V tem tednu je to že tretja tovrstna prometna nesreča z udeležbo pešcev, opozarjajo kranjski policisti. V ponedeljek je bila policija obveščena o rahlem trčenju neznanega belega avtomobila na prehodu za pešce v neposredni bližini lekarne in glavne avtobusne postaje na Bleiweisovi cesti v Kranju. Še isti dan v večernih urah pa je voznik v Škofji Loki spregledal dva pešca in vanju trčil. Vsi so utrpeli lažje poškodbe.

Pešci so v obdobju, ko hitro nastane mrak, zelo ogroženi, poudarja Bojan Kos, tiskovni predstavnik PU Kranj. So tudi najslabše zaščiteni, velikokrat slabo vidni in največkrat spregledani na križiščih, predvsem pri zavijanju voznikov.
Kljub vsemu pa določena tveganja pešci lahko zmanjšajo tudi sami, še dodaja Kos. Ključno je, da spremljajo promet, skušajo predvideti ravnanja voznikov in se še pred prečkanjem ceste prepričajo, ali je to varno. Prav tako naj nosijo svetla in odsevna oblačila in ob tem upoštevajo, da nimajo vedno absolutne prednosti.

Policisti pozivajo tudi voznike, naj pešcem ne glede na to, koliko so stari in na katerem prehodu prečkajo cesto, vselej odstopijo prednost. Vsakemu prehodu za pešce naj se približajo z zmanjšano hitrostjo in se še pravočasno ustavijo. Še posebej je potrebna previdnost na šolskih poteh in v okolici vrtcev, šol in igralnih površin.
Zelo težko pa bo trčenje preprečil voznik, ki je pod vplivom alkohola, ki ne spremlja prometa, ki vozi prehitro, nepravilno prehiteva ali pa vozi na prekratki varnostni razdalji, ki je bila v kombinaciji z alkoholom vzrok za včerajšnjo prometno nesrečo dveh vozil v Škofji Loki. Preizkus alkoholiziranosti je pri povzročitelju pokazal 0,42 mg/l alkohola v krvi, še dodaja Kos.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.