Bralka je krajo kolesa prijavila na policiji. Policist je zapisal prijavo z nekaterimi podrobnostmi kolesa, po katerih bi ga lažje prepoznali, a brez serijske številke, ker je ni bilo. Svetoval ji je, naj ga obvesti ob morebitni objavi za prodajo njenega ukradenega kolesa na spletu ali ob morebitni najdbi kolesa na ulici.
Skoraj dva tedna po kraji je na spletu opazila oglas, za katerega je posumila, da bi lahko šlo za njeno kolo. Policist jo je prosil, naj mu natisne oglas in ga čez dva dni prinese na policijsko postajo, ko bo spet v službi. "Seveda nisem hotela čakati tako dolgo, saj bi kolo medtem lahko že prodali, zato sem sama poklicala na številko in ugotovila, da ne gre za moje kolo," je opisala bralka.
Manj kot mesec dni po kraji je v središču Ljubljane zagledala svoje kolo, ki je bilo malo popravljeno, a zagotovo njeno. Nova lastnica je povedala, da ga je kupila na spletu, potem ko so tudi njej ukradli kolo. Po klicu sta na kraj najdbe prišla policista in ugotovila, da iz zapisnika o prijavi ni mogoče razbrati, da gre res za njeno kolo, zato so ga zasegli.
Pozvali so jo, naj skuša najti kakšno fotografijo ali račun zadnjega servisa, sami pa bodo skušali najti prodajalca. "Naslednji dan me je poklicala policistka in povprašala, ali sem našla sliko oziroma račun. Ker ju nisem našla, mi je dejala, da bodo kolo vrnili novi lastnici, saj ne morem dokazati, da je kolo moje, ona pa je zanj plačala 50 evrov," je sporočila bralka.
Pomislila je, da tudi nova lastnica nima dokazov, kje je kolo kupila in koliko je plačala zanj. "Počutila sem se, kot da so mi še enkrat ukradli kolo. Od kraje sem imela občutek, da je policistom čisto vseeno za moje kolo in da se s primerom sploh ne ukvarjajo, ker imajo pomembnejše stvari. Sama pa sem bila aktivna pri iskanju in ga na koncu tudi našla, a niti malo ne po njihovi zaslugi. In za nagrado se bom morala odpovedati svojemu kolesu, ki sem ga vzdrževala več kot 10 let in zanj porabila tudi kar nekaj denarja?!"
Po njenem prigovarjanju so se znova dobili na policijski postaji, našla je tudi več let staro fotografijo kolesa ter pri serviserju dobila kopijo delovnega naloga in računa za zadnje servisiranje. Dogovorili so se, da bo dobila nazaj svoje kolo, kar se je na koncu tudi zgodilo. A sledil je nov šok – ob dokazu, da je kupila njeno ukradeno kolo, se proti novi lastnici lahko sproži kazenski postopek. "Seveda imam kot prvotna lastnica kolesa možnost, da se odločim, da je ne bom preganjala, kar sem tudi storila."
Preiščejo samo pet odstotkov primerov
Kradljivci imajo večjo "izbiro" v mestih, kjer je več koles, ki niso v varovanih prostorih. Največ koles tudi zato ukradejo v Ljubljani, kjer so lani lastniki prijavili skoraj 1500 kraj. Skupno so slovenski policisti lani obravnavali skoraj 2640 kraj koles, preiskali so samo okoli pet odstotkov primerov.
Če kolo ukradejo iz garaže, kleti oziroma drugega prostora ali na predrzen način, gre za veliko tatvino, za kar je zagroženih do pet let zapora. Če ga ukradejo na ulici, storijo tatvino, za kar je zagrožena do triletna zaporna kazen.
Najpogosteje gre za posamezne storilce. Pri tatvinah vrednejših profesionalnih koles, ko na primer vlomijo v trgovino ali ukradejo tekmovalna kolesa, pa verjetno nekdo poskrbi za vlom, drugi za prevoz, tretji za prodajo.
Namestite kakovostno ključavnico
Po ugotovitvah policistov tudi pri tatvinah koles velja, da "priložnost dela tatu", saj storilci izkoriščajo pomanjkljivo varovanje. Svetujejo, da kolo vedno priklenete, čeprav je v vašem vidnem polju. Uporabljajte kakovostne ključavnice, odporne na poškodbe z različnimi predmeti in orodji.
Slabše ključavnice, kot so pletilke debeline mezinca, za tatove niso nikakršna ovira, saj uporabljajo različna orodja, od navadnih ščipalk do hidravličnih klešč. Po nekaterih izračunih bi morala ključavnica predstavljati vsaj od 15 do 20 odstotkov vrednosti kolesa.
Policija: Tatvino kolesa obravnavamo kot vsako kaznivo dejanje
Po trditvah policije vsako tatvino kolesa obravnavajo kot vsako kaznivo dejanje. Po prijavi opravijo ogled, če pričakujejo odkritje sledi. Prijavo lahko vzamejo tudi kot zapisnik o sprejemu ustne kazenske ovadbe, ki ga podpiše oškodovanec. V tem primeru lahko prejme kopijo zapisnika.
Če je prijava na terenu, policist o sprejemu ovadbe napiše uradni zaznamek, oškodovanec pa lahko na zahtevo pridobi
potrdilo. V obeh primerih je lahko obveščen o poteku preiskave.
"Popišite" svoje kolo
Pri preiskovanju kaznivih dejanj se možje v modrem najpogosteje srečujejo s pomanjkljivim opisom, saj po njihovih ugotovitvah le 40 odstotkov lastnikov poda lastnosti, na podlagi katerih lahko nedvoumno prepoznajo ukradeno kolo.
Lastnikom zato priporočajo, naj si še pred morebitno krajo zapišejo znamko kolesa, tip, model, barvo, znamko, tip pedalov, ogrodja, prestav in zavor, številko okvirja, dodatno opremo, posebne znake, kot so vgravirane lastne številke ali črke, poškodbe. Tudi fotografija kolesa ne bo odveč. Več podatkov, ki bodo posredovani ob prijavi tatvine kolesa, večja je možnost za njegovo izsleditev in na koncu vrnitev lastniku, so poudarili na policiji.
Storilci so namreč različni. Eni kolo uporabijo kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa pozneje prodajo na dražbi, če ne najdejo lastnika. V veliko pomoč bi bilo, če bi v ogrodje kolesa vstavili listič s telefonsko številko, na podlagi katere bi lažje odkrili lastnika. Lahko na primer snamete sedež in listič zatlačite v ogrodje.
Kako se izogniti nakupu ukradenega kolesa?
Pred nakupom od prodajalca zahtevajte čim več podatkov o kolesu. Zahtevajte račune o nakupu, še posebej če bi bilo lahko še v garanciji. Prodajalca vprašajte, zakaj je zamenjal morebitne dele, kje je bilo poškodovano. Preverite, ali ustreza prodajalcu, na primer po višini sedeža, in ali ga zna upravljati.
Zahtevajte njegove osebne podatke v izogib neprijetnostim, ki bi jih lahko imeli zaradi posedovanja ukradenega kolesa. Na policiji so namreč potrdili, da vas lahko poleg nevarnosti za odvzem kolesa doleti tudi kazenski pregon zaradi prikrivanja. Kaznivo dejanje se začne s pregonom in lahko oškodovanec od njega odstopi.
Zadnja orientacija pred nakupom je seveda cena. Če je močno prenizka od primerljivih izdelkov na trgu in je prodajalec še pripravljen popustiti, lahko sklepate, da se želi kolesa čim prej znebiti, ker ga je ukradel.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.