Slovenski alpinizem si še ni opomogel od smrti Pavleta Kozjeka, ki se je lani ponesrečil pri plezanju na Mustagh Tower, ko je javnost pretresla novica o nesreči Franca Oderlapa pod Manaslujem. Po doslej zbranih podatkih je helikopter po poškodovanca prišel šele po dveh dneh, kljub takojšnji medicinski pomoči pa je alpinist umrl.
Takoj po tragični nesreči, ki je pretresla slovensko alpinistično srenjo, so se pojavila ugibanja o hitrosti reševanja alpinista in obveščanja domače javnosti o nesreči. Nesreča se je namreč zgodila že v četrtek, zaradi slabega vremena v petek helikopter ni mogel prepeljati v dolino poškodovanega alpinista, ki je bil še živ, vendar vse od poškodbe nezavesten. Alpinista so tako prepeljali šele v soboto, a je kljub uspešnemu transportu v katmandujsko bolnišnico in takojšnji medicinski pomoči umrl. Takrat so tudi obvestili slovensko javnost o nesreči.
Načelnik komisije za odprave v tuja gorstva pri Planinski zvezi Slovenije Tone Škarja je danes podal kronologijo dogajanja, povezanega s tragično nesrečo. "Na odpravi na Manasluju, ki je bila namenjena testiranju opreme za K2 2010, je 1. oktobra okrog 10. ure Francu Oderlapu v glavo priletel kos ledu, zaradi česar je bil takoj nezavesten. Davo Karničar je takoj stopil v stik s PZS in nepalsko agencijo, ki jima je pomagala pri organizaciji odprave, za pomoč in prevoz s helikopterjem, ker je teren to omogočal, vreme pa je bilo tudi ugodno. V Katmanduju takrat ni bilo nobenega helikopterja, ki bi bil sposoben prileteti na to višino. Tudi zveza z Nepal Mountaineering Association ni pomagala. Stopili smo v stik z OeAV (Avstrijsko planinsko zvezo), ki so zagotovili vso pomoč in takojšnjo pripravljenost posebnega letala za prevoz Franca iz Katmanduja v Ljubljano. Davo Karničar je iz baze organiziral reševalno akcijo in s pomočjo nosačev so Franca prenesli iz tabora 1 v bazni tabor. Ves ta čas je bil Franc nezavesten in stanje se je počasi slabšalo. Naslednji dan, 2. oktobra, je helikopter priletel in zaradi zelo slabega vremena ni mogel do baze. Ves ta čas je čakal v bližnji vasi. V soboto, 3. oktobra, navsezgodaj je priletel do baze in odpeljal Franca Oderlapa in Dava Karničarja v Katmandu. Žal je Franc Oderlap v bolnišnici umrl okrog 10. ure po nepalskem času. Do zaključka akcije javnosti nismo obveščali, da ne bi novinarji 'zasedli' satelitskega telefona Dava Karničarja in tako ovirali ali celo onemogočili reševanje. Takoj nato pa smo poslali obvestilo na STA (Slovenska tiskovna agencija)," je zapisal Škarja v obvestilu, objavljenem na spletnih straneh PZS.
Šerkezi, ki je bil v domovini v stikih s Karničarjem, še ni mogel povedati, kaj bo nesreča pomenila za usodo načrtovane odprave. "V tem trenutku je o tem še prezgodaj razmišljati," je dejal Šerkezi. Prav tako še ni mogel napovedati, kdaj je načrtovan prevoz ponesrečenca v Slovenijo.
'Duh odprav, na katerih je sodeloval'
"Ta hip pravzaprav zelo težko kaj rečem, ker sem šokiran in pretresen nad to novico, ki sem jo izvedel pred dobre pol ure. Prvo, kar mi pride na misel, je, da je bil Franc Oderlap ena najbolj pozitivnih osebnosti slovenske alpinistične scene. Poleg tega, da je bil izjemen plezalec s kopico dobrih dosežkov, je bil dobri duh odprav, na katerih je sodeloval. Sam sem ga izjemno cenil, kakšnih globljih analiz pa zdaj preprosto nisem sposoben,“ je včeraj za 24ur.com povedal slovenski alpinist Viki Grošelj.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.