Slovenija

Mit, da se pogrešane osebe same vrnejo domov, ne drži

Ljubljana, 18. 10. 2022 13.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Maja Korošec
Komentarji
14

V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 oseb, ki so vpisane v evidenci pogrešanih oseb, vsako leto pa svojci prijavijo povprečno okoli 500 pogrešanih, so navedli na Generalni policijski upravi. Največ pogrešanih je odraslih in starejših oseb, še posebej pogosto se izgubijo osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi. Več primerov je tudi takih, ko zaidejo osebe v gorah ali posamezniki zapustijo zdravstvene ali negovalne ustanove. Delež mladoletnih je vseskozi nekje okoli 30 odstotkov vseh pogrešanih oseb, opažajo na Policiji in poudarjajo: Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži.

Motivi za pogrešanje oseb so, kot pojasnjujejo na Policiji, različni in odvisni od različnih dejavnikov, kot so starost, navade in osebne lastnosti pogrešanega ter nezgode in naravne nesreče. Zlasti pogost motiv za odhod od doma so spori z bližnjimi, velikokrat pa za izginotje ni posebnega motiva in je posledica nezgode ali drugega nenadnega dogodka, tudi smrti. Pri otrocih in mladoletnikih so lahko razlogi tudi druženje s sovrstniki, uporništvo, želja po dogodivščinah, neuspeh v šoli ali zaljubljenost. Včasih pogrešani pove, da je dom zapustil, ker je potreboval čas zase.

Pogrešani se sami vrnejo domov le v slabi tretjini primerov.
Pogrešani se sami vrnejo domov le v slabi tretjini primerov. FOTO: Shutterstock
Danes se je v Ljubljani začela dvodnevna mednarodna konferenca o pogrešanih osebah, ki sta jo organizirala Policija in ministrstvo za notranje zadeve, s posebnim poudarkom na pogrešanih otrocih in pogrešanih starejših osebah. Srečanje poteka pod okriljem evropske Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe (PEN – MP), ki deluje v okviru Delovne skupine za organe pregona Sveta EU, in v sodelovanju z mednarodnofundacijo Amber Alert Europe.

Policija: Pogrešanega prijavite čim prej

Na Policiji poudarjajo, da nikoli ni bilo nikakršnega roka za odložitev prijave, zato svetujejo, da se pogrešanje prijavi čim prej, še zlasti pri pogrešanih otrocih in ranljivih osebah. Čas je namreč odločilen dejavnik in manj časa kot mine od izginotja do prijave, več je možnosti, da bodo pogrešano osebo našli živo in nepoškodovano. Sodeč po statistiki, so pogrešane osebe v več kot polovici primerov najdene v nekaj urah, v 80 odstotkih pa v enem dnevu, ostalih 20 odstotkov oseb ostane pogrešanih.

Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži. Kot izpostavljajo na Policiji, se pogrešani sami vrnejo domov le v slabi tretjini primerov. Približno 30 odstotkov jih najde Policija, 30 odstotkov pa svojci, prijatelji ali drugi občani. Nekaj odstotkov pogrešanih se odkrije hospitaliziranih v bolnišnicah, nekaj pa tudi mrtvih kot posledica nezgode, samomora ali umora.

Pri otrocih in mladoletnikih so lahko razlogi za odhod druženje s sovrstniki, uporništvo, želja po dogodivščinah, neuspeh v šoli ali zaljubljenost.
Pri otrocih in mladoletnikih so lahko razlogi za odhod druženje s sovrstniki, uporništvo, želja po dogodivščinah, neuspeh v šoli ali zaljubljenost. FOTO: Dreamstime

Kako poteka iskanje pogrešanih?

Prve aktivnosti Policije po prijavi pogrešanja so pogovori s svojci, prijatelji in znanci pogrešanega ter oseb, ki bi lahko podale koristne podatke. Pomembno je, da policisti prijave pogrešanih vnesejo v različne policijske evidence in druge sisteme policijskega informiranja, tudi v sosednjih državah, poudarjajo na Policiji.

