Pred desetimi leti je danes 44-letni Zemir Begič pričel s prodajo piva Mary Jane z izvlečkom hmelja in navadne konoplje. Begičevi upi o uspešnem prodoru na slovenskem trgu so se kmalu izjalovili. Inšpekcija v Novem mestu je prepovedala predelavo in prodajo piva. Uvožena eterična olja iz Švice in Avstrije v pivu naj bi po mnenju inšpekcije vsebovala prepovedane opojne substance (THC).
Za prodajo tega piva je Begič imel vsa potrebna dovoljenja. Opravljene kemijske analize produkta tako na Dunaju kot tudi v laboratoriju za prehrambeno kemijo pri ljubljanskem kemijskem inštitutu ter inštitutu za sodno medicino in kriminalistiko v Zagrebu so pokazali, da v eteričnem olju ni prepovedanih snovi, ki bi bili zdravju škodljivi.
Pivo Mary Jane je na trgu naletelo na dober odziv. Prozvodnja je v začetku znašala 30 tisoč litrov, v Begičevem podjetju pa je bilo zaposlenih 9 oseb. Načrt je bil tudi, da bi proizvodnjo povečali na 70 tisoč litrov, odpiralo pa se je tudi hrvaško tržišče. "Z red bullom so štartali približno sočasno kot jaz z mary jane. Oni so zdaj v formuli ena – jaz pa tako. Gnezdo vse te peripetije je v vrhu državnega tožilstva,“ je za Slovenske novice dejal Begič.
Malomarnost inšpektorjev?

Begičevo pivovarno so takrat obiskali ne samo novomeški inšpektorji, ampak tudi policisti in kriminalisti in zasegli sporno eterično olje, ki pa naj bi po poročilu kriminalistov vsebovalo prepovedane substance.
“Vsebnost THC-ja se označuje z delto-9. Policija pa je iz delte (Ä) naredila ničlo, za njo pa prepisala številko 9, kar pomeni, da je imela aroma vsebnost 0,9 THC-ja in je torej šlo za mamilo. Je šlo za namerno potezo ali napako, ne vem, sem pa avtomatsko padel v postopke. In zapečaten sem se bil prisiljen braniti,” je za Dolenjski časopis dejal Begič .
“A uradne osebe, zaenkrat še ne morem govoriti kdo, so javile na Hrvaško, naj se ne trudijo, ker bodo mojo proizvodnjo tako ali tako ustavili in zaprli.”, je še dejal. Upravno sodišče je Begiču dvakrat potrdilo, da ima zakon na svoji strani, vendar se s tem ni strinjalo državno pravobranilstvo. Zdravstveni inšpektorat, ki je leta 1998 prepovedal obratovanje pivovarne po navodilih ministrstva za zdravje, je leta 2004 ustavil postopek proti Begiču.
Zaradi dolgih sodnih postopkov in pa predvsem dejstva, da je zaradi vsega tega Begič izgubil vse premoženje, je na evropsko sodišče vložil tožbo zaradi kršenja pravice do sojenja v razumnem roku. "Vedo, da so izgubili, sedaj pa nočejo plačati“, je menil Begič.
Begičev odvetnik Borut Škerlj je za 24ur. com potrdil, da so zaradi zastoja v postopkih vložili dve tožbi, prvo leta 2000 in drugo 2006. Poudaril je, da je sodišče prve stopnje v Novem mestu kot tudi višje sodišče ugodilo Begiču, da "obstaja odškodninska odgovornost države, vendar o sami višini zahtevka še ni bilo govora“. Škerlj je še potrdil, da se višina odškodninskega zahtevka giblje okoli 11 milijonov evrov.
Primer Gazvoda
Kot je znano, se je sedaj 60-letnemu Antonu Gazvodi zgodila podobna krivica. Pred desetimi leti je policija uničila več kot 14 arov nasada navadne konoplje. Gazvoda je že takrat poudaril, da navadna konoplja namreč ni bila opredeljena kot mamilo. "Kot mamilo je bila opredeljena le indijska konoplja, ki pa je jaz nisem prideloval, zato nisem kršil nobenega predpisa, ne po duhu in ne po črki zakona, zdaj pa me država preganja in se sklicuje na predpise, ki so bili sprejeti po uničenju moje navadne konoplje, kar je v nasprotju s pravnim redom“, je še poudaril Gazvoda.
Zaradi nezakonitega posega v njegovo lastnino, hišnih preiskav in izgube zaslužka mu je sodišče prisodilo, da mu pripada več kot 265 tisoč evrov odškodnine. Ker minisrstvo za notranje zadeve odškodnine noče izplačati, je Gazvoda pričel pred njihovo stavbo tudi stavkati.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.