Motivi za pogrešanje oseb so, kot pojasnjujejo na Policiji, različni in odvisni od različnih dejavnikov, kot so starost, navade in osebne lastnosti pogrešanega ter nezgode in naravne nesreče. Zlasti pogost motiv za odhod od doma so spori z bližnjimi, velikokrat pa za izginotje ni posebnega motiva in je posledica nezgode ali drugega nenadnega dogodka, tudi smrti. Pri otrocih in mladoletnikih so lahko razlogi tudi druženje s sovrstniki, uporništvo, želja po dogodivščinah, neuspeh v šoli ali zaljubljenost. Včasih pogrešani pove, da je dom zapustil, ker je potreboval čas zase.

Policija: Pogrešanega prijavite čim prej
Na Policiji poudarjajo, da nikoli ni bilo nikakršnega roka za odložitev prijave, zato svetujejo, da se pogrešanje prijavi čim prej, še zlasti pri pogrešanih otrocih in ranljivih osebah. Čas je namreč odločilen dejavnik in manj časa kot mine od izginotja do prijave, več je možnosti, da bodo pogrešano osebo našli živo in nepoškodovano. Sodeč po statistiki, so pogrešane osebe v več kot polovici primerov najdene v nekaj urah, v 80 odstotkih pa v enem dnevu, ostalih 20 odstotkov oseb ostane pogrešanih.
Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži. Kot izpostavljajo na Policiji, se pogrešani sami vrnejo domov le v slabi tretjini primerov. Približno 30 odstotkov jih najde Policija, 30 odstotkov pa svojci, prijatelji ali drugi občani. Nekaj odstotkov pogrešanih se odkrije hospitaliziranih v bolnišnicah, nekaj pa tudi mrtvih kot posledica nezgode, samomora ali umora.

Kako poteka iskanje pogrešanih?
Prve aktivnosti Policije po prijavi pogrešanja so pogovori s svojci, prijatelji in znanci pogrešanega ter oseb, ki bi lahko podale koristne podatke. Pomembno je, da policisti prijave pogrešanih vnesejo v različne policijske evidence in druge sisteme policijskega informiranja, tudi v sosednjih državah, poudarjajo na Policiji.
Za izvedbo iskalne akcije morajo policisti nujno najprej ugotoviti, kje se je pogrešani nazadnje zadrževal, saj lahko le na podlagi zadnje lokacije pogrešanega organizirajo in izvedejo kvalitetno iskalno akcijo. Pogosto se za koristne izkažejo tudi objave v medijih, saj so Slovenci v primerih, ko je treba pomagati sočloveku, izjemno odzivni, pojasnjujejo na Policiji.
V evidenci pogrešanih oseb je v Sloveniji trenutno 244 pogrešanih oseb
Po podatkih slovenske Policije je vsako leto povprečno prijavljenih okoli 500 pogrešanih oseb, v zadnjih desetletjih policisti opažajo trend med 400 in 600 prijav letno. V evidenci pogrešanih oseb je v Sloveniji trenutno 244 pogrešanih oseb. Policija poudarja, da v Sloveniji oseba ostane pogrešana, dokler ni najdena živa ali mrtva, ne glede na morebiten sum kaznivega dejanja.
Cilj konference: skupni evropski pristop k obravnavi pogrešanih oseb in izboljševanje standardov dela na tem področju
Namen mednarodne konference o pogrešanih osebah je prenos znanja, praks in izkušenj strokovnjakov s tega področja. Dolgoročni cilj pa ostajata skupni evropski pristop k obravnavi pogrešanih oseb in izboljševanje standardov dela na tem področju. Zato bodo strokovnjaki na konferenci poleg aktualnih primerov obravnavali tudi orodja in sodobne pristope pri iskanju pogrešanih oseb, kot so odkrivanje zavajanja v preiskavah pogrešanj, zavarovanje materialnih sledi ter uporaba DNK-profiliranja in metode stabilnih izotopov, pristop in komunikacija z dementnimi pogrešanimi ter komuniciranje v primeru pogrešanih otrok, ki so žrtve kaznivih dejanj, so nam sporočili predstavniki Generalne policijske uprave (GPU).

Področje pogrešanih oseb je bilo sicer ena od prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici leta 2021. Kot so navedli na GPU, so v tem času slovenski strokovnjaki dosegli velik uspeh, saj so pripravili in dosegli dogovor med vsemi državami članicami EU o naboru ukrepov za izboljšanje čezmejnega policijskega sodelovanja na področju pogrešanih oseb.
Vodja Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe in vodja Oddelka za krvne in seksualne delikte Damjan Miklič je v današnjem nagovoru na mednarodni konferenci o pogrešanih osebah poudaril, da skupni pristop strokovnjakov iz 25 evropskih držav krepi možnosti, da Policija pogrešane osebe čim prej vrne domov: "S sprejetimi sklepi Sveta o izboljšanju čezmejnega sodelovanja smo nadgradili operativno delo in obravnavo pogrešanih oseb prvič postavili na zemljevid evropske varnostne arhitekture za doseganje večje varnosti v Evropi," so nam posredovali njegovo izjavo z GPU.
Policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok
Frank Hoen, ustanovitelj in predsednik organizacije Amber Alert Europe, je opozoril, da policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok, od katerih se marsikateri izgubi čez mejo. "Vsak starš pozna občutek panike, ko svojega otroka naenkrat izgubi izpred oči. Na srečo večina staršev hitro najde svojega otroka. Vendar se taki dogodki ne končajo vedno srečno. Če želimo povečati možnosti, da pogrešanega otroka rešimo, potem moramo nujno okrepiti sodelovanje med policijami v evropskih državah, obenem pa razvijati nova orodja in postopke," je poudaril.
Ena od tem na konferenci bo tudi vzpostavitev sistema za hiter odziv (Amber Alert) v najbolj nevarnih oz. najbolj ogrožajočih primerih pogrešanih otrok. Namenjen je čimprejšnjemu obveščanju javnosti o pogrešitvi in pozivanju, da vsi po svojih zmožnostih pomagajo pri iskanju pogrešanega otroka. Da bi dosegli ta cilj, morajo v čim krajšem času razširiti informacijo o pogrešanem otroku med čim več ljudmi na določenem območju.
'Potrebna je cela vas, da zaščitimo naše otroke'
Policija po besedah GPU po opravljeni oceni tveganja zaprosi medije ali druge nosilce objavljanja informacij, da kar najhitreje razširijo obvestilo o rizičnem pogrešanju otrok. Policije nekaterih evropskih držav imajo vzpostavljeno tovrstno sodelovanje s podjetjem Meta Inc., kmalu pa se jim bo pri uporabi sistema Meta Amber Alert v njihovih družbenih omrežjih pridružila tudi slovenska Policija. "S slovensko Policijo se resno pogovarjamo o možnosti uporabe sistema Meta Amber Alert za pridobivanje informacij v primeru pogrešanih otrok. Pregovorno je potrebna cela vas za vzgojo otroka, mi pa dodajamo, da je potrebna cela vas, da zaščitimo naše otroke. Prepričani smo, da bo novo sodelovanje pripomoglo prav k temu," je po navedbah GPU poudarila Emily Vacher iz Meta Inc.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.