Za izvedbo iskalne akcije morajo policisti nujno najprej ugotoviti, kje se je pogrešani nazadnje zadrževal, saj lahko le na podlagi zadnje lokacije pogrešanega organizirajo in izvedejo kvalitetno iskalno akcijo. Pogosto se za koristne izkažejo tudi objave v medijih, saj so Slovenci v primerih, ko je treba pomagati sočloveku, izjemno odzivni, pojasnjujejo na Policiji.

V evidenci pogrešanih oseb je v Sloveniji trenutno 244 pogrešanih oseb

Po podatkih slovenske Policije je vsako leto povprečno prijavljenih okoli 500 pogrešanih oseb, v zadnjih desetletjih policisti opažajo trend med 400 in 600 prijav letno. V evidenci pogrešanih oseb je v Sloveniji trenutno 244 pogrešanih oseb. Policija poudarja, da v Sloveniji oseba ostane pogrešana, dokler ni najdena živa ali mrtva, ne glede na morebiten sum kaznivega dejanja.

Cilj konference: skupni evropski pristop k obravnavi pogrešanih oseb in izboljševanje standardov dela na tem področju

Namen mednarodne konference o pogrešanih osebah je prenos znanja, praks in izkušenj strokovnjakov s tega področja. Dolgoročni cilj pa ostajata skupni evropski pristop k obravnavi pogrešanih oseb in izboljševanje standardov dela na tem področju. Zato bodo strokovnjaki na konferenci poleg aktualnih primerov obravnavali tudi orodja in sodobne pristope pri iskanju pogrešanih oseb, kot so odkrivanje zavajanja v preiskavah pogrešanj, zavarovanje materialnih sledi ter uporaba DNK-profiliranja in metode stabilnih izotopov, pristop in komunikacija z dementnimi pogrešanimi ter komuniciranje v primeru pogrešanih otrok, ki so žrtve kaznivih dejanj, so nam sporočili predstavniki Generalne policijske uprave (GPU).

Policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok.
Policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok. FOTO: Dreamstime

Področje pogrešanih oseb je bilo sicer ena od prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Svetu EU v drugi polovici leta 2021. Kot so navedli na GPU, so v tem času slovenski strokovnjaki dosegli velik uspeh, saj so pripravili in dosegli dogovor med vsemi državami članicami EU o naboru ukrepov za izboljšanje čezmejnega policijskega sodelovanja na področju pogrešanih oseb.

Vodja Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe in vodja Oddelka za krvne in seksualne delikte Damjan Miklič je v današnjem nagovoru na mednarodni konferenci o pogrešanih osebah poudaril, da skupni pristop strokovnjakov iz 25 evropskih držav krepi možnosti, da Policija pogrešane osebe čim prej vrne domov: "S sprejetimi sklepi Sveta o izboljšanju čezmejnega sodelovanja smo nadgradili operativno delo in obravnavo pogrešanih oseb prvič postavili na zemljevid evropske varnostne arhitekture za doseganje večje varnosti v Evropi," so nam posredovali njegovo izjavo z GPU.

Policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok

Frank Hoen, ustanovitelj in predsednik organizacije Amber Alert Europe, je opozoril, da policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300.000 prijav pogrešanih otrok, od katerih se marsikateri izgubi čez mejo. "Vsak starš pozna občutek panike, ko svojega otroka naenkrat izgubi izpred oči. Na srečo večina staršev hitro najde svojega otroka. Vendar se taki dogodki ne končajo vedno srečno. Če želimo povečati možnosti, da pogrešanega otroka rešimo, potem moramo nujno okrepiti sodelovanje med policijami v evropskih državah, obenem pa razvijati nova orodja in postopke," je poudaril.

Ena od tem na konferenci bo tudi vzpostavitev sistema za hiter odziv (Amber Alert) v najbolj nevarnih oz. najbolj ogrožajočih primerih pogrešanih otrok. Namenjen je čimprejšnjemu obveščanju javnosti o pogrešitvi in pozivanju, da vsi po svojih zmožnostih pomagajo pri iskanju pogrešanega otroka. Da bi dosegli ta cilj, morajo v čim krajšem času razširiti informacijo o pogrešanem otroku med čim več ljudmi na določenem območju.

