
Nekdanji novinar Požareporta in Slovenskih novic Mitja Lomovšek je bil v zadnjem letu v napetem odnosu s sodnico Špelo Koleta, ki mu je sodila zaradi domnevnega izsiljevanja odvetnika Mira Senice. Sodnici je večkrat grozil, zaradi česar so ga priprli, na predobravnavnem naroku pred novomeškim sodiščem pa je priznal kaznivo dejanje preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi in sprejel pogojno zaporno kazen devetih mesecev s poskusno dobo treh let, piše časnik Dnevnik. To pomeni, da mu ne bo treba v zapor, če v treh letih ne stori podobnega kaznivega dejanja.
Lomovškova kalvarija se je začela, ko so mu začeli soditi zaradi izsiljevanja Senice. Vzrok obtožbe naj bi bilo elektronsko sporočilo, v katerem je novembra lani zapisal, da bo, če mu odvetnik in njegova partnerica, nekdanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, ne bosta vrnila sedmih milijonov, prišel po njiju in ju ne bosta rešila ne policija ne tožilstvo. Grožnje naj bi začinil z besedami, da bosta s Kresalovo odrešena šele, ko bosta plačala odškodnino.
Grožnje so ga pripeljale v pripor
Dodatno pa je Lomovšek zabredel na sodnih obravnavah. Sodnici Špeli Koleta je skakal v besedo, jo popravljal in jo po navedbah Dnevnika celo vprašal: "Koliko pa vas plačuje Senica, koliko?" To je seveda razburilo sodnico, ki ga je posvarila, da se lahko kaj hitro znajde še v kakem drugem kazenskem postopku.
Lomovšek ni nehal. Zahteval je izločitev sodnice, za nameček pa jo je začel žaliti po elektronski pošti. Ker ga aprila ni bilo na predobravnavni rok in niti ne na majski začetek sojenja, se je Koletova odločila, da ga pripre. Lomovšek ji je napisal elektronsko pismo, v katerem je med drugim zapisal, naj ji "pocrkajo otroci". Za rešetkami je bil štiri dni, nato je višje sodišče pripor odpravilo, češ da na osnovi zbranih podatkov ni mogoče ugotoviti, da se očitno izmika kazenskemu postopku.
Junija se je Lomovšek odzval na sodno vabilo, a je že na začetku naroka ponovno zahteval izločitev Koletove. Ker ga je ta zavrnila, se je odločil zapustiti dvorano, Koletova pa je odredila, da ga mora pregledati psihiatrični izvedenec. Ko je obtoženi to izvedel, je s še večjo vnemo začel pisati elektronska pisma, v katerih je žalil sodnico. Zadnje pismo je poslal 11. junija, naslednji dan pa se je znašel v priporu, kjer je ostal do priznanja krivde.
Prejel pa ni le pogojne zaporne kazni. Sodišče mu je izreklo še ukrep varstvenega nadzorstva za eno leto, obiskovati pa bo moral tudi delavnico za nenasilno komunikacijo. Oškodovanki se namerno ne bo smel približati na manj kot 200 metrov, odpovedati se bo moral tudi nadlegovanju prek različnih telekomunikacijskih sredstev.
Sodba je pravnomočna, Lomovšek pa je po priznanju krivde odkorakal na prostost.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.