Na današnji novinarski konferenci sta Stojan Belšak, vodja oddelka za organizirano kriminaliteto in Tomaž Peršolja, vodja sektorja za organizirano kriminaliteto predstavila ugotovitve obsežne kriminalistične preiskave združbe, ki je v Sloveniji izvajala kazniva dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja.

Kot je povedal Belšak, so leta 2016 po začetku migrantskega vala zaznali, da se na območju Ljubljane pojavljajo člani kriminalne skupine petih tujih državljanov, ki so čez mejo spravili 73 migrantov večinoma iz Afganistana, Pakistana, Irana in Iraka.
V letu 2018 so te informacije uspeli potrditi in do februarja letos uspeli zbrati dokaze o 19 kaznivih dejanjih. Pet oseb, od tega štirje državljani Afganistana in en Pakistanec, slednji je bil v času preiskave že izgnan, so bili prosilci za mednarodno zaščito in so tekom preiskave tudi pridobili status. Tujci, stari med 24 in 32 let, so na območju Slovenije izvajali aktivnosti za nezakonito spravljanje migrantov iz Hrvaške v Slovenijo in nato naprej v Italijo.
Za prevoz čez mejo so računali med 50 in 200 evrov, prevoze pa so opravljali najeti vozniki in taksisti, občasno pa so uporabljali tudi javna prevozna sredstva in spletne aplikacije, ki ponujajo prevoze.
Kriminalisti so v sklopu preiskave opravili tri hišne preiskave, kjer so našli več dokaznega gradiva, med drugim dokumente, zapiske, beležke, telefone, denar in zemljevide, na katerih so bila označena mesta, kjer se lahko skrito prečka mejo.
Povezovali so se s prosilci za zaščito v azilnem domu
Štirje državljani Afganistana so se povezovali s prosilci za azil v Azilnem domu Ljubljana. V primeru, da so migrante policisti ujeli na meji, so ti takoj zaprosili za mednarodno zaščito, posledično pa so jih pripeljali v azilni dom. Tam so se Afganistanci z njimi povezali in jim organizirali nadaljnje prevoze naprej v Italijo.
Kriminalistom je delo oteževalo predvsem komuniciranje storilcev v njihovem maternem jeziku, zato so med drugim najeli prevajalce, za katere pa se je občasno izkazalo, da svoje delo opravljajo v korist prosilcev za mednarodno zaščito in ne policiji, je še dejal Belšak.
Vsem štirih Afganistancem je bila odvzeta prostost, preiskovalni sodnik pa je za vse odredil sodna pridržanja. Za kazniva dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države je sicer zagrožena zaporna kazen med enim in osem let ter denarna kazen.
Število nezakonitih migracij se veča
Tomaž Peršolja je ob tem dejal, da je policija v letu 2018 zaznala povečano problematiko prepovedanega prehajanja državne meje. Kot je dejal, so nezakonite migracije postale vse bolj organizirane, v zadnjem času so prijeli več oseb, ki so tihotapili ljudi. Peršolja je hkrati poudaril, da sta zaradi ilegalnih prehajanj meje najbolj obremenjeni dve policijski upravi, in sicer Koper ter Novo mesto. V Kopru policisti ujamejo skoraj 50 odstotkov vseh nezakonitih migrantov. Slovenska policija ob tem sodeluje z Europolom, v letu 2018 so sodelovali v treh mednarodnih preiskavah in odkrili več tovrstnih kriminalnih združb.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.