
Celjski kriminalisti so včeraj na Specializirano državno tožilstvo RS podali kazensko ovadbo zoper 10 oseb zaradi zlorabe položaja ali pravic in ponareditve ali uničenja poslovnih listin v postopkih opremljanja blokov elektroenergetskega podjetja v Šoštanju. Osebe naj bi sodelovale pri kaznivih dejanjih pri opremljanju blokov Teš 6. "S tem so zaključili del kriminalistične preiskave, v kateri obravnavajo sume kaznivih dejanj pri opremljanju blokov elektroenergetskega podjetja iz Šoštanja," so sporočili iz Generalne policijske uprave.
O dogodkih sta spregovorila Dušan Florjančič, vodja Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi in Damjan Turk, vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje. Kot sta pojasnila, gre za osem fizičnih oseb iz Slovenije, med temi so tudi štiri odgovorne osebe iz Teša, in dve fizični osebi iz tujine - eno iz Avstrije in eno iz Francije; gre za odgovorni osebi tujih pravnih oseb dobavitelja.
Kot so poročali 24UR, naj bi bili med ovadenimi dolgoletni direktor šoštanjske termoelektrarne Uroš Rotnik in lobist Peter Kotar, ustanovitelj družbe CEE ter vodja projekta blok 6 Bojan Brešar. Poleg njih naj bi bili še ovadeni Jože Lenart, član komisije za izbor dobavitelja in iz družbe CEE Inženiring Jože Dermol, Darko Weiss, Miran Leban in Boštjan Kotar.
"Nikoli ni bilo nič izključeno iz spornih pogodb, prav tako jih nisem jaz podpisal," se danes brani Uroš Rotnik. "Policija ima samo sume, vsa dejstva bodo pa dokazana na pravih mestih," je za 24UR dejal Rotnik. "V mojem času nismo podpisali nobene pogodbe za montažo niti kapice na eskalacije, to morate vprašati vodstvo za mano," še dodaja. Na vprašanje, zakaj se je projekt podražil prav v njegovem času pa: "Vprašajte tiste, ki so omogočil podražitev, mi je zagotovo nismo". Dejal je še, da ni pridobil nikakršne premoženjske koristi.
To je le vrh ledene gore, pa ocenjuje naslednik Rotnika Uroš Tot.
Polnili so žepe, skupna vrednost posla nesorazmerno narasla
Kot so pojasnili na Generalni policijski upravi, je preiskava potekala v dveh delih. V prvem so preiskovali pogodbe in zaveze sklenjene med februarjem 2006 in januarjem 2007. Kot so dejali, je šlo tedaj za pogodbo za rekonstrukcijo opreme bloka 5 v skupni vrednosti 2.464.800 evrov. Osumljeni so zlorabili položaj z namenom, da z navideznim svetovanjem tujemu dobavitelju opreme pridobijo protipravno premoženjsko korist v višini 365.000 evrov.
Drugi del preiskave so bile zaveze v obdobju od avgusta 2006 do oktobra 2009, ko naj bi vpleteni sklenili več zavez in pogodb za izgradnjo bloka 6 z namenom, da tujemu dobavitelju ali gospodarski družbi iz Ljubljane pridobijo veliko premoženjsko korist. Kot so pojasnili, so z zlorabo položajev in dogovarjanjem na podlagi javnega razpisa pridobili posel v skupni vrednosti 654 milijonov evrov. Potem so sklenili tudi več zavez, na podlagi katerih je skupna vrednost posla nesorazmerno narasla na več kot milijardo in 18 milijonov evrov.
Tuj dobavitelj - po neuradnih informacijah gre za Alstom - je tako iz naslova pogodbe, ki se je spreminjala v škodo naročnika, pridobil 166 milijonov evrov premoženjske koristi, zaradi sprememb eskalacijske klavzule 93 milijonov evrov, z izločitvijo plačane rezervacije pa 25 milijonov evrov.
Skupna škoda, ki so jo v preiskavi sumov nepravilnosti pri poslovanju Termoelektrarne Šoštanj ugotovili kriminalisti, tako znaša več kot 284 milijonov evrov. Toliko znaša namreč premoženjska korist, ki jo je pridobil tuj dobavitelj.
Škodljiva je predvsem sprememba eskalacijske klavzule, katere aneks je bil podpisan 19. oktobra 2009, ravno tako na dan je bila izločena rezervacija. Kasneje so se sicer pri eksalaciji podpisovali še dodatni aneksi, nekateri, predvsem po spremembi vodstva, tudi v korist Teša, je dejal Turk.
Kriminalisti so prepričani, da so bile pogodbe sklenjene z izrazito škodljivo posledico za naročnika, torej Teš. "Sploh v luči tega, da je drugi ponudnik v letu 2006 gradnjo objekta ponujal na ključ," je poudaril Turk.
Kriminalisti so po njegovih pojasnilih ugotovili tudi, da so osumljeni vse počeli z namenom, da je omenjena družba iz Ljubljane pridobila tri milijone evrov premoženjske koristi, in sicer z naslova navideznega opravljanja svetovanja.

Preiskava nekaterih ostalih nepravilnosti še vedno poteka
Preiskava je v tem delu, ki se nanaša na omenjena štiri kazniva dejanja, zaključena, še vedno pa v tej zadevi poteka pri drugih nepravilnostih. Tako poteka še preiskava finančnih tokov v drugih smereh, zdaj so namreč pregledali te, ki so se končali pri tujem dobavitelju.
Slovenski kriminalisti pri preiskavi sodelujejo z varnostnimi organi iz Avstrije, Hrvaške, Srbije, Nemčije, Švice in Francije.
Zaključeni del preiskave je potekal od leta 2010, pri preiskavi pa so sodelovali z domačimi zunanjimi institucijami ter številnimi tujimi varnostnimi in pravosodnimi organi. Celotna preiskava je bila otežena, ker se je pogodba še izvajala, gradnja je namreč potekala še letos poleti, je dejal Turk.
Kot je še dodal, je šlo za eno najobsežnejših preiskav, ki so jo vodili na območju Policijske uprave Celje. Pregledali so več kot 100 tujih in domačih transakcijskih računov, opravili več kot 20 hišnih preiskav ter pregledali več kot 1000 različnih listin, ki obsegajo več kot 30.000 strani.
Teš: V našem interesu čimprejšnji zaključek zadev
Medtem ko so kriminalisti v preiskavi sumov nepravilnosti pri poslovanju Termoelektrarne Šoštanj ugotovili več kot 280-milijonsko škodo in ovadili 10 fizičnih oseb, so v Tešu pojasnili, da so sodelovali s preiskovalnimi organi. "V našem interesu je, da se zadeve čim prej zaključijo," so poudarili.
Teš bo namreč le tako oziroma brez tega bremena v prihodnje normalno poslovalo, so še navedli v Šoštanju in dodali: "Informacij o vsebini ovadb in zoper katere osebe so bile vložene ovadbe, v Teš nimamo, zato jih v tem trenutku ne moremo komentirati."
KOMENTARJI (778)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.