Novomeški policisti so v zadnjem času prejeli kar nekaj prijav o ponarejenih bankovcih za 50 in 20 evrov. Pričakujejo, da se bo to dogajalo tudi v prihodnje, zato pozivajo k skrajni previdnosti pri poslovanju z denarjem. Preverjajte njegovo pristnost, dodajajo.

S preprostim preizkusom "otip-pogled-nagib" je mogoče prepoznati vse vrste ponaredkov oziroma jih ločiti od pristnih bankovcev. "Evrobankovci so opremljeni z vrsto zaščitnih elementov, ki omogočajo, da lahko hitro in zanesljivo preverite, ali so pristni," so zatrdili na PU Novo mesto.
Za ločevanje pristnih in ponarejenih bankovcev svetujejo, naj ljudje otipajo reliefni tisk, saj imajo bankovci zaradi posebnega tiskarskega postopka značilen otip. In še, naj pogledajo bankovec proti svetlobi, saj tedaj vodni znak, varnostna nit in sestavljena številka postanejo vidni. "Vse tri elemente je mogoče videti s sprednje in zadnje strani pristnega bankovca," navajajo. Pristnost bankovca je mogoče preveriti tudi s tem, da ga nagnemo. Na sprednji strani se vidi spreminjajoča se podoba na hologramu. Na zadnji strani je na bankovcih za 5, 10 in 20 evrov opaziti zlatorumen trak, na bankovcih za 50, 100, 200 in 500 evrov pa številko spremenljive barve. Sumljiv bankovec primerjajte s tistim, za katerega se ve, da ni ponarejen.
Primera ponarejenih bankovcev za 50 evrov sta bila v sredo odkrita v Novi ljubljanski banki v Novem mestu in v trezorju Nove ljubljanske banke v Črnomlju. Oba so policisti zasegli.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.