Vlada je zakon za uravnoteženje javnih financ spravila skozi državni zbor, vendar ne takšnega, kot so želeli. Zaradi dogovora s socialnimi partnerji prinašajo varčevalni ukrepi za 124 milijonov evrov manj prihranka, kot je bilo sprva predvideno.
Največji del razlike, 35 milijonov evrov, odpade na popolno odpravo plačnih nesorazmerij. Znižanje plač v javnem sektorju za osem odstotkov, namesto za sprva predvidenih 10 odstotkov, pomeni 26 milijonov evrov. Nižje znižanje nadomestila za brezposelnost 18,9 milijona evrov, nižje znižanje povračila za prevoz na delo in prehrano ter izplačilo regresa za letni dopust 16 milijonov evrov, ohranitev normativov v vzgoji in izobraževanju pa 13,54 milijona evrov manj prihranka.
Manjše znižanje letnega dodatka za upokojence in večje znižanje posebnih pokojnin prinese pet milijonov evrov razlike, umik ukrepov z vplivom na izobraževanje otrok s posebnimi potrebami 4,7 milijona, 70-odstotno sofinanciranje vrtca za drugega otroka s strani države 3,7 milijona evrov, ohranitev normativov v osnovni šoli 700.000 evrov, manjše znižanje starševskega nadomestila pa 400.000 evrov razlike, navaja ministrstvo za finance.
Računajo tudi na nove krizne davke
In kje bo vlada napraskala te "izgubljene" milijone? Minister za finance Janez Šušteršič je v petek dejal, da bodo razliko v predvidenem prihranku zagotovili s prerazporeditvami v okviru proračuna in zmanjšanjem odhodkov na nekaterih drugih postavkah. Šušteršič je prepričan, da se bodo ministri letos vedli zelo varčno, v proračunu pa poleg tega še niso upoštevane nekatere reorganizacije niti še niso ovrednoteni učinki nekaterih novih davkov, ki bodo začeli veljati že letos. To so krizni davek na nepremičnine ter višji davek na dražja osebna vozila in davek na vodna plovila.
Vlada in stavkajoči sindikati javnega sektorja so dogovor in stavkovni sporazum podpisali v četrtek, po skupaj 200 urah pogajanj. Sporazum je podpisalo 14 od 21 stavkajočih sindikatov, poleg tega je 20 od 33 sindikatov javnega sektorja podpisalo tudi dogovor o znižanju plač in drugih varčevalnih ukrepih.
Socialni sporazum naj dobi vsebino
Z dogovorom med vlado in sindikati pa je čas za nadaljevalne socialnega dialoga o novem socialnem sporazumu. Po podpisu izhodišč bo zdaj čas za razpravo o vsebini. Predsedujoči Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS) Jože Smole poziva, da se v sprejem dokumenta zdaj usmeri ves čas in napor. Kljub zamujenim rokom verjame, da jim ga bo uspelo podpisati do 20. junija.
Naslednje srečanje predstavnikov vlade, delodajalcev in delojemalcev bo sklical takoj, ko bo prišlo do uskladitve z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom oz. tistim, ki ga bo minister določil za koordiniranje usklajevanj za nov socialni sporazum. Smole upa, da bo seja ESS že prihodnji teden.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.