63-letnemu hrvaškemu podjetniku in bogatašu Tomislavu Horvatinčiću se je ob 18. uri izteklo 48-urno pridržanje, ki ga je prestajal v Šibeniku. Preiskovalni sodnik Branko Ivić je zato odločil, da bo Horvatinčića zadržal v priporu še 30 dni zaradi možnosti vplivanja na priče in ponovitvene nevarnosti. Zaslišali bodo 15 prič, če bo to trajalo dlje od 30 dni, pa mu bodo pripor še podaljšali, poročajo tamkajšnji mediji.
Podjetnikov odvetnik Velimir Došen je hrvaškim novinarjem dejal, da je svojega klienta že obiskal v zaporu. Horvatinčić je po besedah Došena še vedno v šoku in ne more dojeti, da se je to res zgodilo. Zelo težko se osredotoči in govori o tragičnem dogodku, ki se je zgodil pri Primoštenu. Globoko je pretresen, odvetniku pa je naročil, naj družini, ki je ostala brez dveh članov, ponudi vso potrebno pomoč. Odvetnik je poudaril tudi, da je njegov klient že 25 let na morju in da pozna celoten Jadran. Imel naj bi izkušnje tudi z ladjami, ki so dolge 35 metrov, nikoli pa ni imel težav.
Naj spomnimo, da Horvatinčić zatrjuje, da mu je odpovedal sistem za upravljanje gliserja in da nesreče ni mogel preprečiti. Njegovo plovilo se je namreč z veliko hitrostjo zaletelo v jadrnico italijanskega zakonskega para, ki sta umrla.
Odvetnik je še enkrat ponovil, da sta 63-letnik in njegova 35-letna spremljevalka na vse možne načine poskušala Italijana opozoriti, da nimata nazora nad gliserjem. A ni jima uspelo. Trčila sta, pri tem pa je gliser poletel čez jadrnico, 61-letnici je propeler odtrgal glavo, njenemu možu pa nogo. Priče, ki so pomagale po nesreči, so dejale, da sta Italijana nedvomno umrla v trenutku.
Odvetnik Došen je dejal tudi, da so preiskovalci zbrali ključne dokaze, ki so jih poslali na testiranja, ta pa bodo pokazala, ali je na gliserju res odpovedal sistem za upravljanje. Spomnil je na sredin dogodek, ko je hrvaški trajekt, ki so mu po prvih podatkih tudi odpovedali sistemi za upravljanje, udaril ob obalo in ranil številne plavalce. Ocenil je, da obstaja realna možnost, da sodnik njegovemu klientu odredi mesec dni pripora. Tožilci naj bi se namreč v svoji zahtevi sklicevali na nesrečo iz leta 1980, ki jo je zakrivil Horvatinčić, v njej pa je ena ženska umrla, njena sopotnica pa je bila ranjena. Prav tako naj bi se sklicevali na še eno nesrečo, ki se je pripetila leta 2009.
Preiskovalci pa imajo zahvaljujoč nemškemu turistu ogromno dokaznega gradiva, ki ni bilo uničeno v potopu plovil. Nemec je namreč slišal glasen trk in se odpravil s svojim čolnom na kraj nesreče. Ko je videl, da Italijanoma ni pomoči, se je odpravil k Horvatinčiću in njegovi spremljevalki, ki sta bila še vedno na potapljajočem gliserju. Tega je strokovno zavaroval in upočasnil vdor vode. Tako je preiskovalcem uspelo obe plovili odvleči do obale in nemudoma začeti zbirati dokaze.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.