Na današnji novinarski konferenci sta podrobnosti kriminalistične preiskave predstavila Primož Donoša, vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Kranj in Benjamin Franca, vodja oddelka za premoženjsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi. Kot je povedal Donoša, so kranjski kriminalisti v sodelovanju s kriminalisti drugih policijskih uprav razkrili dobro organizirano kriminalno združbo, ki je izvrševala vlome in poskuse vlomov na območju celotne Slovenije. Hišne preiskave so potekale na devetih lokacijah, preiskali so tudi 11 vozil. Poleg kriminalistov je sodelovala tudi policija in specialna enota policije.
Policija je sprožila postopke zoper sedem oseb na območju Ljubljane, Kranja in Maribora. Dve osebi so kriminalisti po zbiranju obvestil in dokazov izpustili, pet pa pridržali ter s kazensko ovadbo za 28 kaznivih dejanj včeraj privedli na pristojno sodišče, kjer je bil za tri odrejen pripor. Štirje osumljenci so državljani Slovenije, eden državljan BiH, ki v Sloveniji nima urejenega statusa. Vsi so stari od 35 do 41 let in so brezposleni.
Policija je na sled storilcem prišla v letu 2019, kriminalistična preiskava pa je potekala vse do danes. Osumljenci so večinoma kradli cigarete, vlamljali pa na bencinske servise. Za prevoze so uporabljali ukradena vozila z ukradenimi registrskimi tablicami. Vozila so bila odtujena iz prostorov podjetij in z nezavarovanih parkirišč, odpeljali pa so jih s ključi, ki so jih pred tem pridobili z vlomom ali pa s specialnimi orodji. V prvi fazi preiskave so kriminalisti zasegli tri odtujena vozila.
Iz objektov so odtujili preko 50.000 škatilic cigaret v vrednosti okoli 150.000 evrov. Slednje so bile namenjene nadaljnji preprodaji. Na vlome so se temeljito pripravili, predhodno so si ogledali objekte, obračali kamere in zadušili zvok ob vklopu alarma.
Vlome so izvrševali izredno hitro, bili pa so tudi zelo previdni. Na kraju so bili tudi drugi vpleteni, ki so stražili in opozarjali na morebiten prihod policije. Tudi v času izrednih razmer v Sloveniji zaradi epidemije se kriminalna združba ni ustavila. V zaključnih operativnih aktivnostih so kriminalisti osumljencem zasegli večjo količino predmetov, ki so jih uporabljali za izvrševanje kaznivih dejanj, kot tudi preko 100 predmetov, za katere obstaja sum, da so bili pridobljenimi s kaznivimi dejanji. Gre med drugim za nedovoljene snovi v športu, delovno orodje, opremo za prosti čas, hladno orožje in pirotehnično sredstvo. Skupna protipravna premoženjska korist v obravnavanih kaznivih dejanjih presega 350.000 evrov.
Osumljenci so bili v preteklosti že obravnavani za raznovrstna kazniva dejanja, najpogosteje s področja premoženjske kriminalitete.
Vlomi najpogostejša oblika premoženjskih kaznivih dejanj
Kot je pojasnil Franca, so vlomi najpogostejša oblika premoženjskih kaznivih dejanj. Vlomilci si najraje izberejo poseljena mesta, kjer je gostota prebivalstva večja. Storilci so večinoma mlajši in zelo mobilni. Pogosto izkoriščajo pomanjkanje samozaščitnih ukrepov lastnikov objektov in zastarelost sistemov varovanja. Kriminalisti zaradi vlomov pogosto obravnavajo odvisnike od prepovedanih drog ali pa povratnike. V zadnjih letih sicer število vlomov upada, predvsem zaradi večje aktivnosti policije in večje ozaveščenosti lastnikov objektov, ki so tarča vlomilcev.
Do vlomov prihaja celo leto, bistvenih odstopanj med prazniki, počitnicami in običajnimi dnevi pa ni. Največ vlomov obravnavajo policijske uprave, ki tudi sicer v skupnem številu obravnavajo večje deleže kriminalitete v Sloveniji. To sta predvsem Ljubljana in Maribor. Lastnike nepremičnin polIcija poziva, naj z ustreznimi ukrepi skrbijo za varnost svojega premoženja. Že z ustreznim samozaščitnim ravnanjem lahko preprečite marikatero neprijetnost, v kombinaciji s tehničnim varovanjem pa so objekti še bolje zaščiteni.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.