Na Upravi RS za zaščito in reševanje so malo po 10. uri prejeli klic s smučišča v Kranjski Gori, kjer sta se huje poškodovala dva smučarja. Informacijo je za 24ur.com potrdil tiskovni predstavnik kranjske policijske uprave Bojan Kos. Kot pravi, naj bi za hotelom Larix prišlo do nesreče smučarke in smučarja. Ženska naj bi izgubila zavest, moški pa je imel hude bolečine v hrbtu.
Policisti so obravnavali nesrečo in ugotovili, da sta se na smučišču poškodovala 21-letna smučarka in 65-letni smučar, ki je glede na zbrana obvestila tudi povzročitelj nesreče. Policisti so po njegovih besedah ugotovili, da moški ni upošteval reda na smučišču in ni smučal varno. To je bil tudi razlog za trčenje v mlajšo smučarko, ki so jo nato s helikopterjem prepeljali v ljubljanski klinični center.
Če bo ugotovljeno, da je smučarka utrpela lahke telesne poškodbe, bo nadaljni postopek zoper povzročitelja vodil nadzornik na smučišču, v kolikor pa bo ugotovljeno, da je utrpela hujše telesne poškodbe, bodo policisti zbirali obvestila v smislu suma kaznivega dejanja povzročitve hudih telesnih poškodb iz malomarnosti, je pojasnil Kos.
Skrb za varnost mora biti na prvem mestu!
Skrb za varnost na smučišču mora biti na prvem mestu, opozarjajo policisti in dodajajo, da smučanje poleg užitka prinaša tudi določeno tveganje in odgovornost. Tveganje zato, ker so nesreče in s tem povezane poškodbe večinoma posledica neprevidnosti smučarjev, slabe opreme in neupoštevanja osnovnih pravil smučanja, odgovornost pa zato, ker smučar s svojim ravnanjem in neupoštevanjem pravil lahko ogrozi tudi varnost drugih.
Smučar mora smučati tako, da drugih ne ogroža, svojo hitrost in način vožnje mora prilagoditi svojemu znanju in razmeram na smučišču. Izogibati se mora ustavljanju na ozkih ali nepreglednih delih, če to ni nujno potrebno. Prehitevati mora pravilno in pomagati ob nezgodi. Predvsem pa je pomembno, da smučar ni pod vplivom alkohola ali drugih psihoaktivnih snovi.
Za varno smuko sta potrebna še brezhibna oprema in upoštevanje ukrepov za varno smučanje, znakov na smučiščih ter navodil in opozoril nadzornikov in policistov. Obvezna je tudi smučarska čelada za otroke do 14. leta starosti, priporočljiva pa je tudi za druge smučarje.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.