Na spletni strani Open.si so objavili sporočilo, da se je v noči s petka na soboto v Klubu Gromka v AKC Metelkova mesto zgodil homofobni napad na dve ženski. "Napadalci so bili trije obritoglavci (dva fanta in ena punca), napadeni pa dve lezbijki, ki sta se tik pred napadom poljubili,“ so zapisali na omenjeni spletni strani.
Uriniral po ženski
Medtem ko je šla ena ženska po pijačo, je eden izmed napadalcev uriniral po njeni spremljevalki. Ko je ta videla, kaj se dogaja, je napadalca polila s pijačo. Vsi trije napadalci so fizično napadli žensko, moški, ki je nanjo uriniral, jo je udaril s pestjo, tako da ji je prebil ustnico. Udaril jo je tudi v predel očesa. Napadalka je izza šanka zagrabila litrsko steklenico in jo razbila. S preostalim delom steklenice je napadla par, ki se je skušal skriti za natakarji omenjenega kluba, so zapisali na spletni strani.
Policija potrdila incident
Ljubljanska policija je za 24ur.com potrdila, da so v soboto okoli 3.30 prejeli klic zaradi kršenja javnega reda in miru v Metelkovi ulici v Ljubljani. "Policisti so ugotovili, da sta javni red in mir kršili dve osebi (moška stara 39 in 34 let). Obema kršiteljema so policisti izdali plačilni nalog zaradi kršitev javnega reda in miru. Policisti nadaljujejo s preverjanjem okoliščin dogodka, tudi v smeri ugotavljanja kršitev ali kaznivih dejanj v povezavi vzbujanja narodnostne, rasne, spolne, etnične, verske, politične nestrpnosti ali nestrpnosti glede spolne usmerjenosti," je razložila tiskovna predstavnica ljubljanskih policistov Maja Adlešič.
Dodala je, da bodo glede okoliščin dogodka zbrali vsa potrebna obvestila in ukrepali v skladu z veljavno zakonodajo. Kaj pa se je zgodilo z napadalko, nam ni uspelo izvedeti.
Poziv policiji
Zavod za kulturo raznolikosti Open je zato pozval policijo, da v okviru svojih pristojnosti odkrije storilce kaznivega dejanja in zoper njih sproži potrebne postopke. Prav tako se jim zdi nujno, da policija k reševanju kaznivih dejanj iz sovraštva pristopa z vso resnostjo ter da z izpostavljenimi družbenimi manjšinami vzpostavi odnos zaupanja, ki ne temelji na predpostavki o sokrivdi žrtve in njenih osebnih okoliščin pri izvršenem kaznivem dejanju.
Mestno in državno oblast pa je omenjeni zavod pozval, da naraščajoč pojav neonacizma v Ljubljani in Sloveniji prepozna in pripozna kot relevanten družbeni problem ter da oblikuje politike, ki se ne bodo ukvarjale z zamegljevanjem družbenih problemov z gesli o strpni in odprti družbi ter o najlepšem in najprijaznejšem mestu na svetu, ampak z ugotavljanjem in odpravljanjem temeljnih razlogov za pojav oziroma porast nacionalizma, rasizma, homofobije in šovinizma v slovenski družbi.
'Videl sem bistvo'
Sicer pa je na spletni strani nek uporabnik zapisal, da je "dogodku sledil – ne povsem od začetka, ampak vendarle toliko, da sem videl bistvo. Kar se je zgodilo, je seveda grozno, nedopustno … In prav je, da je bilo prijavljeno policiji. Toda razgrajači niso bili neonacisti, zanesljivo. Bili so povsem “navadni” pijani/zadrogirani kmetavzerji. Ni torej šlo za “homofobni napad”, ampak za brutalno-kretensko reakcijo ogroženih in prestrašenih … V tem pa je vendarle precejšnja razlika: nasilna fanta in njihova frendica so se kratko malo znašli “na napačnem kraju”. V imenu kolektiva kluba Gromka mi je žal, da je prišlo do takšne situacije. Po mojih informacijah je policija nasilneže kasneje prijela v Gala hali," je še zapisal komentator na spletni strani Open.si.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.