Hrvaška je v šoku. Val brutalnega nasilja se nadaljuje. V samem središču Zagreba sta včeraj ob 18.20 v eksploziji bombe umrla lastnik in urednik hrvaškega tednika Nacional Ivo Pukanić in vodja marketinga Niko Franjić. Danes je jasno, da so odgovorni za napad zelo dobro vedeli, kaj delajo. Pukanić je bil verjetno tarča napada, Franjić pa nekdo, ki se je na kraju dogodka znašel slučajno.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik generalne policijske postaje Krunoslav Borovec, je policija izdelala fotorobota osumljenca, objavili naj bi ga jutri na novinarski konferenci. Večernji list je medtem na naslovnici posebne popoldanske izdaje in na svoji spletni strani že objavil podobo domnevnega napadalca.
Kot je še dejal Borovec, so na policijo poklicali številni Zagrebčani s koristnimi informacijami, še naprej pa poziva vse, ki imajo kakršnokoli informacijo, naj to sporočijo policiji.
"Prvi koraki k zagotavljanju večje varnosti hrvaških državljanov so že narejeni. Na poti v Zagreb je okoli 250 policistov iz različnih policijskih uprav. Na ulicah bo torej prisotnih več policistov, kar naj bi pripomoglo k večjemu občutku varnosti državljanov in v končni fazi naj bi to tudi pripomoglo k omejitvi kriminala v Zagrebu,“ je dodal Borovec. Gre le za enega od številnih ukrepov, ki jih bo uvedla hrvaška policija.
So kamere posnele morilca?
Nadzorne kamere so posnele osebo, ki se je v jutranjih urah z motorjem pripeljala na dvorišče pred poslopjem Nacionala in za katero sumijo, da stoji za atentatom na Pukanića, piše hrvaški Večernji list, ki se sklicuje na vire blizu policiji. Isti viri navajajo, da je oseba, ki so jo ujele kamere podobna moškemu, za katerega je Pukanić že aprila dejal, da ga je poskusil ubiti. Tiskovni predstavnik policije Borovec teh domnev ni želel potrditi.
Potem ko se je pripeljal na dvorišče, je domnevni storilec ukradeni motor parkiral poleg Pukanićevega avtomobila. Potem ko ga je parkiral, se je odpravil v sosednjo ulico, kjer je nekaj ur čakal ter nato aktiviral bombo, piše Večernji list. V motorju naj bi bila podtaknjena kar dva kilograma razstreliva.
Zaslišali več kot 100 oseb
Borovec je na današnji tiskovni konferenci še povedal, da je Pukanić ob 10. uri prispel s svojim avtomobilom toyota lexus v službo. Avtomobil je cel dan stal na parkirišču, Pukanić pa je nekajkrat zapustil stavbo Nacionala. Za prevoz po mestu je uporabljal moped, ki je bil prav tako parkiran pred redakcijo. "Eksplozivna naprava ni bila podtaknjena pod ali v avtu, temveč v neposredni bližini vozila. Ko sta se Pukanić in Franjić približala vozilu, je eksplodiralo,“ je povedal Borovec. Hrvaški mediji poročajo, da bi bila lahko bomba podtaknjena v bližnjem smetnjaku ali pa na samem mopedu, ki je bil prav tako v neposredni bližini.
Preiskava bo potekala na dveh ravneh. Prva na ravni iskanja storilca, ki je po besedah Borovca profesionalec, in druga na ravni iskanja naročnika umora.
Na vprašanje novinarke, ali bodo sodelovali tudi z vojaško policijo, saj so te vrste profesionalci pogosto nekdanji vojaki ali pripadniki specialnih enot, je Borovec povedal, da so se povezali z vsemi varnostnimi organi. Ker so na uradnem obisku na Hrvaškem tudi direktorji policije Republike Srbije, Bosne in Hercegovine ter Bolgarije, so omenjeni takoj sporočili svojim enotam v domovini, naj bodo pozorni na dogodke. Obstaja namreč sum, da bi lahko morilec pobegnil v katero od nekdanjih republik SFRJ.
Strokovno pomoč in sodelovanje so hrvaškim kolegom ponudili tudi slovenski policisti. Na generalni policijski upravi pojasnjujejo, da zaenkrat do konkretnega sodelovanja še ni prišlo. Sorodniki in sodelavci umorjenega Pukanića so pod policijsko zaščito.
Informativne pogovore so opravili s pričami dogodka. Danes pa nadaljujejo pogovore tudi z njegovimi najbližjimi. "S pogovori bomo nadaljevali v vseh možnih smereh," je povedal Borovec in dodal, da so se že pogovorili s 150 osebami. Na vprašanje, zakaj so avgusta Pukaniću ukinili policijsko zaščito, je povedal, da je to bila odločitev, ki je bila sprejeta na podlagi strokovne ocene. Pukanić pa naj bi se strinjal z njihovim mnenjem.
