Jamar iz Jamarskega kluba Novo mesto je med merjenjem brezna v gozdovih Kočevskega roga skupaj z domačinom naletel na medvedji brlog. "Jamo sem začel meriti od vhoda navznoter. Ko sem se ponovno približal lijaku, je iz 'kamrice' s široko odprtim gobcem ter ob močnem rjovenju skočil medved. Nisem uspel narediti niti dveh korakov že je bil na meni in me ugriznil v levo roko," opisuje bližnje srečanje in dodaja, da je medved nato pobegnil iz jame.
"Vsekakor sva z obiskom jame zmotila medvedov mir. Zanimivo pri tem je, da vonja po živali v jami nisem čutil. Tudi stopinj pred vhodom v jamo ali v njej nisva opazila," pojasnjuje.
Jamar pravi, da jama po svoji obliki nikakor ni podobna medvedjemu brlogu, saj je močno izpostavljena zunanji temperaturi. Medved je v 'kamrici' ali rovu, ki proti dnu jame vodi iz lijaka našel prijetno bivališče, dodaja. "Po razmisleku sem prepričan, da v jamo nikakor nisem šel nepremišljeno ali brezglavo in da se nisem po nepotrebnem izpostavljal medvedji nevarnosti," je prepričan.
Ob tem pa se sprašuje, zakaj je bil medved sploh v brlogu. "Mogoče še sploh ni končal zimskega spanca ali bolje dremeža, ker sledi njegovih tac nisva nikjer opazila. Mogoče se je zaradi (v hribih) še vedno mrzlih noči vračal v brlog. Če je šlo za medvedko, je možno, da je imela v brlogu mladiče, stare kakšna dva meseca. Medvedje samice namreč mladiče v brlogu povržejo v zimskem času," ugiba jamar.
Spomladi medvedi zapuščajo svoje brloge
Na ministrstvu za okolje in prostor pojasnjujejo, da spomladi medvedi zapuščajo svoje brloge in se človeku, če je le mogoče, izognejo. "Če upoštevamo nekaj osnovnih pravil, možnost konflikta s to slovensko največjo zverjo zelo zmanjšamo. Zlasti se izogibajmo krajem, kjer bi utegnili biti brlogi in psov ne spuščajmo s povodca," svetujejo.
Na ministrstvu pravijo, da so srečanja z medvedi v naravi izredno redka, saj medved v človeku ne vidi plena, temveč grožnjo in se mu zato izogne, če je le mogoče. Medved napade, če se približamo medvedki z mladiči ali ga presenetimo zelo od blizu. Če se pes po gozdu giba brez povodca in sreča medveda, ga bo razdražil, nato pa pri lastniku iskal zavetje in tako medveda pripeljal k človeku.
Kaj naj storimo, če srečamo medveda?
Slovenski strokovnjaki za velike zveri med drugim svetujejo, da se v naravi gibamo tako, da bomo opazni, še posebej v grmovju ali gostem rastju. Če zagledamo medveda, se mu ne približujmo in ga ne nadlegujmo. Med oktobrom in majem, ko medvedi prezimujejo, se ne približujmo brlogom oziroma jamam in spodmolom, ki bi utegnili biti brlogi.
Velja pa tudi splošno priporočilo, da v naravi in v bližini naselij ne puščamo ostankov hrane in drugih užitnih odpadkov, saj s tem privabljamo medveda v bližino človeka in ga navajamo na svojo prisotnost, še pravijo na ministrstvu.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.