Zlatka Kaker, babica koroške deklice, ki se je skupaj z otrokom skrivala leto dni, pravi, da je bila od domačih izolirana. Za oddajo 24UR je dejala, da sta z deklico v tem času živeli v Avstriji, in sicer v dveh različnih stanovanjih. Vsake toliko so ju prepeljali tudi v Slovenijo, a vseeno sta živeli v osami, brez interneta in slovenskih medijev.
Kakerjeva je imela poseben telefon, na katerega so jo klicali, sicer pa so ji stvari različni ljudje dostavljali osebno. Tudi denar in oblačila. Ko je kaj potrebovala, je poklicala Jernejo Munc, ženo psihologa Matica Munca iz Svetovalnice Akcija!. Kakerjeva pravi, da je ubogala navodila Svetovalnice Akcija!, konkretno Natalije Markač in Jerneje Munc.
Ko je napočil čas vrnitve, navodilo ni prišlo po telefonu, pač pa se je na vratih pojavil neznanec, ki ji je povedal, da se z vnukinjo vračata v Slovenijo. Sama se sicer ne spominja imena neznanca, ki jo je potem odpeljal v Ljubljano. Tam sta se Kakerjeva in deklica srečali s kriminalisti.
Da so Zlatki Kaker obljubljali, da se bo zadeva kmalu končala, je sicer dejal tudi oče deklice Boštjan Kaker, ki je prepričan, da je bila njegova mama talka Svetovalnice Akcija!. "Ni mogla tega sama prekiniti, ker ni imela z zunanjim svetom nobenih stikov," je dejal Kaker, ki pravi, da tudi sam ves ta čas ni vedel, kje sta njegova mama in hčerka. Kaker je sicer včeraj ponovil, da je Markačeva od njega dobila precej denarja "na roko", koliko točno ji je plačal, pa ni povedal.
Munc: Pozivam družino Kaker, da pove resnico
Svojo plat zgodbe v primeru koroške deklice so danes sicer predstavili tudi Munc, njegova soproga Jerneja ter Natalija Markač. Nismo delovali kot kriminalna združba, so opozorili. Absurd je, da govorijo, da sta bili deklica in njena babica talki Svetovalnice Akcija!, so dodali. "To je absurdno. Če imaš nekoga za talca, ga imaš zaklenjenega," je dejal Munc.
Policisti so včeraj namreč dejali, da je bilo skrivanje deklice zelo dobro organizirano, osumljeni pa so delovali kot prava kriminalna združba.
Munc pravi, da so delovali kot ljudje, ki si zaupajo, in da so to počeli zaradi zaščite deklice, izpolnjevali pa so le voljo njenega očeta. Za svoje delovanje so imeli očetovo pooblastilo, izrecno poudarja Munc in dodaja, da jim je družina zdaj obrnila hrbet, saj tako želijo oprati svoje ime. Prav zato so jih ovadili, je po poročanju informativne oddaje 24UR OB ENIH dejal Munc.
In ne le njega, njegove soproge in Markačeve – družina Kaker je ovadila še nekatere njegove prijatelje in sodelavce, torej skupaj okoli 10 ljudi. Poudaril je tudi, da so bili vsi priprti žrtev uklonilnega pripora, torej da so jih policisti odpeljali le zato, da bi jih prisilili, da spregovorijo.
Munc poziva družino, da pove resnico
"Pozivam družino Kaker, da pove resnico," je dejal Munc in dodal, da bodo v primeru, če se bodo napadi nadaljevali, posegli po tožbah. Kot je pojasnil, razmišlja tudi o tožbi zoper namestnika varuha človekovih pravic Toneta Dolčila, ki je lani izrazil dvom v to, da je koroška deklica, ki je trenutno pri materi, sploh še živa.
Matic Munc je še dejal, da ne morejo kritizirati stvari, ki so del kazenskega postopka, saj ta še vedno poteka, policisti pa še preiskujejo. Poziva vse aktiviste, da se združijo in začnejo boj proti tistim, ki so ukradli državo.
Se je Kaker zlomil v zaporu?
Od očeta deklice so decembra 2010 prejeli pooblastilo, da lahko v boju za otroka uporabijo celotno razpoložljivo dokumentacijo, a prepovedal jim je, da razkrijejo njeno identiteto, pravi Munc. To so seveda upoštevali, njeno identiteto pa je nato razkrila policija. Po priporu očeta so po Munčevih besedah od njega štiri mesece prejemali pisma, v katerih je pisal, da je pripravljen tvegati vse za svojo hčerko, dajal pa jim je tudi navodila, kje naj pritisnejo, je še razložil Munc.
Nato pa so sledila pisma, ki so odražala spremembo stanja dekličinega očeta. Spremenil je način pisanja, napovedoval je, da bo spremenil identiteto, postal mafijec, spremenil je celo pisavo. Zato se predstavniki svetovalnice sprašujejo, koliko je bila njegova volja še svobodna in koliko odsev njegove stiske. Družina Kaker je, tako Markačeva, tedaj tudi sporočala, da je Boštjan Kaker v zaporu izgubil nadzor in da hoče ven. Kot zatrjuje, so mu v svetovalnici tedaj pojasnili, da je edina pot iz zapora, da povedo, kje je deklica. Na vprašanje, ali so bili v pismih tudi pozivi, naj se deklico vrne, je Merkačeva odvrnila, da je vprašanje, kakšna je bila Kakerjeva volja in koliko je bilo to odraz njegove stiske. Če bi to res želel, bi po njenem prepričanju preprosto preklical pooblastilo svetovalnici.
Preklic pooblastila je Svetovalnica Akcija! po trditvah Munca prejela 22. marca in ne 16. marca, kot trdijo na Kakerjevi strani.
Ob tem predstavniki Svetovalnice Akcija! zanikajo tudi izjave družine, ki pravi, da so skupini plačevali visoke vsote denarja. Munc pravi, da je dobil le 20 evrov ob začetku, majhen fotoaparat, malo denarja za pošto in kavo, nek Kakerjev znanec pa je opravil manjše popravilo avtomobila. "Z ženo imava stanovanje na Fužinah, imava 20 let posojila, 11 let starega seat leona in dve leti že nismo šli na dopust," dodaja.
Spomnimo
Deklico so iskali vse od lanskega marca. Izvršitelji Okrajnega sodišča v Slovenj Gradcu so 4. marca 2011 namreč poskušali odvzeti deklico iz Koroške njenemu očetu, saj je bila takšna odredba sodišča, ki je deklico dodelilo mami. A takrat izvršitelji deklice pri očetu niso našli in začelo se je ugibanje o tem, kdo skriva deklico in kam jo je odpeljal.
Vmes je oče dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, ovadba pa je bila maja lani na tožilstvu zavržena. V Svetovalnici Akcija! so v zvezi s tem vseskozi trdili, da sum ni bil raziskan.
Junija 2011 je policija dekličinemu očetu odvzela prostost, novembra pa se je začelo sojenje na Okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu, ki se je končalo 15. marca, ko je bil Kaker obsojen na tri leta in pol zapora. Sodba ni pravnomočna.
KOMENTARJI (600)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.