Nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež je na današnji obravnavi na ljubljanskem okrožnem sodišču dopolnil svoj zagovor glede na nekoliko spremenjeno obtožnico. Znova je poudaril, da obdolženi niso oškodovali Merkurja ter se okoristili na račun družbe.
Kordež je ugovarjal oceni tožilstva, da se je pri domnevnem oškodovanju Merkurja okoristil za približno 2,7 milijona evrov. Po njegovem mnenju gre za konstrukt tožilstva, s katerim tožilstvo prikriva dejstvo, da nima pravih dokazov. Kordež je v dopolnjenem zagovoru znova poudaril, da obdolženi niso oškodovali Merkurja ter se niso okoristili na nezakonit način. Pojasnil je, da je bil Merfin 100-odstotni lastnik Merkurja in je imel naložbe samo v Merkurju. "Kakršnokoli izplačevanje iz Merkurja, tudi dividend, vsebinsko ne bi povečalo premoženja Merfina," je poudaril.
Tožilec je namreč na prejšnji obravnavi predstavil nekoliko spremenjeno obtožnico. Kot je pojasnil, gre za manjše spremembe, ki so posledice dejstva, da obdolženi "denarja niso spravili v svoj žep", vendar pa so iz Merkurja vzeli sredstva, ki jim niso pripadala. Kordeževemu mnenju o spremenjeni obtožnici so danes pritrdili tudi zagovorniki. Predlagali so, da se postopek takoj zaključi, saj po njihovem mnenju spremenjena obtožnica ni sklepčna.
Novi dokumenti zamaknili proces
Predsednik senata Srečko Škerbec je na današnji obravnavi pred predvidenim začetkom sklepnih besed pojasnil, da je sodišče pridobilo dokumentacijo o dokapitalizaciji Merfina. Zaradi predložitve omenjene pogodbe iz leta 2009 pa mora tožilec ponovno spremeniti obtožnico v delih, v katerih so navedeni lastniški deleži obdolženih v Merfinu. Kordež je namreč s sodelavci preko Merfina lastniško prevzemal Merkur.
Tožilec je sicer sprva predlagal, da bi se obravnava po dvournem premoru nadaljevala že danes, vendar pa je obramba temu nasprotovala, zato je Škerbec odločil, da se bo sojenje nadaljevalo v ponedeljek. Po besedah zagovornikov se bodo v ponedeljek tako tudi začele sklepne besede, razen če tožilec ne bo obtožnice spreminjal še v drugih bistvenih točkah.
Janez Hočevar, odvetnik obdolženega Kordeža, je sicer zaradi torkove izjave tožilca, da se je Kordež s tožilstvom skušal dogovoriti za nižjo kazen, zahteval nadzor generalnega državnega tožilstva delom Kozine. "Šlo je za tajna pogajanja in ni pošteno, da je to dal v medije," je svojo zahtevo po končani obravnavi novinarjem komentiral Hočevar. Kozina pa je po koncu obravnave dejal, da je poziv Hočevarja "brezpredmeten", saj je prepričan, da ni kršil tajnosti pogajanj.
Sodni senat je danes tudi ponovno zavrnil zahtevo Hočevarja po postavitvi finančnega izvedenca, ki bi na sodišču pojasnil odnose med Merkurjem in Merfinom. "Zdi se mi, da pravniki nismo ravno tisti, ki bi razlagali ekonomijo, zato bi bilo prav, da tudi ekonomisti kaj povejo o tem, kar trdi moja stranka," je svojo zahtevo pojasnil Hočevar. Kozina je dodal, da je sicer prepričan v navedbe, spisane v obtožnici. "To skrivanje za družbami, kot nekimi realnimi tvorbami, ki same zase in v svojo korist izvajajo nezakonite transakcije znotraj podjetja, je smešno," je ocenil. Dodal je, da so za temi družbami stale konkretne osebe, ki so delale v dobro lastnih interesov.
Dotaknil se je tudi pravne in podjetniške kulture v Slovenije. "Marsikaj bomo morali spremeniti v temelju. Ena od teh sprememb je, da se bodo ljudje, ki so v družbah izvajali kriminalno-poslovne poteze, začeli zavedati svojih dejanj," je poudaril
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.