Na glavni obravnavi zoper Roberta Tomaža Zavašnika, lastnika Lipe, so danes zaslišali izvedenca za zasebno varovanje in pooblastila Tomaža Časa. Ta je poudaril, da bi s primerno organizacijo in varnostnim načrtom lahko preprečili smrt treh deklet. Pred sodni senat pa so stopili tudi mladi, ki so se tisti večer nahajali pred in v notranjosti lokala.
Čas je dejal, da je svoje mnenje oblikoval na podlagi gradiva, ki mu je bilo posredovano, ter naknadno pridobljene dokumentacije z ministrstva za notranje zadeve. V mnenju, ki ga je podal v fazi preiskave, je zapisano, da je pogodba med družbo Roto, katere lastnik je Zavašnik, in družbo za varovanje Enigma Bagarič nična, saj slednja ni imela licence za javno zbiranje, temveč si je pridobila le licenco za varovanje premoženja. Sicer pa po njegovem mnenju pri nobeni prireditvi izvajalec varovanja ne more prevzeti odgovornosti, ki jo ima organizator prireditve.
En varnostnik na 100 ljudi
Spregovoril je tudi o tem, kaj bi bilo potrebno storiti ob taki množici obiskovalcev. Po njegovih besedah bi moralo biti tam več izkušenih varnostnikov, ki bi množico od zadaj razcepili. Kot je povedal, je po angleških izkušnjah potreben en varnostnik na 100 ljudi. V tem primeru bi jih moralo biti vsaj šest, tako da je po mnenju Časa ključna pravočasna intervencija.
Glede možnosti za preprečitev nesreče, ki jih je imel organizator ob nastali gneči, je Čas povedal, da bi organizator lahko prekinil prireditev, da bi se množica razkropila, ali pa poklical policijo. Po njegovem mnenju bi moral Zavašnik glede na oglaševanje prireditve in pričakovanega množičnega obiska vse bolj ustrezno organizirati, vključno z varnostnim načrtom, ki bi ga moral oblikovati z družbo za varovanje, ki bi imela primerno licenco. Čas je poudaril, da je Zavašnik imel primerno organizacijo za notranjost lokala, za kar je imel tudi dovoljenje. Kar pa se je dogajalo zunaj, pa ni potekalo v skladu s predpisi, je dejal.
Zaslišali tudi mladostnike
Zaslišani so bili tudi mladostniki, ki so se tedaj nahajali pred lokalom Lipa. Vsi so povedali, da je bila pred lokalom velika gneča ter da je prišlo do prerivanja in potiskanja. Kristina Onetič je poudarila, da je v gneči padla na tla in ležala ob dekletu, ki je zaradi zadušitve umrlo. Kot je povedala, se je rešila, saj jo je prijatelj potegnil na betonsko ograjo, dekleta pa ni mogla rešiti. Podobno je povedal tudi Stanko Kreber: da je ob padcu na tla poskušal rešiti sebe in dekle, ki ob njemu ni moglo dihati, a mu ni uspelo. Po tem, ko se je povzpel na betonski zid, je pomagal drugim, da so se rešili.
Pred sodni senat pa so stopili tudi tisti mladostniki, ki so se kritičnega dne nahajali v notranjosti Lipe. Pojasnili so, da lokal v času nesreče ni bil poln ter da se je dalo v njem normalno gibati. Poleg tega je bil po njihovih navedbah zaprt tudi zgornji prostor. Kot so še dejali, so tisti večer videli enega varnostnika na vhodu, nekateri pa tudi v notranjosti lokala.
Predsednik senata Srečko Škerbec je ob koncu napovedal, da bodo na prihodnji obravnavi 19. marca zaslišali oškodovanko Mašo Gorenjec, nekatere mladostnike, ki so bili na kraju dogajanja, ter uslužbenke na gradbenem inšpektoratu, upravni enoti Šiška in na tržnem inšpektoratu. Takrat naj bi bil dokazni postopek po besedah Škerbca speljan do konca. Tako bi 26. marca lahko prišlo do zaključnih govorov okrožne tožilke Tatjane Devčič Svetek in Zavašnikovega odvetnika Milana Vajde.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.