"Žal se je v zadnjem času razvil trg za prodajo posnetkov spolne zlorabe otrok," je povedal vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi (GPU) Robert Tekavec, ki pravi, da policisti prijave prejemajo tudi iz tujine. "Včeraj smo hišne preiskave opravili pri sedmih osumljencih," je ob tem dejal in dodal, da so odkrili 1363 fotografij in posnetkov otrok. Kot pojasnjuje, so otroci na posnetkih stari med tri in 13 let, osumljenci pa med 16 in 57 let. "Eden izmed osumljencev je tuj državljan, ena pa je osumljenka," dodaja.
Iz 28 prijav, ki jih je GPU s pomočjo tujih varnostnih organov prejela od ponudnikov informacijske tehnologije, so ugotovili, da so osumljenci prek spletnih platform Google, Facebook, Snapchat, Dropbox in Kik messenger razširjali gradivo, ki prikazuje spolno zlorabo otrok oziroma otrok, zlorabljenih v spolne namene. Ker so določene preiskave dolgotrajnejše, kriminalisti nekatera kazniva dejanja še vedno preiskujejo.

Skupaj so sicer v letih 2020/2021 in v začetku leta 2022 opravili 48 hišnih preiskav. Ob tem je pojasnil, da se za zdaj še ni izkazalo, da bi bila identiteta zlorabljenih otrok slovenska, a da se preiskava nadaljuje. "Kriminalistična preiskava seveda še ni končana. Ni še izključeno, ali gre med njimi tudi za kakšnega slovenskega otroka," pojasnjuje. Prav tako niso ugotovili, da bi osumljenci gradivo izdelali sami oz. da bi sami zlorabljali otroke.
"V nekaterih primerih gre za posnetke, ki so jih posneli in objavili drugi, v nekaterih pa so posnetke naredili otroci sami," je dejal. Pojasnjuje namreč, da je vse več tudi prijav, pri katerih kriminalisti ugotovijo, da se otroci v starosti med pet in 15 let posnamejo goli, posnetki pa se nato pojavijo na splet. "Tu gre za otroke, ki imajo pametne elektronske naprave in nenadzorovan dostop do spleta," pravi in poudarja pomen preventivnega delovanja.
V hišnih preiskavah so zasegli 119 elektronskih naprav in nosilcev elektronskih podatkov. V nadaljevanju bodo zasežene naprave in nosilce pregledali in o ugotovitvah obvestili tožilstvo, ki usmerja predkazenski postopek. Pri tem bo po besedah Tekavca preiskava usmerjena predvsem v identifikacijo otrok, ki so na posnetkih.
Kot opozarja, se otroci vse pogosteje zadržujejo v internetnem okolju: "Starše pozivamo, da nadzorujete otroke pri uporabi spleta. Poleg staršev so za preventivo odgovorni tudi drugi, ki imajo stike z otroki, kot so učitelji in vzgojitelji." Ob tem dodaja, da morajo odrasli otrokom posredovati tudi jasno sporočilo, "da smo jim vedno na voljo za pomoč in podporo". "Včasih bo za razrešitev njihove stiske dovolj že pogovor z odraslo osebo, včasih pa se za stisko že skrivajo kazniva dejanja. Takrat je treba to prijaviti Policiji," je jasen.
Ker se storilci danes vse pogosteje povezujejo tudi mednarodno, se eden od drugega učijo in ustvarjajo zasebna okolja, kjer lahko neopaženo zlorabljajo otroke, je eden izmed bolj pomembnih načinov, kako zagotoviti boljšo zaščito otrok, tudi v mednarodnem povezovanju in usposabljanju Policije, pravi Tekavec. Ob tem je dodal, da so učinkovito preprečevanje spolne zlorabe otrok poudarili tudi v času predsedovanja Slovenije Svetu EU. "Na novinarski konferenci novembra 2021 so ministri držav članic EU in partnerskih držav potrdili in podpisali skupno izjavo za uspešno odkrivanje in preprečevanje izkoriščanja in spolnih zlorab otrok. Ta izjava pomeni tudi učinkovitejši boj v preprečevanju takšnih kaznivih dejanj v fizičnem in virtualnem okolju," poudarja.
Kazenski zakonik za najhujša dejanja po 176. členu, ki opredeljuje kazniva dejanja prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanje pornografskega gradiva, sicer predvideva tudi do osem let zaporne kazni.
Po besedah vodje oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Roberta Tekavca so hišne preiskave izvedli kriminalisti Policijskih uprav Ljubljana, Maribor, Celje, Koper in Kranj v sodelovanju z upravo kriminalistične policije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.