'Potrebna je cela vas, da zaščitimo naše otroke'

Policija po besedah GPU po opravljeni oceni tveganja zaprosi medije ali druge nosilce objavljanja informacij, da kar najhitreje razširijo obvestilo o rizičnem pogrešanju otrok. Policije nekaterih evropskih držav imajo vzpostavljeno tovrstno sodelovanje s podjetjem Meta Inc., kmalu pa se jim bo pri uporabi sistema Meta Amber Alert v njihovih družbenih omrežjih pridružila tudi slovenska Policija. "S slovensko Policijo se resno pogovarjamo o možnosti uporabe sistema Meta Amber Alert za pridobivanje informacij v primeru pogrešanih otrok. Pregovorno je potrebna cela vas za vzgojo otroka, mi pa dodajamo, da je potrebna cela vas, da zaščitimo naše otroke. Prepričani smo, da bo novo sodelovanje pripomoglo prav k temu," je po navedbah GPU poudarila Emily Vacher iz Meta Inc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

antar
18. 10. 2022 19.28
+2
Vsekakor je številka pogrešanih 244 visoka. In prav je, da se ustrezne institucije resno odzivajo. A zdi se, da izraz pogrešan ne označuje realnega stanja. Pogrešan je le tisti, ki ga sorodniki, sodelavci in prijatelji pogrešajo in osebo prijavijo policiji. Kaj pa ostali, tisti, ki jih nihče ne pogreša in še manj prijavi? Številka tistih, ki preprosto izginejo zna biti še dosti večja.
Hans Al Fare
18. 10. 2022 15.56
-4
Zadnjič sem malo gledal pogrešane osebe na spletni strani policije. Grozno, koliko ljudi izgine vsako leto, sigurno je nek psiho, ki jih pobija med nami. Verjetno jih je celo več...
oježeš
12. 01. 2023 18.35
To kar ostani doma, pa če kdo pozvoni ne odpiraj. Nabavi si elektronsko kukalo, da saj vidiš ali je pred vrati moški ali ženska. Potem se pa odloči, ali odpreš ali ne odpreš. Lahko sta nevarna oba tipa človeka.
Ramzess
18. 10. 2022 15.54
Drži, nekateri ser vrnejo sami domov. Torej po vašem se noben ne vrne sam domov, zanikate to možnost in pretekle takšne primere.
Bebo2
18. 10. 2022 15.09
+1
Najbolj smešno pa je to, da iščejo najstnike, ki so se skregali s starši in odšli, ali pa odšli s fantom/punco na izlet. Ti se v 100% vedno vrnejo nazaj, ko ugotovijo da realni svet ni televizija.
oježeš
12. 01. 2023 18.38
Bojo poklicali tebe, da jim razložiš, kdaj se bo kateri najstnik vrnil. Prepričan sem, da je za večino staršev mora, ko se otrok ne vrne domov in ne vedo kaj je z njim in kje je. Eni ste pač unikatni, ker se vam ne more nič kaj takega pripetiti, veste pa vse o tej zadevi.
nehajtebrisat
18. 10. 2022 14.12
+9
vedno vidim članke, "ali ste jo videli" nikoli pa ne, "našli so jo"
katalizatorček
18. 10. 2022 14.29
+1
To pa ni res,kar veliko člankov o najdenih je bilo.
oježeš
12. 01. 2023 18.40
Mogoče ravno, 'da so jo našli' ne piše, velikokrat je pa bilo možno prebrati, da je policija sporočila, da je iskanje prekinjeno, ker se je oseba vrnila. Tako, da ni vedno vse tako, kot si domišljate nekateri.
Artechh
18. 10. 2022 13.41
+20
Mit da bodo novinarji stopili na stran ljudi ne kapitala in politike tudi ne drži
ITS NOT OVER UNTIL I WIN
18. 10. 2022 13.29
+9
včasih tut jst razmišlam, da bi si spremenil indititeto in odšel na sever Aljaske.
nehajtebrisat
18. 10. 2022 14.15
+3
dobro vprašanje, koliko % res samo želi oditi na tak način, podobno kot samomor, ki je videti, kot nesreča.
katalizatorček
18. 10. 2022 14.30
+4
Jaz bi že,pa sem preveč zabit za tuj jezik.
ferari23
18. 10. 2022 13.23
+2
Veliko ljudi v sedanjem svetu doživi,razne travme,pa grejo mal od doma.lp