Hrvaški balistični in forenzični izvedenec Vojin Maštruko, opozarja, da za delce, najdene na rokah in plašču Milka Noviča, ki se brani obtožb za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika, sploh ni potrjeno, da izhajajo iz streljanja. Zato bi po njegovem morali opraviti revizijo analize ter preveriti obliko in spekter kemijske sestave.
Maštruko je danes na ljubljansko okrožno sodišče, kjer sodijo Noviču, prišel na predlog obrambe. Njegovo mnenje se namreč ne sklada z za Noviča obremenjujočim poročilom Nacionalnega forenzičnega laboratorija (NFL).
Izvedenec, ki je najprej 20 let delal na hrvaškem notranjem ministrstvu, zadnjih 11 let pa samostojno, je namreč poudaril, da NFL pri pripravi poročila ni upošteval pomembnega forenzičnega mejnika.
Leta 2002 so italijanski forenziki odkrili še en mehanizem, po katerem nastanejo delci GSR in ta ni povezan s streljanjem, je pojasnil Maštruko. Delci namreč po njegovih besedah lahko nastanejo tudi z zaviranjem. Prav on je v hrvaško forenzično prakso uvajal analizo GSR delcev, torej analizo ostankov streljanja. A je kasneje dodal še, da z uvedbo ni popolnoma uspel, zaradi česar je tudi zapustil notranje ministrstvo, ki da pri analizi delcev še danes dela velike napake.
Razliko med strelskimi delci in tistimi, ki nastanejo pri zaviranju, pa je, kot je še pojasnil, mogoče določiti z dodatnimi meritvami, s pregledom oblike delcev in spektrom skupne kemijske sestave. NFL pa teh meritev poročilu ni priložil, je opozoril Maštruko.
Po njegovih besedah tudi ne obstaja metoda, s katero bi lahko ugotovili, ali so neki delci, najdeni na dveh različnih predmetih, a enake kemijske sestave, tudi enakega izvora. Forenziki so namreč smodniške sledi, sestavljene in štirih kemijskih elementov, našli na Novičevih rokah in plašču. In točno ti štirje kemijski elementi so sestavljali tudi strelske delce v tulcu, najdenem na kraju napada na direktorja Kemijskega inštituta in nekdanjega Novičevega nadrejenega Janka Jamnika.
Prav tako je Maštruko poudaril, da smodniški delci s kože strelca odpadejo po treh do sedmih urah, Noviču pa so vzorec z roke vzeli približno 23 ur po napadu na Jamnika.
Veliko več delcev kot na rokah je imel Novič na plašču. Sam je pojasnil, da se je z njimi kontaminiral na strelišču, kamor je zahajal precej pred umorom. In ker si pozimi roke redno maže s kremo, je tako najbrž nekaj strelskih delcev dobil tudi na roke, preden so mu na policijski postaji odvzeli vzorec. Po Maštrukovih besedah se lahko strelski delci v vlakna tkanin zarijejo tako rekoč za vedno in lahko tudi preidejo na površje tkanine.
Maštruko je zaradi vseh teh ugotovitev prepričan, da se je moral Novič z delci kontaminirati drugače kot s streljanjem. Ali delci izvirajo z obiskovanja strelišča, pa se ne da ugotoviti, saj se ne da določiti njihove starosti.
Ker je tožilstvo zanimalo, koliko GSR analiz je Maštruko v svoji karieri naredil, je obramba tožilki Blanki Žgajnar očitala spodkopavanje strokovnosti priče. Žgajnarjeva je namreč navedla, da je Maštruko v času samostojne prakse opravil pet ali šest analiz, v času dela na ministrstvu pa nekaj čez 30.
Sojenje se bo nadaljevalo prihodnjo sredo z zaslišanjem še ene priče obrambe, Mirana Čeha z Inštituta Jožef Stefan.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.