33-letno Alenko Karner, ki jo ameriški organi skupaj z njenim možem Mihaelom Karnerjem obtožujejo sodelovanja v združbi, ki je preprodajala nedovoljene dopinške preparate, je višje sodišče v Gradcu v sredo izpustilo proti varščini. To je potrdil njun pravni zagovornik Marko Bošnjak, sicer odvetnik Odvetniške družbe Čeferin.
Bošnjak je pojasnil, da se je sodišče tako odločilo, ker bi bil nadaljnji pripor nesorazmeren glede na težo očitanega kaznivega dejanja in glede na osebne razmere Karnerjeve, ki ima tudi dva majhna otroka. Pri tem velja le omejitev, da ne sme zapustiti Avstrije, sicer pa se lahko po državi giba povsem nemoteno. Sodišče ni izdalo niti zahteve, da bi se morala Karnerjeva javljati policistom. O višini varščine Bošnjak ni govoril, časopis Delo pa poroča, da naj bi ta znašala 250.000 evrov.
Odvetnik zakoncev Karner je povedal tudi, da se jima v ZDA očita, da naj bi v letih od 2000 do 2008, sodelovala v zaroti za prodajo anaboličnih steroidov in za pranje denarja. "Takšnega kaznivega dejanja Slovenija ne pozna", dodaja Bošnjak in pojasnjuje, da jima pripisujejo odgovornost za vsa kazniva dejanja, ki naj bi jih ta združba izvršila. Tudi tega slovensko pravo ne omogoča.
Pritožba še na avstrijsko vrhovno sodišče
Tudi sam termin pranje denarja v obtožnici razumejo drugače kot v Sloveniji, trdi Bošnjak. Na kratko pojasni, da se v Sloveniji kot pranje denarja razume dejanje, ko nekdo v zakonito dejavnost plasira denar in nato nekako prikazuje, da je s tem denarjem vse v redu. Ameriški organi pa zakoncema Karner očitajo, oziroma bolj Mihaelu Karnerju, da naj bi v ZDA pošiljala denar, ki naj bi se potem tam uporabil za takšna ravnanja v zvezi z anaboličnimi steroidi.
Bošnjak pri tem opozarja, da v Sloveniji Karnerjeva zaradi takih dejanj ne bi odgovarjala, saj jih slovensko pravo ne predvideva, in tudi avstrijskih zakonov v večjem delu omenjenega obdobja nista kršila. Kvečjemu bi bila lahko kaznovana z do enoletno zaporno kaznijo, meni odvetnik zakoncev.
O sami izročitvi pa je Bošnjak pojasnil, da je o tem do zdaj odločalo višje sodišče v Gradcu, ki je v začetku marca pritrdilo odločitvi o izročitvi zakoncev ameriškim organom, kot je to že januarja storilo deželno sodišče v Celovcu. Bošnjak je tokrat napovedal pritožbo na vrhovno sodišče, v kateri bodo avstrijskim organom očitali kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.