Črna kronika

Je bil za nesrečo kriv pilot?

Bangkok, 18. 09. 2007 10.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pilot letala, ki je strmoglavilo na tajskem otoku Phuket, naj bi se kljub opozorilu, da je veter premočan, odločil pristati.

Ostanki letala nizkocenovnega prevoznika One-Two-Go Airlines
Ostanki letala nizkocenovnega prevoznika One-Two-Go Airlines FOTO: Reuters
Črni skrinjici so že našli in ju poslali v Združene države. Analiza naj bi trajala dva tedna.

Za tragično nesrečo, ki se je zgodila v nedeljo na priljubljenem tajskem otoku Phuket, bi lahko bil odgovoren pilot letala. Po besedah predstavnika tajskih letalskih oblasti naj bi namreč ta poskušal pristati, čeprav so ga opozorili, da so sunki vetra premočni. Dva pilota, ki sta pristajala tik pred njim, sta kontrolni stolp obvestila o težavah zaradi nenadne spremembe hitrosti in smeri vetra. "Pilot je zagotovo vedel za to, saj je bil na isti radijski frekvenci kot prejšnja dva. Tudi kontrolni stolp je ponovil, kakšne so razmere, in tik pred pristankom je potrdil sprejem sporočila,“ je dejal Kamtorn Sirikorn.

Mogoče je tudi, da je to prišlo prepozno. Po pripovedih očividcev je namreč pilot poskušal tik preden se je dotaknilo tal letalo spet dvigniti, kar pa mu ni uspelo. Letalo McDonnell Douglas MD-82 s 130 potniki in člani posadke je v hudem monsunskem nalivu zdrsnilo s steze, se prevrnilo, prelomilo na dvoje in zagorelo. Umrlo je 89 ljudi, večinoma tujih turistov. Tajska policija je sporočila, da so našli vsa trupla.

12 budističnih menihov, sedem muslimanskih verskih dostojanstvenikov in katoliški duhovnik so kilometer od kraja nesreče molili za žrtve
12 budističnih menihov, sedem muslimanskih verskih dostojanstvenikov in katoliški duhovnik so kilometer od kraja nesreče molili za žrtve FOTO: Reuters

Med 57 tujci, žrtvami nesreče, je osemnajst Irancev – med njimi so tudi štirje otroci in dva para, ki sta na Phuket potovala na poročno potovanje – pet Američanov, štirje Švedi, Francoz, Nemec, Britanec, Avstralec in Kanadčan. Umrlo naj bi tudi osem Izraelcev in Irec.

Prepoznavanje žrtev poteka le počasi. Sorodniki in prijatelji, ki čakajo na kakršno koli novico o svojih najdražjih, so vse bolj jezni. Zakaj so postopki tako dolgitrajni, se sprašuje tudi izraelski reševalec. "Ko se v Izraelu zgodi nesreča, delamo podnevi in ponoči, dokler ni stvar končana. Ni možnosti, da bi delo ustavili samo zato, ker zdravnik spi. Če eden spi, ga drugi zamenja,“ je razmišljal.

Kanadčanka je preživela tragično nesrečo
Kanadčanka je preživela tragično nesrečo FOTO: Reuters

Nesrečo je preživelo 41 ljudi, številni so še vedno v kritičnem stanju. "V kabini je zagorelo. Ogenj je zajel moje obleke, hlače,“ je dejal Avstralec Robert Borland. "Uspelo se mi je prebiti na drugo stran do izhoda. Nekdo mi je pomagal in me potegnil z letala."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vinadap
18. 09. 2007 19.30
User270495
18. 09. 2007 14.19
Klemen, popolnoma se strinjam s teboj. Sam osebno pa mislim, da ni bil kontrolor popolnoma nič kriv v tem primeru. Sicer zaradi močnega vetra ne more prepovedati pristanka (ne izdati dovoljenja - to ni dovolj dober razlog).
User265491
18. 09. 2007 14.09
Klemen, narobe si vic povedal. Razlika je v tem, da si Bog ne domišlja, da je pilot.
User267070
18. 09. 2007 14.01
Vsekakor je za nesrečo odgovoren (ne pa kriv, kar je razlika!) Kapetan letala oz letalska družba. Kontrolor ne more prepovedati pristanka, lahko pa ne izda dovoljenja za pristanek, kar pa je spet razlika. Velika. Rezultat pa je viden. V tem primeru ga je kontrolor opozoril na Wind Shear (nenadna sprememba smeri vetra/vetrov) v finalni fazi pristanka (oz v priletni fazi), kapetan pa se je odločil da nadaljuje z pristankom. Verjetno ga je v zaključni fazi pristanka dobesedno vrglo ob stezo, po drsenju pa ... Stvar je preprosta. Kapetan bi moral prekiniti pristanek že v fazi approacha in počakati v holdingu da se razmere izboljšajo ali pa oditi takoj na alternacijo. Takšna so pravila vendar, je včasih pilotski Ego premočan. Veste kakšna je razlika med Bogom in Pilotom? V tem, da Bog ne misli da je Vsemogočen. Lp
User270495
18. 09. 2007 12.47
samson00 vidim, da se na letalsko frazeologijo popolnoma nič ne spoznaš, za to bodi raje tiho. Kontrolor nima pravic in v nobenem primeru ne more prepovedati pristanka. Zato nalogo je pristojen pilot.
User111320
18. 09. 2007 11.45
opozoriti na veter ni isto kot prepovedat pristati...najlažje je zvaliti krivdo na mrtveca.....