Na novinarski konferenci sta sodelovala Stanko Vidovič, vodja Sektorja kriminalistične policije PU Maribor, in David Gracer iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto iz uprave kriminalistične policije GPU. Prvi je predstavil podrobnosti prijetja osumljencev, drugi pa je spregovoril o preiskovanju tovrstnih kaznivih dejanj.
Minulo soboto so okoli 4. ure neznanci napadli bankomat na območju Malečnika pri Mariboru. Po besedah Vidoviča so onesposobili kamere, s posebnim orodjem pa so nato poškodovali bankomat in ga poskušali povezati z računalniškim sistemom, da bi odtujili denar. Tatvine niso uspeli dokončati.
20 minut kasneje je Policija v bližini izsledila avtomobil s francoskimi registrskimi oznakami, v katerem so bili trije osumljenci, stari od 24 do 30 let. Med izvajanjem preiskave so v njihovem vozilu našli tudi orodje, uporabljeno pri napadu, in elektronske naprave. Vsem trem so odvzeli prostost. Gre za dva državljana Romunije in enega Moldavca.
V okviru preiskave so kriminalisti ugotovili, da je eden od osumljencev odgovoren tudi za napad na bankomat na območju PU Koper decembra lani.
Osumljence so privedli pred preiskovalnega sodnika, ki je za vse tri odredil pripor. Za kaznivo dejanje velike tatvine je zagrožena zaporna kazen do pet let.
![Poškodovan bankomat. Slika je simbolična.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Sep2024/549011b41c0fc7606529_63292011.jpg?v=a13e&fop=fp:0.46:0.46)
Gracer je pojasnil, da gre v omenjenem primeru za t. i. 'blackbox' napad. Osumljenci so običajno tujci, člani mednarodnih kriminalnih združb, ki pridejo v Slovenijo izključno z namenom, da napadejo bankomate. Po dejanju državo običajno nemudoma zapustijo. Tovrstne napade zaznavajo tudi v drugih evropskih državah.
V t. i. 'blackbox' napadu kriminalci izrežejo del bankomata z namenom, da lahko s svojo napravo (običajno prenosni računalnik) priključijo neposredno na podajalec denarja v bankomatu. V nadaljevanju s svojo programsko opremo nadzorujejo delovanje podajalca denarja, pri čemer lahko ob uspešnem napadu popolnoma izpraznijo bankomat in s tem oškodujejo banke.
Prve tovrstne primere je Policija v Sloveniji zabeležila leta 2016, od takrat pa so jih obravnavali 39. V dveh primerih so prijeli storilce, v drugih pa so jih uspeli identificirati. Vsi so tujci, državljani Romunije, Moldavije, Ukrajine ali Rusije.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.