Na Velebitu poteka reševalna akcija 29-letnega hrvaškega speleologa, ki je pri raziskavi jame Kita Gaćešina na globini približno 500 metrov padel in se huje poškodoval.
Po besedah tamkajšnjih gorskih reševalcev gre za zelo zahtevno reševalno akcijo, ki bi lahko trajala tudi več dni, in v kateri sodeluje okoli 100 reševalcev. 65 od njih jih je šlo v jamo. Kot je povedal njihov vodja Vinko Prizmić, jim bodo pri reševanju največ težav povzročali težko prehodni kanali v jami, ki jih morajo z miniranjem razširiti, da bi ponesrečenega jamarja lahko na nosilih izvlekli na površje.

Ponesrečenec ni v smrtni nevarnosti
Kot so zapisali na spletni strani Hrvaške gorske reševalne službe, je bilo v času nesreče v jami 14 njegovih hrvaških kolegov, nakar je speleolog na globini okoli 520 metrov padel ter pri tem utrpel tako hude poškodbe, da se sam ni mogel povzpeti nazaj.
Prvi je do ranjenca prišel zdravnik, ki ga je stabiliziral in pripravil na dolgotrajen dvig proti vrhu jame. Kot je ocenil, je 29-letnik huje poškodovan, saj ima zaradi padca v bližini hrbtenice velik hematom. Ni pa v smrtni nevarnosti, lahko premika ude in je odziven. Po vsej verjetnosti mu je popustil klin, zaradi česar je padel pet metrov globoko.
Reševalci so ga okoli 19.30 naložili na nosila in stekel je transport, ki naj bi, če bo vse po sreči, trajal deset ur.
V pripravljenosti tudi 16 slovenskih reševalcev
Sicer pa se je slovenska vlada na dopisni seji odločila, da se lahko za pomoč pri reševanju poškodovanega jamarja na Hrvaško napoti skupina do 16 jamarskih reševalcev, pripadnikov civilne zaščite, za kar je že zjutraj prosila hrvaška stran.
Kot je za 24ur.com pojasnil generalni direktor Uprave za zaščito in reševanje RS Darko But, so jim hrvaški kolegi popoldne sporočili, da imajo za zdaj na voljo dovolj reševalcev, a so ob tem slovensko stran prosili, da ostane v pripravljenosti. "Trenutno naših reševalcev ne potrebujejo, a so ob tem prosili, če bi lahko ostali v pripravljenosti, glede na to, da bi lahko akcija trajala dlje. Izvedli pa smo vse potrebne priprave, če bo slučajno treba odpotovati," je dejal.
Napotitev reševalcev bo izvedla Uprava RS za zaščito in reševanje v sodelovanju z Jamarsko reševalno službo Slovenije. Kot je za 24ur.com pojasnil vodja le-te Janko Marinšek, pričakujejo, da jih bodo na pomoč, v kolikor bo ta potrebna, poklicali v soboto ali nedeljo, ko se bodo njihovi reševalci utrudili.
Kita Gaćešina je v južnem delu Velebita, na širšem območju Zadra. Predstavlja največji sistem jam v Dinarskem krasu na Hrvaškem, je še spomnil Prizmić. Doslej so raziskali več kot 22 kilometrov kanalov jame, ki je globoka slabih 700 metrov. Kot so zapisali na spletni strani speleologij.hr, ima Kita Gećešina daljši podtalni sistem kanalov kot Postojnska jama.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.