Četrtkova letalska nesreča v Bovcu je že peta letos, skupaj pa se jih je od leta 2004 v Sloveniji zgodilo že skoraj 80. Pripravili smo pregled zadnjih desetih.
14. julij 2016, Predmeja nad Ajdovščino, šestsedežno motorno letalo Piper
V eni najhujših letalskih nesreč v zadnjih letih na območju Slovenije so umrli pilot in trije potniki, vsi nemški državljani.
73-letnik, ki je bil za krmilom letala, je imel številne izkušnje. Za seboj je namreč imel že več kot 3900 ur letenja. Preiskava še poteka, zato ni jasno, ali so k tragičnemu razpletu dogodkov prispevale tudi njegove napačne odločitve, vse pa kaže, da je veliko vlogo pri tem igralo vreme. Ustvarjeni so namreč bili pogoji za turbulence in zaledenitve in prav zaledenitvi naj bi se pilot šestsedežnega motornega letala s hitro spremembo smeri poskušal izogniti.
28. maj 2016, letališče Lesce, ultra lahko letalo
Jadralno letalo je zasilno pristalo kakšnih 350 metrov pred pristajalno stezo na letališču Lesce, nato pa zdrsnilo na cesto. Nesreča ni imela tragičnih posledic. Pilot jo je odnesel brez poškodb, potnik pa naj bi bil lažje poškodovan.
Ob izgubi višine se je letalo najprej dotaknilo travnate površine približno 350 metrov pred vzletno pristajalno stezo, nato pa zdrsnilo z nasipa na lokalno cesto, ki je nivojsko nižja od višine terena za pristajanje. Ob tem je prišlo do trka levega krila v podnožje nosilca električne napeljave in nato do trka desnega krila v nasip na nasprotni strani lokalne ceste kjer se je letalo tudi ustavilo.
4. maj 2016, Graška Gora, Slovenj Gradec
"Pilot je dan pred dogodkom v navigacijsko napravo letala shranil načrtovano 1000 km pot, ki jo je nameraval preleteti. Po uvodnih podatkih pridobljenih s strani pristojne Kontrole zračnega prometa, pilot za omenjen let ni podal plana leta iz česar izhaja, da je nameraval izvesti let izven kontroliranega zračnega prostora, kot je to običajno pri letenju z jadralnimi letali," so v predhodnem poročilu zapisali preiskovalci letalskih nesreč.
Pilot je bil zelo izkušen, saj je pred nesrečo opravil že več kot 2400 ur leta.
6. februar 2016, Mrzlek, ultra lahko letalo tipa Fly Synthesis Storch
Ena najbolj nenavadnih nesreč pri nas se je zgodila februarja letos na Goriškem. Pilot se je spustil nizko nad reko Sočo ter trčil v žice električne napeljave. Zaradi poškodbe propelerja je moral nemudoma pristati in to je tudi storil – pristal je v strugi reke. Po pristanku je sam zapustil letalo ter odplaval do brega, kjer so mu nudili prvo pomoč. Letalo je sicer vzletelo iz Ajdovščine.
Nesreča helikopterja, katerega lastnik je ministrstvo za obrambo, se je zgodila med praktičnim usposabljanjem. Udeležena sta bila pilot inštruktor in pilot učenec.
Pilota sta na območju Šentjerneja izvajala manevre hitrega zaustavljanja, kot jih predvideva program šolanja. Toda kakšnih 10 metrov nad tlemi je helikopter začel hitro izgubljati višino in učenec je s sunkovitim potegom komandne palice dodal moč, je pokazala preiskava. Pilot inštruktor je opazil prekoračitev navora in je prevzel komande. Sledilo je relativno nekontrolirano spuščanje helikopterja in trk s tlemi.
Pilot inštruktor je izstopil iz helikopterja, ocenil poškodbe in se odločil nadaljevati let do letališča Cerklje ob Krki. Preiskava se nadaljuje.
