Željko Milovanović, ki ga je srbska policija aretirala v nedeljo zvečer v Beogradu, je v priporu. Gre za enega od najhujših kriminalcev na območju nekdanje skupne države, ki je odgovoren tudi za izvedbo atentata na novinarja in lastnika hrvaškega tednika Nacional Iva Pukaniča in njegovega kolega Nika Franjića.
Srbski mediji danes poročajo o podrobnostih aretacije. Znano je, da so policisti med aretacijo Milovanoviću zasegli pištolo, kaj pa so vse našli v njegovem skrivališču v samem centru srbske prestolnice, pa je v javnost pricurljalo danes.
Tako so pri hišni preiskavi našli številne pištole in naboje. Milovanovića naj bi po poročanju nekaterih srbskih in hrvaških medijev odkrili, ko je storil začetniško napako. Prižgal je namreč stari mobilni telefon, ki so mu bili kriminalisti že nekaj mesecev na sledi. V vsem tem času je bil zelo previden, toda prav s pomočjo signala je razkril mesto skrivališča. Policisti so ga odkrili v soboto zvečer, z bliskovito akcijo pa so ga aretirali že po 24 urah intenzivne preiskave. V nedeljo so mu bili že na sledi in ga zasledovali po mestu, saj so se želeli prepričati, da gre res za zloglasnega ubežnika, ki je odgovoren za številne umore, rope, izsiljevanja, ugrabitve in tudi vojne zločine na območju nekdanje SFRJ. Ko so policisti zbrali potrebne informacije, so ga okoli 22. ure tudi aretirali.
Med aretacijo je Milovanović policistom dejal: "Vi le opravljajte svoje delo, jaz pa bom svojega.“ Odvzeli so mu pištolo, ki je ni imel časa uporabiti, saj je šlo za hitro in dobro organizirano akcijo policistov. Javnost je šokirana nad posnetki aretacije, saj se je zloglasni kriminalec smejal.
Milovanović s slovenskim potnim listom
Policisti so nato opravili hišno preiskavo, v kateri so zasegli večjo količino orožja, številne potne liste in druge dokumente. Med opremo je imel Milovanović tudi najmodernejše prisluškovalne naprave, številne mobilne telefone in SIM-kartice.
Med dokumenti so policisti našli tudi ponarejen slovenski potni list, ki se je glasil na ime Miroslav Šipka. Milovanović ima dve državljanstvi, hrvaško in BiH, poleg tega pa še srbsko, kar je potrdil tudi direktor hrvaške policije Vladimir Faber. Prav zaradi srbskega državljanstva Milovanović najverjetneje ne bo izročen Hrvaški. Državni sekretar srbskega ministrstva za pravosodje Slobodan Homen je ob tem pojasnil, da se državi lahko dogovorita za sodelovanje pri postopku, in dodal, da bi bilo sicer normalno, da mu sodi Hrvaška, vendar pa bodo to storili v Srbiji, če ne bodo izpolnjeni vsi pogoji. Edina možnost, da Srbija Milovanovića izroči Zagrebu, bi bil dokaz, da je osumljenec srbsko državljanstvo dobil nezakonito.
Nekdanje republike imajo številne težave pri zatiranju kriminala, saj kriminalci ne poznajo meja in nacionalnosti, prav tako zelo dobro izkoriščajo zakonske luknje. Tako ustava in zakoni Srbije kot tudi Bosne in Hercegovine ne dovoljujejo izročitev državljanov, razen če obstajajo mednarodni bilateralni in multilateralni dogovori. Sodelovanje med državami pa že dolga leta šepa, s tem pa se ustvarjajo idealni pogoji za razcvet kriminalnih dejavnosti.
Pred dnevi pa je javnost nekdanjih republik zaznala žarek upanja, ki bi lahko pripeljal do organiziranega boja zoper kriminal. Srbski notranji minister Ivica Dačić in hrvaški notranji minister Tomislav Karamarko sta namreč na tiskovni konferenci, ki se je odvijala konec maja na Reki, sporočila, da bodo sodelovali in s skupnimi močmi izkoreninili kriminal, ki je prisoten v regiji še od zadnje vojne. "Če kriminalci ne poznajo meja in razlik, jih ne bomo niti mi," sta dejala. "Srbija in Hrvaška ne bosta oazi za skrivanje kriminalnih skupin," sta zaključila. Nato pa sta podpisala sporazum o sodelovanju, ki je očitno že obrodil prve rezultate.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.