V Mariboru je danes potekala nova obširna iskalna akcija, ki jo organizirajo starši pogrešanega Domna Simoniča. Dosedanje iskanje 20-letnika, ki je pogrešan že od 24. februarja, še ni obrodilo sadov. V današnji obširni akciji so poleg svojcev in prijateljev sodelovali tudi prostovoljci, gasilci in policija.
A tudi današnja obsežna iskalna akcija pogrešanega ni bila uspešna. Strugo reke Drave so potapljači pregledovali s pomočjo sonarja, območje iskanja pa so tokrat zaradi namigov močno razširili – po Dravi navzgor vse do mostu med Rušami in Selnico ob Dravi, kar je skoraj deset kilometrov od kluba Štuk, kjer so Domna nazadnje videli.
Čeprav je danes Domna iskalo največ ljudi, pa se mama sprašuje, zakaj nihče ne vključi vojske. Žalosti jo tudi, da se nihče, razen fanta, ki je njenemu sinu usodne noči pokazal, kje je vhod v klub Štuk, ni javil in posredoval pomembne informacije.
Starša pogrešanega 20-letnega Domna sta skupaj z donatorji ustanovila tudi poseben denarni sklad za pomoč svojcem pogrešanih oseb. Prav tako naprošata vse, ki jim čas dopušča, da se jim pridružijo pri iskanju pogrešanega sina. Vse informacije o iskalnih akcijah dobite na posebni Facebook strani Iskalna akcija najdimo Domna - v sodelovanju s policijo.
Izkušen potapljač: policija bi morala hitreje odreagirati
O tem, kako bi moralo potekati reševanje pogrešanih fantov, so v oddaji 24UR ZVEČER govorili z nekdanjim načelnikom Podvodne reševalne službe Vladom Banom, ki je pomagal v najhujši nesreči na vodi v Sloveniji, ko je pri hidroelektrarni Blanca življenje izgubilo 13 ljudi. Pomagal je iskati tudi takrat 23-letnega Saša Antonijeviča, ki so ga po obsežni akciji, potapljači na prošnjo obupanega očeta našli v Ljubljanici, kjer ga policija ni več želela iskati.
"Glavna pomanjkljivost iskanja je ta, da se prepočasi odreagira. Če je enkrat prijava, da je človek v vodi, je potrebno bliskovito odreagirati," pravi Ban in dodaja: "Žalostno je, da se na te trenutke čaka dlje časa, da se najprej vidi, če osebo najdejo ali ne. Moje osebno mnenje je, da bi morali odreagirati takoj, v primeru kakšne tipične neumnosti ali alkohola, pa bi moral iskalno akcijo plačati tisti, ki jo je sprožil."
Ko se je na prošnjo očeta Saše Antonijeviča vključil v iskanje pogrešanega sina, so ga našli v eni uri, prej pa je policija pogrešanega iskala 42 oziroma 52 dni, opozarja Ban in dodaja, da gre za absurd. Zelo je kritičen tudi do tega, koliko potapljačev se vključi v iskalno akcijo. Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji odlično usposobljene potapljače Podvodne reševalne službe (vsaj 150 vrhunskih potapljačev), zato mu ni jasno, zakaj pristojni teh usposobljenih potapljačev ne aktivirajo in jih vključijo v reševalne akcije. Množičnost potapljačev v iskalnih akcijah je zelo pomembna, ker tehnika pogosto ni uspešna, opozarja Ban. "Z množičnostjo potapljačev lahko zajamete širino celotne reke in res temeljito preiščete eno veliko območje reke," pravi Ban, ki je prepričan, da bi morala policija hitreje odreagirati in v iskanje bolj množično vključiti tudi usposobljene potapljače.
Nedavna izginotja mladih fantov v Mariboru in Ljubljani (5. marca je v Ljubljani izginil tudi 18-letni Klemen Jaklič) sicer zbujajo vse več ugibanj in hkrati zaskrbljenost, ali dogodki le nimajo skupnega imenovalca. Te trditve in namigovanja policija vedno znova zavrača.
KOMENTARJI (185)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.