Redakcija Nacionala postavila notranjega ministra na laž
"Minister za notranje zadeve Tomislav Karamarko je na izredni novinarski konferenci v četrtek zvečer izjavil eno veliko laž – da je bila avgusta policijska zaščita ukinjena po dogovoru z Ivom Pukanićem. To ni res,“ je objavljeno na spletni strani Nacionala. "Če bi ga še naprej varovali, bi bila Ivo Pukanić in Niko Franjić danes še živa, njuni otroci pa bi imeli očeta. Julija je policija prvič sporočila, da bo prekinila varovanje, Pukanić pa je ostro nasprotoval omenjeni odločitvi. Policija je začela pritiskati na Pukinića, naj njihovo odločitev sprejme. Razložili so, da nimajo dovolj kadra za neprestano varovanje njega in Sare (Pukanićeva hči, op. p.), saj morajo varovati tudi na drugih mestih. Še naprej se je zoperstavljal ukinitvi zaščite, čeprav so mu indirektno – tako je sam zatrjeval – dajali vedeti, da se nima česa bati, saj je preiskava poskusa umora tako daleč, da so akterji prvega poskusa umora že identificirani. Zato je on, ki je verjel policiji, namen prekinitve varovanja, čeprav se je zoperstavljal temu, razumel kot dober znak. Brez zaščite je bil od avgusta. Zadnje tedne je njegova varnost znova bila ogrožena, saj je bil dvakrat žrtev verbalnih napadov in groženj na javnih mestih,“ pišejo v Nacionalu.
Dogodek je prijavil policiji. Ker se policija ni ustrezno odzvala in ker so predhodno prekinili policijsko zaščito, menijo v Nacionalu, da so tisti, ki so se za ta korak odločili, neposredno odgovorni za njegovo smrt. "Za njegovo smrt so krivi tudi tisti na državnem tožilstvu in na policiji, ki so ovirali preiskavo prvega poskusa umora,“ pišejo in dodajajo, da se je policija ukvarjala z lažnimi obtožbami zoper njega in ne z dokazi, ki jih je sam Pukanić dostavljal na policijo.
Preživel dva atentata
Pukanić je bil že nekaj časa trn v peti hrvaški mafiji. Pred smrtjo se je že dvakrat izognil atentatu. Prvič naj bi ga neznani moški napadel 4. aprila letos, le nekaj ur po tem, ko je na tožilstvu prijavil, da je žrtev izsiljevanja. Napadalec naj bi takrat streljal nanj. Prvi poskus umora naj bi se zgodil leta 2003. 21. septembra 2003 je Pukanić med gostovanjem v oddaji Nedeljom u 2 razkril, da je bil na Vlaškoj ulici žrtev atentata. Tedaj naj bi bilo napadalčevo orožje nož.
Pukanić naj bi pred dnevi zatrdil, da pozna identiteto osebe, ki je streljala nanj. Hrvaški Novi list poroča, da je Pukanić v sredo poklical osebnega prijatelja predsednika Stipeta Mesića in mu dejal, da ima občutek, da ga bo nekdo umoril. Več ni povedal, so časopisu povedali viri. Mesić naj bi na seji Sveta za državno varnost, ki se je odvijala po umoru Hodakove, povedal, da bi bilo potrebno razrešiti aprilski poskus umora Pukanića. Kar naj bi namigovalo na dejstvo, da so bili morilci Pukaniću za petami.
Mesić: Zločin prve vrste
Danes so se hrvaški vladni predstavniki zbrali na seji Sveta za nacionalno varnost.
"Prišlo je do dejanja, ki ima oznako terorizma in mafijskega obračuna. To je zločin prvega reda. Danes smo se sestali in sprejeli določene zaključke. Prišli smo do dogovora, ker so bili na naši seji vsi predstavniki strank. Dogovori pa zadevajo strateške interese Hrvaške kot so vstop v Evropsko unijo in delovanje državnih mehanizmov,“ je povedal Mesić. Pred tem so namreč hrvaški mediji povzeli izjavo posebnega poročevalca Evropskega parlamenta za Hrvaško, Hannesa Swobode, da je četrtkov morilski napad najresnejša ovira za vstop Hrvaške v EU doslej.
Tudi Evropska komisija je danes ostro obsodila zadnji val nasilja na Hrvaškem in poudarila, da budno spremlja dogajanje. "Pričakujemo, da bodo hrvaške oblasti ustrezno preiskale ta napad in sodile odgovornim," je pozval evropski komisar za širitev Olli Rehn.
