Včeraj je odjeknila novica, da so varnostni organi Bosne in Hercegovine (BiH) izsledili pobeglega Seada Suljanovića, osumljenega, da je pred Globalom do smrti pretepel 20-letnega Gorazda Čamernika. Ker je Suljanović državljan Bosne in Hercegovine, je sodišče v Sarajevu zavrnilo zahtevo za njegovo izročitev Republiki Sloveniji. Suljanovića so izpustili na prostost.
Danes smo želeli preveriti, kaj bodo pristojne slovenske institucije storile, da Suljanović sede na zatožno klop. "Danes ni nič novega,“ je povedal tiskovni predstavnik PU Ljubljana Vinko Stojnšek.
Poklicali smo tudi na pravosodno ministrstvo. Zanimalo nas je, ali so seznanjeni z vsebino zaslišanja, ki je potekalo v BiH. "Ministrstvo za pravosodje RS z vsebino zaslišanja ni seznanjeno, saj je obravnava konkretnega primera v pristojnosti sodišča,“ je zapisal svetovalec na ministrstvu za pravosodje Simon Umek.
Zato smo se obrnili na okrožno sodišče. "Sporočamo vam, da je zadeva zoper Seada Suljanovića v fazi preiskave, ki pa ni odprta za javnost. Zaradi interesa preiskave vam lahko sporočimo le to, da bo Okrožno sodišče v Ljubljani ravnalo v skladu z določili Zakona o kazenskem postopku,“ je zapisala tiskovna predstavnica okrožnega sodišča Romana Ciko Hočevar.
Na pravosodnem ministrstvu so nam povedali, da "Slovenija oziroma Bosna in Hercegovina ne izročata svojih državljanov, ker jima to onemogoča notranja zakonodaja, oziroma določbe ustave“. "Takšna praksa je ustaljena tudi z drugimi državami pogodbenicami Evropske konvencije o izročitvi in je izraz spoštovanja načela suverenosti držav. Postopek izročitve zoper osebo, ki je v tuji državi, se začne na podlagi odločitve pristojnega sodišča, ki vodi zadevo. Na podlagi zahteve za izročitev sodišča Ministrstvo za pravosodje postopa v skladu z zakonskimi pristojnostmi, upoštevajoč veljavne mednarodne sporazume,“ je zapisal Umek.
Obstajata dve možnosti – Suljanoviću se sodi v Sloveniji, v njegovi odsotnosti, ali pa mu sodijo v BiH. "O tem, ali se obdolžencu nadaljuje sojenje v Republiki Sloveniji v njegovi odsotnosti ali se kazenske spise za kazenski pregon odstopi sodišču v BIH, je pristojno slovensko sodišče. Skladno s slovenskim notranjim pravom lahko sodišče odstopi kazenski pregon državi, kjer ima obdolžena oseba stalno prebivališče, če tuja država temu ne nasprotuje in ob pogoju, da so za to izpolnjeni vsi zakonski pogoji. V takem primeru ministrstvo za pravosodje nastopi v funkciji posredovalnega organa med slovenskim sodiščem in pristojnim organom tuje države, ki odloča o prevzemu kazenskega pregona. Odločanje v sodnih postopkih je v pristojnosti sodišč,“ nam je odgovoril Umek.
"Dejstvo, da bi imel obdolženec tudi slovensko državljanstvo, ne bi vplivalo na ustavno prepoved BIH za izročanje lastnih državljanov tuji državi,“ je Umek odgovoril na vprašanje, kaj bi pomenilo, če bi Suljanović imel dvojno državljanstvo.
'Policija ni pomagal pobegniti Suljanoviću'
Kot je znano, se je v sredo začelo sojenje enemu od osumljencev v primeru Global. David Bukovac je krivdo zvalil na Suljanovića in tudi namignil, da naj bi imel pobegli osumljenec zveze pri policiji.
Na poročanje nekaterih slovenskih medijev, da naj bila policija tista, ki je Suljanoviću pomagala pobegniti iz Slovenije, pa se je danes odzvala Generalna policijska uprava. Kot je zapisal njihov tiskovni predstavnik Leon Keder, policija odločno zavrača tovrstna namigovanja. "Namigovanja, da bi policija osumljenca že lahko našla, vendar se to ni zgodilo, ker naj bi bil v dobrih odnosih z ljubljanskimi kriminalisti in da so policisti pomagali pri pobegu osumljenega v tujino, so neresnična in žaljiva za policiste in kriminaliste," je zapisal Keder.
Spomnimo
20-letni Čamernik in njegovi prijatelji so se 7. oktobra lani odpravljali v diskoteko Global. Ker naj bi se o vstopu pregovarjali in nato sporekli z varnostnikom, je sledil brutalni pretep, zaradi katerega je Čamernik v bolnišnici tri dni kasneje umrl.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.