Obtožnica je skupno deset fantov bremenila suma, da so 3. decembra lani okoli 22. ure na območju Glavnega trga ali Starega mostu v Mariboru s skupinskim delovanjem poskušali preprečiti uradnim osebam uradno dejanje. Bili naj bi del skupine, ki naj bi na policiste metala granitne kocke in druge predmete ter se kljub policijskim ukazom ni želela raziti.
Zoper enega od obdolženih Jerneja Štebiha je tožilstvo danes umaknilo obtožbo, ker mu je uspelo dokazati, da v kritičnem času ni bil na trgu, ampak v gostilni. Za Igorja Janžekoviča in Boruta Podgajskega je sodnica Simona Mernik obtožbo zavrnila, saj sta za enako dejanje že plačala denarno kazen.
Pri drugih – Mitji Murku, Mateju Lorberju, Niku Štamparju, Jerneju Bohaku, Antoniu Merdausu, Juriju Škergetu in Ninu Krtanjeku – pa je sodnica ocenila, da so storili očitana dejanja iz obtožnice in jim izrekla sedem mesecev zapora. Kot je pojasnila, dokazi kažejo njihovo krivdo, njihovi zagovori pa so bili neprepričljivi in medsebojno neskladni. Povedala je, da ni nujno, da so bili obsojeni sami nasilni, ampak je za obsodbo dovolj že to, da so sodelovali v skupini, ki je bila nasilna. To naj bi med drugim kazali policijski kartončki, pričanja policistov in videoposnetki, ki so bili predstavljeni sodišču.
Tožilec Tilen Ivić je pojasnil, da je z obsodilno sodbo zadovoljen, na oprostitev Janžekoviča in Podgajskega pa se bo pritožil. "Veseli me, da je sodišče sledilo naši tezi, da dogodki, ki smo jih obravnavali v tem postopku, niso imeli ničesar več s protesti, ampak je šlo le za vandalizem in razbijanje," je povedal po izreku sodbe.
Pritožbo so napovedali tudi odvetniki obtoženih, ki so bili nad sodbo osupli. Večina jih je ponovila, da tožilstvo nima nobenega dokaza, da so kaznivo dejanje izvajali ravno njihovi klienti. "Devet mesecev se je dobesedno iskalo priče, ki bi mojega klienta sploh lahko obremenile," je dejala odvetnica Jurija Škergeta Vesna Györkös Žnidar.
Izrek sodbe, ki predstavlja prvo obsodbo po sojenju zaradi udeležbe na nedavnih protestih v Sloveniji, je v sodni dvorani spremljal tudi "vstajniški" mariborski župan Andrej Fištravec. Kot je dejal, se je želel osebno seznaniti z razlagami obeh strani. Nekaterim pa njegova prisotnost ni bila pogodu. Odvetnik enega od obtoženih Viktor Osim je ocenil, da bi se županovo prisotnost lahko razlagalo kot pritisk na sodišče.
Po izrečeni sodbi je župan na svoji Facebook strani zapisal, da ga je na podlagi slišanega popoldanski izrek sodbe zelo presenetil. "Nekaj mora biti zelo narobe, če fantje, ki so šli na ulico, ker jim je bilo dovolj ropanja Maribora, dobijo enako kazen, kot jo je dobil glavni krivec za ropanje našega mesta," je zapisal Fištravec.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.