Doslej je bilo najbolj tragično leto 94, ko je na naših cestah umrlo kar 505 ljudi, kar je triinpolkrat več kot lani. Žal pa so že v prvih dveh dneh leta 2011 slovenske ceste zahtevale dve smrtni žrtvi, medtem ko v enakem obdobju preteklega leta smrtnih žrtev v prometnih nesrečah ni bilo.
Prometno najbolj varna evropska država je sicer Švedska, najmanj pa Hrvaška, kjer beležijo 150 mrtvih na milijon potnikov. Statistika je še toliko hujša, ker je na hrvaških avtocestah manj prometa kot v drugih državah Evropske unije. Letno njihove avtoceste prečka trikrat manj vozil kot v Italiji ali Avstriji, kljub temu pa je verjetnost, da boste umrli na hrvaški avtocesti, trikrat večja kot v Sloveniji, Italiji, Avstriji, na Danskem, v Španiji ali Veliki Britaniji.
Število umrlih na cestah Evropske unije kljub spodbujanju voznikov k odgovornejšemu vedenju ostaja zelo visoko. Na leto se zgodi 1,3 milijona prometnih nesreč, v katerih umre 43.000 ljudi, poškodovanih pa jih je 1,7 milijona. Glavni vzrok za smrtnost so hitrost, vožnja pod vplivom alkohola ali mamil, utrujenost ter neuporaba varnostnih pasov in zaščitnih čelad.
K še večji varnosti na slovenskih cestah naj bi pripomogel tudi nedavno sprejeti Zakon o motornih vozilih, ki je pričel veljati 27. decembra 2010. Zakon predvideva nižje kazni za prekrške, ki bistveno ne vplivajo na varnost cestnega prometa, ter strožje sankcionira voznike, ki so zaloteni pri storitvi prekrškov, neposredno povezanih z najhujšimi posledicami prometnih nesreč.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.