S svobode v Italiji, je danes Damjan Mitrović, eden od pobeglih pripornikov, z nasmehom za našo televizijo povedal, da pa res ni težko pobegniti iz koprskega zapora. "Verjetno obstaja vsaj sedem ali osem načinov, kako pobegniti iz tega zapora," je dejal Mitrović. Kot je še poudaril, so lahko jetniki v zapor prejeli, kar so želeli.
14 pil, ki jih je uporabil za uničenje rešetk, je k njemu prišlo preko zaporniškega zidu. Kako točno, ni želel razpredati, prav tako ne o tem, kako se še da pobegniti.
"Nikoli se ne ve ... lahko grem spet nazaj v zapor, zato moram imeti drug načrt za pobeg," se pošali Mitrović. Kot je povedal, je bilo rešetke sicer težko razžagati. Čeprav je mislil, da jih bo rezal kakšen dan ali dva, sta jih s sojetnikom brusila celih 52 dni. Pobegli zapornik se ob tem čudi, kako jima tega pazniki v vsem tem času niso preprečili.
Še več. Trditve paznikov, da so zahtevali preiskavo njegove sobe, je postavil pod vprašaj z izjavo, da naj bi pravosodni policisti celo ignorirali pritoževanje enega od zapornikov. Tega je motil hrup."Če nekdo nekaj brusi, se to še kako sliši." A paznik zapornika, ki se je pritožil, ni želel poslušati. "Tiho bodi , kaj govoriš, neumnež," naj bi mu dejal.
Varnostnik ob vhodu je njun pobeg po vsej verjetnosti prespal
Kot je še povedal Mitrović, sta z Draganom Milosavljevićem požagane rešetke ovijala v rjuhe – te ni nihče premaknil 52 dni. Na noč pobega pa sta rešetke razmaknila in skočila na odslužene žimnice. Te naj bi po besedah Mitrovića tam ležale več kot dva meseca.
In nadalje se čudi, da ju nihče ni ustavil na zaporniškem dvorišču. Mučila sta se dolgo časa, da sta preplezala vse ovire.
"Zvlekla sva kontejner ... pravijo, da je bil kontejner tam, pa to ne drži. Kontejner sva vlekla in se povzpela nad streho vratarja," je povedal Mitrović in se ob tem spraševal, ali je varnostnik ob vhodu takrat spal. "Moral je spati, da ni slišal, da dajeva kontejner na kontejner in udarjava ob zid in žico. Splezala sva na njegovo streho, kjer je eden od naju udaril z nogo ob kamero."
V Italiji se je prijavil policiji, ta ga še ni izročila Srbiji
Najmanj tri ure so morale miniti, preden so pazniki opazili, da ju več ni. Kje se trenutno nahaja njegov sojetnik, ni želel razkriti, se pa je sam v Italiji prijavil policiji. Ta ga do zdaj še ni izročila Srbiji.
In medtem ko pazniki breme odgovornosti za napake v sistemu valijo na vodilne in direktorju Dušanu Valentinčiču celo očitajo pretirano zavezništvo z zaporniki, Mitrović meni, da je za njegov pobeg kriv slovenski sistem obravnavanja zapornikov.
"Kakšne pa imate zapore, da nekdo, ki hoče pobegniti, lahko to dejansko izpelje," se sprašuje Mitrović. Vodstvo slovenskih zaporov pa medtem še vedno molči.
Pravosodni policisti opozarjajo na nevzdržne delovne razmere
O tem, kaj vse se dogaja za zidovi obalnega zapora in kaj dnevno doživljajo tamkajšnji pazniki, pa je za 24UR spregovoril eden izmed pravosodnih policistov, ki zaradi strahu pred sankcijami ne želi razkriti identitete. O slabih delovnih razmerah je za naš portal spregovoril tudi nekdanji paznik v koprskem zaporu, ki zatrjuje, da takšno, za marsikoga nevzdržno stanje, traja že več let.
Koprske kolege je v pismu podprl tudi sindikat ljubljanskih pravosodnih policistov. Kot so zapisali, jim v Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij ne stojijo ob strani.
"Ljudje, odgovorni za nastalo situacijo so še vedno na vodilnih položajih in uspešno peljejo zaporski sistem v pogubo. Kje je začetek in kje je konec tega paradoksa, zakaj je v UIKS-u zaposlenih skoraj več kadra, kot je pravosodnih policistov v Ljubljanskih zaporih," se sprašujejo pravosodni policisti. Kot še poudarjajo, sindikalisti že več kot 30 let opozarjajo na nevzdržne kadrovske razmere, neprimerna transportna sredstva, slabo delovno in varnostno opremo, delovne pogoje in delovne razmere. Razen nekaj kadrovskih menjav na vodilnih mestih, se ni spremenilo nič, razmere pa so se samo še poslabšale.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.