2. oktobra 2009 se je na štajerski avtocesti v bližini Arje vasi zgodila nesreča, ki jo je povzročil takrat 46-letni Branko Maček. Bil je močno alkoholiziran in je po avtocesti vozil v napačno smer. Trčil je v pravilno vozeče vozilo, v katerem so umrli 24-letni voznik Peter Kračun ter njegovi sopotnici 22-letna Nataša Godec in 21-letna Tjaša Koštomaj. V vozilu pa je bila še četrta potnica Jerneja Rošer, ki je nesrečo preživela. Dekleta so se ravno vračala z absolventskega izleta na Kreti, v Ljubljano pa jih je prišel iskat Peter, ki je bil njihov prijatelj.
Včeraj je tožilec Ivan Žaberl za Mačka predlagal 12-letno zaporno kazen, hkrati pa tudi prepoved izdaje vozniškega dovoljenja za petletno obdobje. Sodnica Marjana Topolovec Dolinšek je sodbo za Mačka izrekla danes ob 9. uri. Mačkov zagovornik Damir Ivančič je tudi tokrat opozoril, da se je med sodnim postopkom zgodilo veliko napak.
Sodba se je glasila: ''Kriv je''. Obsojen je na 10 let zapora in odvzem vozniškega dovoljenja za pet let. Vozniški izpit mu bodo odvzeli po izteku zaporne kazni. Maček bo moral plačati tudi vse stroške sojenja. Sodbe sicer ni slišal, saj ga na sodišče ni bilo. Sodnica se je za izrek milejše kazni, najvišja možna bi bila 12 let zapora, odločila, ker Maček doslej ni bil kaznovan, voznik je 28 let in v tem času ni imel prometnih prekrškov.
Starši umrlih so po izreku sodbe prosili vse voznike, naj nikar ne vozijo pijani, da ne bo treba nikomur več preživljati tega, kar morajo oni. "10 let je premalo, za vsakega ubitega otroka bi moral dobiti najmanj toliko," sta dejala starša umrle Nataše Godec Sonja in Martin Godec, ki sta nad izrečeno kaznijo razočarana, a hkrati zadovoljna, da je bolečega procesa konec.
''Slovenska država in slovenski pravni sistem sta pokazala in dokazala, da imata alkohol in agresivno obnašanje svojo ceno in kazen in ne sodita na slovenske ceste. To je sporočilo današnje sodbe in temu mora Slovenija slediti, da postane ena bolj varnih evropskih držav,'' je izrek kazni komentiral Robert Štaba, predsednik Zavoda Varna pot.
Počutil se je sposobnega
Policisti so Mačka obravnavali na kraju samem, kamor je prišel tudi dežurni preiskovalni sodnik, ta pa zanj ni odredil pripora. Kasneje je bilo med sojenjem ugotovljeno, da je imel povzročitelj v času nesreče od 2,15 do 2,27 grama alkohola na kilogram telesne teže, kar pomeni, da je bil absolutno nesposoben za vožnjo. Sodna izvedenka za medicino Simona Šramek Zatler je povedala, da je Maček pred nesrečo spil najmanj steklenico in pol penine. Sam je sicer na eni izmed sodnih obravnav priznal, da je pred vožnjo res popival, hkrati pa pojasnil, da se je počutil dovolj sposobnega za vožnjo.
Maček se je staršem iskreno opravičil za povzročitev nesreče, v katerih so umrli njihovi najbližji, vendar pa tega opravičila niso sprejeli, saj ga je izrekel na televiziji, več dni po nesreči, pričakovali pa bi, da bi jih obiskal še isti dan in se jim osebno opravičil.
Dokazov o stavi ni bilo
Prvič bi moral sicer Maček pred preiskovalnega sodnika stopiti 19. oktobra 2009, a je bil takrat v psihiatrični bolnišnici v Vojniku. Njegova zagovornica Nuša Maček je starše umrlih in njihovega odvetnika Francija Matoza opozorila, naj opustijo namero po izdelavi plakatov s slikami umrlih in imenom ter priimkom povzročitelja. "Zagotavljam, da ne bo prišlo do sojenja, ker ga Maček ne bo dočakal," je takrat dejala.
Med sojenjem so obravnavali tudi namigovanja, da naj bi Maček po nasprotni strani avtoceste vozil, ker naj bi prej sklenil stavo, da si to upa storiti. Kasneje so ta sum ovrgli, saj za to ni bilo nobenih dokazov. Če bi jih imeli, bi lahko Mačka kaznovali tudi zaradi povzročitve splošne nevarnost in bi bila tako njegova kazen lahko precej višja.
Zaradi zdravljenja v Vojniku večkrat preložili obravnave
10. avgusta 2010 je bila proti Mačku vložena obtožnica, v kateri so mu očitali kaznivo dejanje predrzne vožnje s posledično smrtno prometno nesrečo. Glede na obtožnico je najvišja zagrožena kazen 12 let zapora. Glavna obravnava bi se morala začeti konec lanskega aprila, a so jo preložili zaradi slabega zdravstvenega stanja obtoženca.
Prva obravnava je stekla 1. julija lani. Po prebrani obtožnici je Maček povedal, da se ne more zagovarjati zaradi slabega počutja, dejal je tudi, da trikrat dnevno prejema posebno terapijo v bolnišnici. Glavna obravnava se je tako nadaljevala 2. septembra.
Da vozi v napačno smer, se je zavedel šele ob nesreči
Na naslednji obravnavi je Maček obžaloval nesrečo in staršem umrlih izrekel sožalje. Povedal jim je, da se je po nesreči drastično spremenilo tudi njegovo življenje. Maček je pred sodiščem med drugim tudi pojasnil, da je v času, ko je zavil na avtocesto, mislil, da vozi v pravo smer. Da vozi v napačno smer, je ugotovil, šele ko se je nesreča zgodila. Po nesreči je razmišljal tudi o samomoru, vendar je ugotovil, da to ne bi ničesar spremenilo.
Konec februarja letos bi moral Maček zopet priti na obravnavo. Pred tem je bil zaradi hude zastrupitve na zdravljenju v Psihiatrični bolnišnici Vojnik, vendar pa so ga še pred začetkom obravnave odpustili iz bolnišnice. Zakaj nato ni prišel na sojenje, ni znano.
Na začetku maja je bila obravnava zopet odpovedana. Po neuradnih informacijah je bil Maček zaradi slabega psihičnega stanja spet hospitaliziran v bolnišnici v Vojniku. Konec maja pa je sodni psihiatrični izvedenec Gorazd Mravlje pred sodiščem povedal, da je bila Mačkova sposobnost v času pred povzročitvijo nesreče bistveno zmanjšana. Mravlje je v svojem poročilu še zapisal, da ima Maček osebnostne motnje, je anksiozen in depresiven, vendar nima takšne bolezni, da se ne bi mogel zavedati svojega ravnanja.
KOMENTARJI (479)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.