Sodni senat kranjskega okrožnega sodišča je obsodil 24-letnega Roberta Kuharja, ki je leta 2006 kot prostovoljni gasilec na štirih senikih na območju Bohinja podtaknil požar. Ker naj bi požigal v stanju zmanjšane prištevnosti, mu je za dejanja, za katera je zagroženih do osem let zapora, senat izrekel pogojno kazen 18 mesecev s preizkusno dobo treh let.
Izključen zaradi psihičnih težav

Obtoženi je kazniva dejanja priznal in jih obžaloval. Sodni izvedenec pa je ocenil, da je bil niz kaznivih dejanj najverjetneje kombinacija sproščanja notranje napetosti in taktike, kako se vrniti h gasilcem.
Kuhar, ki je bil gasilec že od svojega šestega leta, je namreč imel leta 2006 psihične težave, zaradi katerih si je celo poskušal vzeti življenje. Zato ga je Prostovoljno gasilsko društvo Bohinjska Bistrica umaknilo z mesta operativca. To ga je tako prizadelo, da si je poskušal s podtikanjem požarov, ki jih je nato tudi sam pomagal gasiti, vnovič pridobiti mesto operativnega gasilca.
'Dober fant'
Gasilsko društvo je zaradi požigov Kuharja izključilo iz svojega članstva, čeprav je njegov poveljnik Anton Medja ob Kuharjevi aretaciji povedal, da je dober fant. To je bilo dokazano tudi na današnji glavni obravnavi, je prepričana predsednica tričlanskega sodnega senata Marjeta Dvornik, ki je zato obtoženemu namenila relativno milo kazen. Temu so botrovale tudi številne druge olajševalne okoliščine, kot so dejstvo, da Kuhar v preteklosti še ni bil kaznovan ter da je mlada oseba, ki si želi urediti življenje in ki s svojo partnerico v kratkem pričakuje otroka.
Osrednjega pomena pa je bila tudi ocena, ki jo je podal sodni izvedenec psihiatrične stroke Branko Brinšek, da se je Kuhar v času storitve kaznivih dejanj zaradi stresa znašel v stanju začasne duševne motnje, ko so bile sposobnosti obvladovanja notranje napetosti bistveno zmanjšane. Niso pa bile zmanjšane zmožnosti razumevanja.
Povrnil bo škodo

Zaradi olajševalnih okoliščin, med katerimi je tudi Kuharjeva pripravljenost, da povrne nastalo škodo lastnikom treh gospodarskih poslopij, ki so jim pogoreli seniki, je že sama tožilka Nadja Gasser predlagala milo kazen 20 mesecev zapora s preizkusno dobo štirih let. Kuharjev zagovornik Anton Šubic, ki je menil, da je kazniva dejanja požiga potrebno prekvalificirati v kazniva dejanja poškodovanja tuje stvari, je predlagal še nekoliko nižjo kazen in sodnica mu je pri tem sledila ter zmanjšala tako pogojno kazen kot preizkusno dobo.
Poleg tega je sodnica Kuharju zaradi slabega finančnega stanja naložila plačilo le dela stroškov sojenja. Za poplačilo oškodovancev pa je določila rok dveh let. V tem času naj bi Kuhar poravnal skupaj 4.600 evrov škode, medtem ko je sodnica oškodovanko z zahtevo za višjo odškodnino napotila na zasebno pravdo.
Sojenje, ki se je zaradi zapletov pri preiskavi in oblikovanju obtožnice začelo relativno pozno, je bilo končano v pičlih petih urah. Tožilka in sodnica pa sta Kuharju s pogojno kaznijo dali drugo priložnost za ureditev življenja. Kljub temu zagovornik z izrečeno kaznijo ni bil povsem zadovoljen in se bo o morebitni pritožbi še pogovoril s Kuharjem, ki danes ni veliko govoril in tudi izjav ni želel dajati.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.