
Saudski kralj Abdulah je pomilostil 'dekle iz Qatifa', žrtev skupinskega posilstva, ki jo je sodnik obsodil na šest mesecev zapora in 200 udarcev z bičem. Sodnik je svojo kazen utemeljil s tem, da je dekle pred napadom bila v družbi moškega, ki ni njen sorodnik, kar je kršitev strogega saudskega zakona o segregaciji spolov. S tem je končal kontroverzno sojenje, ki je zbudilo pozornost svetovne javnosti zaradi absurdnosti saudskega pravosodja.
Saudski pravosodni minister Abdulah bin Muhamed al-Šeik je za dnevni časopis al-Jazirah povedal, da kraljeva oprostitev žrtvi posilstva ne pomeni, da kralj dvomi v saudske sodnike, temveč da je deloval v interesu države. ''Kralj vedno želi preprečiti žalost obsojenih državljanov, ko je prepričan, da jim lahko obsodbe pustijo velike psihične posledice,'' povzema saudski dnevni časopis ministra, ki je hitro dodal, da kraljeva odločitev ne pomeni, da kralj misli, da je obsodba nepravična.
Žrtev posilstva iz leta 2006, ki ni bila nikoli identificirana, a so jo mediji poimenovali po mestu Qatifu iz katerega prihaja, je bila v času posilstva stara 18 let. S prijateljem je bila v avtomobilu, ko jo je napadlo sedem moških in jo posililo. Sodnik jo je, zato ker je bila sama z moškim, ki ni njen sorodnik, kar je kršitev strogega saudskega zakona o segregaciji spolov, kaznoval z 90 udarci z bičem in nekaj meseci zapora, nasprotno pa so bili posiljevalci zelo blago kaznovani za zločin, ki se ga v Saudovi Arabiji kaznuje tudi s smrtjo.
Potem ko je njen odvetnik Abdul Rahman al-Lahem vložil pritožbo, je sodnik žrtvi še povečal kazen, odvetniku pa začasno odvzel dovoljenje za delo. Mladi odvetnik je o primeru vseeno spregovoril v medijih, obsodba pa je v svetu sprožila ogorčeno reakcijo. Ameriški predsednik George Bush je povedal, da ga je obsodba pretresla. Povedal je tudi, da ne ve kako bi reagiral, če bi šlo za eno izmed njegovih dveh hčera.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.