Črna kronika

Kriminalci na račun 'denarnih mul' oprali skoraj 31 milijonov evrov

Haag, 28. 11. 2017 13.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Organi pregona iz 26 evropskih držav, tudi Slovenije, so v sodelovanju z Europolom, Eurojustom in Zvezo evropskih bank v skupni akciji prijeli 159 posameznikov, ki so 766 'denarnih mul' izkoriščali za pranje denarja. Žrtve so pogosto iz ranljivih skupin, različne organizacije pa s kampanjo DontBeaMule opozarjajo, da se lahko vsak od nas ujame v past in hitro postane sostorilec.

V letošnji akciji proti pranju denarja je sodelovalo 26 evropskih držav, med njimi tudi Slovenija. Organi pregona so skupaj z Europolom, Eurojustom in Zvezo evropskih bank med 20. in 24. novembrom prijeli 159 posameznikov, obtoženih pranja denarja, ki so izkoristili kar 766 'denarnih mul', so sporočili iz Europola.

V sodelovanju z 257 bankami in partnerji iz zasebnega sektorja so preiskovalci odkrili 1719 transakcij, v katerih je bilo opranih za skoraj 31 milijonov evrov. Med temi transkakcijami jih je bilo veliko povezanih tudi s spletnih kriminalom. 

V letošnji akciji proti pranju denarja letos sodelovala tudi Slovenija.
V letošnji akciji proti pranju denarja letos sodelovala tudi Slovenija. FOTO: Thinkstock

Kriminalne organizacije uporabljajo 'denarne mule' oziroma posrednike v transakcijah nelegalno pridobljenih sredstev, ki jim pomagajo pri prenosu denarja med bančnimi računi ali državami. S tem organizacije, ki se ukvarjajo tudi s preprodajo drog ali trgovino z ljudmi, operejo denar. 

Europol opozarja, da so posredniki pri pranju denarja pogosto nedolžne žrtve, ki nasedejo obljubi hitrega zaslužka. Žrtve so pogosteje tujci, brezposelni, študentje in ljudje v težkih finančnih situacijah.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Čeprav se 'denarne mule' ne zavedajo, da sodelujejo pri zločinu, pa so tudi oni storilci kaznivih dejanj in so lahko tudi kazenski preganjani. Organizacije, ki so sodelovale v akciji, so zato danes začele s kampanjo #DontBeaMule , ki ljudi opozarja na nevarnost in resnost takšnih dejanj. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

arizonadream
28. 11. 2017 15.59
+11
Kako so lahko spregledali naše mule v spregi z Iranci
HOLAJ SLOVENIJA
29. 11. 2017 09.40
+1
korintos23
29. 11. 2017 15.56
+1