Po najbolj krvavem morilskem pohodu na ameriški univerzi v Blacksburgu v Virginii, v katerem je poleg napadalca umrlo še 32 ljudi, 15 pa jih je bilo ranjenih, se je pozornost ameriške javnosti obrnila na vodstvo univerze in tamkajšnjo policijo. Javnost zahteva odgovore, kako je do zob oboroženi napadalec sploh prišel v kampus.
Žalna slovesnost
Na tisoče študentov se je na univerzi zbralo na slovesnosti, s katero so se poklonili žrtvam masakra. Predavanja so do konca tedna odpovedali, hala, v kateri so umrle žrtve, pa bo zaprta do konca semestra.
Ameriški predsednik George Bush, ki se je tudi udeležil žalne slovesnosti, je odredil, naj pred vladnimi stavbami v znak žalovanja spustijo zastave na pol droga. "Naš narod žaluje s tistimi, ki so izgubili ljubljene na univerzi Virginia Tech," je poudaril Bush.
Napadalec si je sodil sam
Napadalec - po besedah policije gre za 23-letnega Ču Seung Huja, državljana Južne Koreje, dodiplomskega študenta zadnjega letnika angleškega jezika, ki je živel v študentskem naselju Harper Hall - je najprej ubil dva človeka, šele dve uri pozneje pa se je podal na pravi morilski pohod, v katerem je ubil 30 ljudi, nato pa v eni od predavalnic ustrelil še sebe. Žrtve morilskega študenta, med njimi sta tudi najmanj dva profesorja, so našli v štirih predavalnicah in na stopnišču.
Ko so v ZDA razkrili, da je za najbolj krvav pokol na šolah v ameriški zgodovini kriv južnokorejski državljan, je južnokorejsko zunanje ministrstvo izrazilo presenečenje nad dogodkom in poudarilo, da so v Južni Koreji zaradi pokola šokirani. Hkrati so izrazili sožalje žrtvam in njihovim sorodnikom ter ameriškemu narodu.
Molk po prvem napadu
Ogorčeni so tudi študenti in zaposleni na univerzi, ki kljub prvemu napadu niso bili obveščeni o nevarnosti, o drugem napadu pa so izvedeli le prek elektronske pošte.
Vodstvo univerze se brani in pravi, da niso imeli razloga za domnevo, da bo strelec udaril še enkrat. Kot pojasnjujejo, so bili prepričani, da je šlo v prvem napadu za družinski spor in da je napadalec že ušel. Kot pojasnjujejo, niso hoteli prestrašiti 9.000 študentov v naselju, saj bi lahko zavladala panika.
Še vedno ni jasno, kaj je motiv napadov, čeprav nekateri mediji poročajo, da je moški na fakulteti iskal svoje dekle. Sicer je bil Seung Huj samotar, ki je 14 let živel v ZDA. Čo, ki naj bi bil v hudi depresiji, včasih pa tudi nasilen, je v svoji študentski sobi pustil sporočilo, v katerem je pisalo: ''Vi ste me prisilili v to.'' Sporočilo je bilo usmerjeno predvsem zoper bogate študente, ''razuzdance'', ''prevarantske šarlatane'' v kampusu.
Priče so povedale, da je napadalec med napadom nemo, z resnim in zbranim obrazom, hodil od predavalnice do predavalnice in sistematično streljal na študente in zaposlene.
Nove debate o orožarskem zakonu
Televizijski posnetki prestrašenih študentov in okrvavljenih trupel na nosilih so prebudili spomine na pokol v srednji šoli Columbine leta 1999, najnovejše streljanje pa je spet sprožilo tudi debato o ameriškem zakonu o strelnem orožju.
V ZDA vsako leto zaradi strelnih ran umre več kot 30.000 ljudi, doma pa ima orožje več ljudi, kot v kateri koli drugi državi na svetu. Čeprav si številni prizadevajo, da bi začela veljati strožja zakonodaja za pridobitev orožja, pa močan orožarski lobi to vztrajno preprečuje. Prepričan je celo, da je ponedeljkov pokol na univerzi v Virginii pokazatelj, da bi morali nakup orožja omogočiti še širšemu krogu ljudi.
"V zadnjih 10 letih se je več napadov na šolah srečno končalo, ker je imela katera od potencialnih žrtev pri sebi pištolo, s katero je ustavila napadalca,“ poudarja predsednik združenja lastnikov strelnega orožja v ZDA, Larry Pratt, in dodaja: "Streljanje v Virginii zahteva takojšnjo odpravo območij, kjer je prepovedano nositi strelno orožje, kot so šole in univerze, saj so zdaj učenci in študenti prepuščeni na milost ali nemilost norcev.“ Tudi ameriški predsednik Bush, ki je družinam žrtev sicer izrazil sožalje, po pokolu v Virginii zagovarja pravico Američanov do nošenja strelnega orožja, seveda ob spoštovanju zakonov.
Zgroženi nad ameriško zakonodajo v zvezi z nošenjem strelnega orožja pa so evropski mediji. Tako britanski časnik The Independent piše, da masaker ne bo zmanjšal ameriškega navdušenja nad orožjem, italijanski Corriere della Sera ugotavlja, da je orožje v ZDA na voljo že v supermarketih, španski El Pais pa opozarja na moč orožarskega lobija.
Več nasilja na evropskih šolah
Pokol na univerzi v Virginii je v središče pozornosti javnosti znova postavil tudi problem nasilja na evropskih šolah. Raziskava Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je pokazala, da je v nekaterih evropskih državah celo več šolskega nasilja kot v ZDA. Na seznamu so v ospredju Latvija, Danska, Avstrija in Litva, kjer desetina 13-letnikov vsaj enkrat tedensko izvaja fizično ali verbalno nasilje nad sošolci. V ZDA je delež 7,6-odstoten.
Pozitivni primer v Evropi je Norveška, kjer so problem medvrstniškega nasilja zmanjšali s strategijo ničelne tolerance. Učitelji ob nasilnih dejanjih takoj ukrepajo in vključijo starše, na voljo je tudi strokovna pomoč. Tako je le 2,3 odstotka 13-letnih Norvežanov dejalo, da so redno soudeleženi v nasilju nad sošolci. Celo manj kot dvoodstoten pa je delež redno nasilnih dijakov na Švedskem, v Veliki Britaniji in na Irskem.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.