V Mednarodni novinarski zvezi (IFJ) pa so opozorili, da incident nedvomno po vsej Evropi sproža pomisleke o pripravljenosti Hrvaške na članstvo v EU. "Ni dvoma, da bodo mnogi v Bruslju in drugje pomislili, kako se lahko kaj takega zgodi v državi, ki se pripravlja na članstvo," je opozoril generalni sekretar IFJ Aidan White.
"Upam, da se bo vlada odzvala odločno in hitro. Ne samo zato, da se zadosti pravici, temveč tudi zato, da povrne zaupanje v Bruslju in po Evropi, da je Hrvaška pripravljena na članstvo v EU," je poudaril White. "Ta incident sproža vprašanja, ali je hrvaška vlada napravila dovolj, da se ustvarijo ustrezni demokratični pogoji, potrebni za delo medijev, in da sta kriminal in mafija ustrezno nadzorovana," je še pojasnil White.
Sanader: Izredni mobilizacijski ukrepi
Hrvaški premier Ivo Sanader je po seji napovedal izredne mobilizacijske ukrepe v boju proti organiziranemu kriminalu. Pospešili bodo pripravo paketa protimafijskih zakonov, ki so jih napovedali po prejšnji seji Sveta za nacionalno varnost, ki so jo pripravili v začetku oktobra po umoru Ivane Hodak. "S tem moramo pohiteti,“ je dodal Sanader.
"Premišljevali smo, ali je potrebno izvesti nekaj podobnega, kot je akcija 'Sablja'. Toda zaključek je bil, da ne obstajajo zakonski temelji in potrebe za kaj takega. Ni potrebno uvesti izrednih razmer, temveč izredne mobilizacijske ukrepe,“ je zaključil.
Ne bodo obupali
Sanader je nato odhitel v sabor, kjer je kolege obvestil o dogovorih s seje. Na začetku je izrazil sožalje družinam Pukanić in Franjić. Dejal je, da se bodo izredni mobilizacijski ukrepi izvajali v vseh pristojnih državnih institucijah. "Kot predsednik vlade vam to tudi obljubljam. Kriminalci ne bodo mirno spali. Vse državne institucije bodo silovito vstopile v vojno. Ne bomo dopustili, da mesta postanejo nevarna. Zaradi tragedije, ki se je zgodila, ne bomo pokleknili. Ona je, na žalost zaradi same tragedije, le še en motiv za nas, da premagamo tisto, kar na Hrvaškem ni v redu. Zdaj bomo evidentno pokazali odločnost vseh državnih institucij, da se trenutno stanje reši,“ je poln optimizma povedal Sanader.
Strokovnjak o umoru
Nekdanji načelnik specialne policije Željko Sačić pravi, da so po umoru 26-letne Ivane Hodak strokovnjaki pričakovali nadaljevanje niza likvidacij in atentatov. "Gre za spiralo nasilja, za katero smo vsi pričakovali, da se bo nadaljevala. Oba umora sta zelo nasilna delikta, ki imata veliko skupnega. Dejstvo je, da sta umora načrtovana do zadnjega detajla. To ni delo enega človeka, temveč kriminalne organizacije. Ne gre za nenačrtovano akcijo posameznika,“ je dogodke komentiral Sačić. Nihče pa ne ve, koliko ljudi naj bi bilo vpletenih v atentat.
"Ena oseba je bila na mestu dogodka. Za več ni bilo potrebe. Postavil je bombo le v nekaj sekundah in zbežal. V radiju enega kilometra so bili štirje pomočniki, morda pet. Imenujejo se oddelek logistike, saj pomagajo glavnemu morilcu, da se skrije na varno. Njihova naloga je tudi, da mu pomagajo pri spremembi identitete in pri begu iz ožjega središča mesta, nato pa še iz države. Gre za profesionalca, ki se spozna na eksplozivna sredstva. Takih pa je na hrvaškem trgu veliko,“ pove Sačić.
Kdo je naročnik?
Glede naročnika pa Sačič meni, da ne gre za pripadnike srbske in črnogorske tobačne mafije, o kateri je Pukanić pisal v svojih prispevkih. Prav zaradi njegovega pisanja so nekateri člani zdaj v italijanskih zaporih. Nekdanji načelnik specialne policije namreč meni, da v takih primerih gre za hladnokrvno maščevanje. Prav tako opozarja, da ne gre za teroristično dejanje, saj Pukanić ni bil del hrvaške politične elite. Včeraj je namreč hrvaški predsednik Stipe Mesić dejal, da je "z nocojšnjim atentatom terorizem prišel na ulice glavnega mesta Republike Hrvaške“.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.