Akcija Balkan Expres, kot je akcijo iskanja Pukanićevega in Franjićevega morilca poimenovala policija, je, kot kaže, obrodila sadove. Hrvaška policija je namreč danes podala kazensko prijavo zoper pet oseb. Gre za tri hrvaške državljane, enega Srba ter ene osebe z dvojnim državljanstvom (hrvaškim in državljanstvom Bosne in Hercegovine). Tri hrvaške državljane so že prepeljali k preiskovalnemu sodniku, po zaslišanju pa so jih v veliki tajnosti prepeljali v zapor v Remetinco.
Vsi osumljenci naj bi se branili z molkom, pri preiskovalnem sodniku zagrebškega županijskega sodišča pa so bili zelo kratek čas, potem pa so jih pod izredno strogim policijskim nadzorom, policisti, ki so jih vozili so bili celo maskirani, prepeljali v zapor Remetinec. Odvetnik Amira Mafalanija Zoran Stjepanović je povedal, da se je njegov klient branil z molkom, ter da so mu odredili enomesečni pripor, tako kot tudi ostalim zaslišanim.
Policija za zdaj ne želi govoriti o možnem naročniku atentata, glede na obsežne in dolgotrajne priprave na zločin pa gre očitno za nekoga z globokim žepom.
Še vedno pa sta na begu dva osumljenca. Za njima je razpisana tiralica, ki pa ni javno objavljena. Jutarnji list je na svoji spletni strani medtem objavil, da gre neuradno za leta 1981 rojenega Borisa Gudurića in leta 1965 rojenega Željka Milovanovića.
Milovanović, poznan kot Garo, je bivši specialec, pripadnik zloglasne Skupine za specialne operacije, ki jo je vodil Milorad Ulemek-Legija. Za njim so tiralico razpisala sodišča v Osijeku, Beogradu, Novem Sadu in Subotici. Zadnjo akcijo v Srbiji je Milovanović izvedel leta 2005, ko je oropal pošto v Beočini. Med policijskim begom je bil ranjen, tri dni kasneje pa so ga našli pred bolnišnico v Tuzli. Policija ga je prijela, vendar je nekaj dni kasneje pobegnil med prevozom, ko so ga peljali na zdravniški pregled. Milovanović je eden izmed najbolj nevarnih kriminalcev na ozemlju bivše Jugoslavije, povezan pa naj bi bil tudi z Zemunskim klanom.
Kdo so osumljenci?
Policija je prijave podala tudi zoper 24-letnega državljana Srbije in 54-letnega državljana Črne Gore, ki sta osumljencem pomagala pri begu ter jim tudi finančno pomagala. V sredo sta se tako srečala z osumljenci v bližini Srbske meje, kjer pa jih je policija prijela.
Kot poročajo hrvaški mediji so hrvaški osumljenci Robert in Luka Matanić ter Amir Mafalani, kot pomočnika pri begu pa omenjajo Slobodana Đuranovića in Milenka Kuzmanovića.
Po poročanju hrvaških medijev, naj bi se eden od osumljencev, najverjetneje Robert Matanić, odločil spregovoriti. Večernji list pa piše, da so prav njega dva dni po umoru videli na dvorišču Nacionala, kjer naj bi opazoval zbrane novinarje.
Index.hr piše, da so včeraj eno osebo prijeli tudi v Karlovcu, po poročanju Dnevnega avaza pa naj bi v akcijo šli tudi bosanski kriminalisti. Tako so v Veliki Kladuši aretirali še enega osumljenca, 35-letnega Elvisa Hodžića. Vir z bosanskega notranjega ministrstva, ki pa ni želel biti imenovan, je za Jutarnji list potrdil, da gre najverjetneje za osebo s fotorobota.
Preiskovalci so v njegovi hiši našli eksploziv, ugotovili pa naj bi tudi, da je bil v stiku z drugimi osumljenci, s t. i. Matanićevo skupino. Ali ga bodo predali hrvaškim oblastem, bo odločilo tožilstvo v Bihaću. Po poročanju spletnega portala Dnevnik.hr naj bi se to skoraj zagotovo zgodilo, saj naj bi imel poleg bosanskega tudi hrvaško državljanstvo. Večernji list pa piše, da so zanj že odredili 30-dnevni pripor.
Direktor federalne uprave policije BiH Zlatko Miletić je potrdil, da s hrvaškimi oblastmi sodelujejo pri preiskavi ter da so se informacije bosanske obveščevalne službe izkazale za koristne. Prav tako so hrvaškim kolegom na pomoč priskočili v Republiki srbski. "Trenutno preverjamo vozila in osebe, ki so bile v času izvrševanja tega kaznivega dejanja na Hrvaškem. Preverjamo tudi določene telefonske številke, kakšni bodo nadaljnji ukrepi, pa bomo še videli,“ je dejal direktor tamkajšnje policije Uroš Pena. Preiskave potekajo tudi v Srbiji, direktor policije pa se je včeraj dobil na tajnem sestanku s hrvaškim kolegom. Sicer pa je pomoč ponudila tudi Slovenija.
Policija je ugotovila, da so se osumljenci na izvedbo kaznivega dejanja pripravljali že okoli mesec dni. Kot je povedal Krunoslav Borovec, so 'nabavili' ukraden avtomobil in opazovali Pukanićevo stanovanje in prostore Nacionala. Priskrbeli so si tudi skuter ter eksplozivno telo. Na dan umora se je eden izmed storilcev ob 12.40 s skuterjem odpeljal na parkirišče Nacionala in motor pustil v bližini Pukanićevega avtomobila, nato pa odšel. Z dovolj velike razdalje so nato opazovali poslopje in čakali, dokler niso ob 18.27 zagledali Pukanića in Franjića, ki sta odhajala proti avtomobilu. Takrat so aktivirali bombo na skuterju in umorili direktorja marketinga in solastnika Nacionala.
V preiskavo je bilo vključenih več policistov, pomagali pa so jim tudi kolegi iz Srbije in BiH. Med kriminalistično preiskavo je policija na območju Zagreba in Vukovarsko-sremske županije prijela enajst oseb, opravila pa je tudi 17 hišnih preiskav. Našli so večje število orožja ter zaplenili mobitele in sim kartice, ki so na kakršen koli način povezane z zločinom.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.