Čadsko sodišče je 16 Evropejcev in dva državljana Čada obtožilo ugrabitve ali vpletenosti v ugrabitev 103 mladoletnih otrok, domnevno sirot iz Darfurja, ki so jih skušali prepeljati v Francijo. Zaradi ugrabitve so obtožili devet Francozov, šest članov dobrodelnega društva Zojina barka in tri novinarje, vpletenosti v ugrabitev pa dva državljana Čada in devetčlansko špansko posadko letala, s katerim so hoteli 25. oktobra otroke iz Čada prepeljati v Francijo.
Oblasti v Čadu so minuli četrtek prijele 17 ljudi, potem ko so člani omenjenega francoskega društva skušali na letališču v Abečeju otroke, po njihovih trditvah sirote iz sudanske krizne pokrajine Darfur, vkrcati na letalo za Francijo. Kot so povedali v društvu Zojina barka, so v Franciji že imeli dogovor z družinami, ki bi sprejele sirote in jih tako rešile pred "gotovo smrtjo".
Odvetnik društva Gilbert Collard je dejal, da so obtožbe milejše, kot se je bal po ostrem odzivu čadskega predsednika Idrisa Debija in da bodo spodbijali vse točke obtožnice. Debi je dogodek označil kot "nedvomno ugrabitev" in obljubil kaznovanje vpletenih. Poskus francoskega društva je obtožil tudi uradni Pariz, francoski predsednik Nicolas Sarkozy pa je zaradi dogodka konec minulega tedna po telefonu poklical Debija.
Čadski notranji minister Ahmat Bašir je povedal, da obtožene v primeru, če bodo spoznani za krive, čaka do 20 let zapora s težkim delom. Za vse je sodišče v Abečeju izdalo tudi zaporni nalog, še ta teden pa naj bi jih odpeljali v prestolnico N'Djamena. Predstavnica Sklada ZN za otroke (Unicef) v Čadu Mariam Coulibali Ndiaje je povedala, da se predstavniki oblasti pogovarjajo z otroci, da bi ugotovili, ali gre res za sirote iz Darfurja, kot trdi društvo Zojina barka.
Otroci prihajajo iz Čada
Kot je sporočilo francosko zunanje ministrstvo, naj bi bilo že ugotovljeno, da otroci prihajajo iz Čada, ne pa iz sosednjega Darfurja, prav tako pa naj ne bi bili sirote, ampak imajo starše. V to, da naj bi otroci prihajali iz Darfurja in da so sirote, pa naj bi predstavnike Zojine barke prepričali tudi vaški starešine, ki naj bi jim v dokaz predstavili tudi kup dokumentov, so še pojasnili na francoskem zunanjem ministrstvu.
Incident se je zgodil prav v času, ko se Evropska unija pripravlja na namestitev mirovnih sil v Čadu in Srednjeafriški republiki ob meji z Darfurjem s ciljem zaščite beguncev iz te krizne pokrajine. Naloga okoli 3000 pripadnikov misije EU bo skrb za zaščito prebežnikov iz Darfurja, največ vojakov - okoli 1500 - pa bo prispevala Francija, ki bo misijo tudi vodila. Z nameščanjem sil bi lahko začeli že novembra. Sedanji zaplet bi lahko otežil začetek misije, ki ji je Čad sprva nasprotoval, a je, kot so v ponedeljek zatrdili v Parizu, že zagotovil Franciji, da dogodek ne bo vplival na namestitev sil EU v Čadu.
Zaradi incidenta se je danes oglasila tudi Evropska komisija in se ogradila od dejanj Zojine barke. "Gre za osamljen primer popolnoma nesprejemljivih ravnanj," je danes v Bruslju izpostavil tiskovni predstavnik Evropske komisije. Pri tem pa je zanikal še vsakršne namige o povezavah Zojine barke z Evropsko komisijo. "To ni bil projekt EU in EU ne daje nobenih sredstev za to organizacijo," je še zagotovil omenjeni predstavnik.
Evropska komisija sicer že dlje časa pomaga številnim nevladnim organizacijam, ki delujejo v Čadu. "Toda ne smemo delati povezav med tem osamljenim primerom in velikanskimi človekoljubnimi prizadevanji drugih organizacij na vzhodu Čada, v Darfurju in v Centralnoafriški republiki," je še dejal omenjeni tiskovni predstavnik ter izrazil prepričanje, "da bodo čadske oblasti celotno situacijo pojasnile."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.