3. december 2015, Mengeš, štirisedežno motorno letalo Piper PA – 28R – 201
V letalski nesreči je poleg pilota, ki je bil avstrijski državljan, umrl tudi njegov pes.
Ogled na mestu dogodka je zaradi zahtevnosti terena in iskanja delov razbitin letala trajal dva dni. Preiskava še ni končana.
8. november 2015, Dobrnež, Slovenske Konjice, Ultralahko motorno letalo
Letalo je zjutraj poletelo iz Maribora ter ob 9.33 pristalo na športnem letališču v Slovenskih Konjicah. Dve uri pozneje je bilo letalo znova v zraku, saj je želela posadka preizkusiti delovanje propelerja. Nad naseljem Dobrnež je letalo najprej ostro zavilo v levo, nato pa še v desno. Pri tem manevru je bil aktiviran sistem reševalnega padala, ki pa se ni povsem odprlo. Letalo je trčilo na travnat teren.
3. oktober 2015, Bovec, ultralahko motorno letalo proizvajalca Pipistrel
Tudi v tem primeru je pilot ob pristajanju v sili aktiviral reševalno padalo, ki se je na srečo odprlo. Letalo je z nosom naprej pristalo na travniku, pilot (nemški državljan) in njegov sopotnik pa sta jo odnesla brez poškodb.
Pilot je sprva res ohranjal višino 300 metrov, vzhodno od Vidma pa se je začel vzpenjati na višino 3000 metrov. Pri tem je letalo zašlo v sloj oblačnosti, v katerem pilot ni uspel ohraniti vizualnega kontakta in kontrole letala v zraku. »V poskusu izhoda iz oblakov je privedel letalo v nekontroliran let, tako da je posledično prišlo do ekstremnih obremenitev s hitrostjo približno 490 km/h in obremenitev, ki presegajo vrednosti 10 G ter ostalih ekstremnih vrednosti, ki jih je zabeležila snemalna naprava, nameščena na letalu,« piše v še ne končnem poročilu preiskovalcev. V nekontroliranem letu so popokale nosilne konstrukcije obeh kril in se ločile od trupa letala. Začelo je strmoglavljati, k sreči pa je pilot še pravi čas sprožil reševalno padalo. Pilot in potnik sta brez poškodb varno pristala na travnat teren nekaj 100 metrov stran od letališča Bovec. Šele takrat sta ugotovila, da nista več v Italiji, ampak v sosednji Sloveniji.
Tudi v tem primeru je letalo zadelo žice daljnovoda, zaradi česar je moralo pristati s pomočjo padala. Trčilo je na travnat teren, pilot ni bil poškodovan in je sam zapustil letalo.
Letalo je vzletelo z Brnika, že 20 minut pozneje pa je pilot poslal klic na pomoč. V bližini ljubljanske obvoznice pri Zadobrovi je namreč trčil v daljnovod, deli podvozja, propelerja in zakrilc so odpadli in treba je bilo nemudoma pristati.
14. september 2014, letališče Divača, motorno letalo znamke Robin DR400
V tragični nesreči, ki še ni povsem pojasnjena, so umrli pilot in dva od trije potnikov, tretji je bil težko poškodovan. Potniki naj bi bili namenjeni na praznovanje fantovščine v Portorož, žrtvi naj bi bila ženin in priča.
Načrt leta je kontrola zračnega prometa potrdila, letalo pa je po odobritvi vodje letenja ob 12.54 poletelo s travnate vzletne steze. A že prav kmalu je s približno 15 metrov višine strmoglavilo na teren 420 metrov od konca travnate steze. Po trku je tudi zagorelo.
Letalo, ki so ga sicer uporabljali za vleko jadralnih letal in je celo močnejše od bolj znane Cessne, je vzletalo s prenizko hitrostjo. Kaj se je nato dogajalo, še preiskujejo, so se pa takoj po nesreči pojavile domneve, da je bilo preobremenjeno. Preiskava je otežena, saj je po požaru od letala ostal le motor.
Podatke smo povzeli po poročilih Službe za preiskovanje letalskih nesreč.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.