Jože Prša z murskosoboške policijske uprave je potrdil, da so prijavo zaradi avstrijske spletne strani Best Trade prejeli radgonski policisti. Ugotovili so, da je oškodovanec na spletni strani naročil in plačal 450 evrov za daljnogled za nočno opazovanje. Ker plačanega artikla ni prejel tudi po večkratnih urgencah, je od spletnega trgovca zahteval vračilo nakazila. Lažni spletni prodajalec mu denarja ni vrnil, odstranili so tudi spletno stran podjetja.
Zaradi kaznivega dejanja goljufije zdaj zbirajo informacije o neznanem storilcu. Pri preiskavi bodo stopili tudi v stik z avstrijskimi kolegi, po podatkih slovenske policije sta na podoben način oškodovana vsaj dva Slovenca. Oškodovanci pa naj bi bili tudi iz drugih evropskih držav.
Kako lahko prepoznate spletno goljufijo?
Na policiji se zavedajo, da je razvoj informacijskih tehnologij med drugim omogočil selitev tradicionalnih oblik goljufij na splet. Kaznivo dejanje pa se ne more zgoditi brez sodelovanja oškodovanca, ki posreduje osebne ali finančne podatke ali celo nakaže denar. Najpogostejši način privabljanja žrtev so še vedno spletne strani in e-pošta.
Storilci so pretkani. Objavljajo lažne oglase o prodaji različnega blaga na internetu, goljufivi oglasi o prodaji blaga so objavljeni na različnih spletnih straneh po svetu na lažnih spletnih straneh in tudi na bolj znanih spletnih straneh za dnevno prodajo praviloma rabljenega blaga, tudi na eBayju, na straneh za prodajo rabljenih vozil in podobno.
Plačila za kupljeno blago so šla pri vseh obravnavanih primerih v tujino, običajno je bil denar poslan na lažno ime osebe ali neposredno na bančni račun v tujino. Značilno je, da goljufi zahtevajo plačilo vnaprej, vsaj nekega odstotka ali delnega zneska, pri čemer se izgovarjajo na stroške transakcije in administracije. S tovrstnimi izgovori o dodatnih stroških tudi nadalje izvabljajo denar od oškodovancev in nekateri večkrat po malem plačajo, čeprav so sumničavi.
V primerih lažnih spletnih sporočil tipa "nigerijskih pisem" ali lažnih sporočil o zadetku na loteriji se denar izvablja pod izgovorom, da morate za denarno transakcijo – prenakazilo loterijskega dobitka vam kot upravičencu – prej plačati administrativne stroške prenakazila in podobno. A na srečo večinoma ljudje že sami ugotovijo, da bodo žrtev goljufije, če bodo sledili navodilom od neznancev, v nekaterih primerih pa jih opozorijo bančni uslužbenci, ki preverjajo pristnost čekov in bančne račune pri bankah v tujini.
Pri kupovanju na spletnih dražbah in plačevanju po internetu je tudi dobro preveriti, kdo zagotavlja varnost pri plačevanju na določeni spletni strani. Pri nakupovanju se moramo prepričati o avtentičnosti spletne trgovine. Na spletnih straneh ne smete puščati podatkov o sebi oziroma ne izpolnjujte obrazcev s pravimi podatki. Če boste sledili priporočilom, je manj možnosti, da bi postali žrtev spletnih goljufov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.