Policija je v zvezi z ropom pošte in umorom poštne uslužbenke v Kresnicah pri Litiji prijela oba osumljenca. Sprva so sporočili, da so prijeli 24-letnega Ljubljančana, ki naj bi vozil golfa, s katerim sta storilca pobegnila. Prav tako so našli avto, ki pa ni bil ukraden.
Le nekaj ur za tem je odjeknila novica, da so prijeli tudi drugega osumljenca 25-letnega Blaža Ereiza. Pred tem je policija objavila njegove podatke in prosila vse, ki bi o njem kar koli vedeli, naj to sporočijo. Kot je na novinarski konferenci sporočila policija, je Blaž Ereiz rojen leta 1986. Je državljan RS, a nima urejenega stalnega prebivališča. Visok je 175 centimetrov, srednje postave, kostanjevih razmršenih las, na vratu ima značilno tetovažo kitajsko pismenko. Oblečen naj bi bil v rdečo majico s kratkimi rokavi ter Disneyjevimi liki Miki miške in Pepeta, kratke sive hlače s črtami ob strani ter obut v športne copate.
Policija je tudi pred tem opozorila, da gre za nevarno in nepredvidljivo osebo, ki ima lahko pri sebi strelno orožje.
Kot je policija uradno potrdila, so ga prijeli v okolici železniške postaje v Ljubljani. Podrobnosti bodo sporočili na jutrišnji novinarski konferenci.
Kot v filmski akciji ...
Očividci pravijo, da je osumljenec pritekel proti parku nasproti železniške postaje v Ljubljani. Za njim so stekli policisti, eden od njih je bil tudi na motorju. Eden od policistov naj bi kolegu zavpil: "Pazi, pištola“. Potem pa naj bi domnevni morilec ustrelil proti policistu. Ta je motor izpustil. Policisti naj bi tudi izstrelili opozorilni strel. V naslednjem trenutku naj bi osumljenec stekel čez cesto proti železniški postaji, policisti pa za njim. Ena od očividk je povedala, da so ljudje bežali, ko so videli, kaj se dogaja. Prijeli naj bi ga točno pred vhodom v železniško postajo. Nekaj trenutkov za tem naj bi na postajo prišlo reševalno vozilo, v katerem naj bi odpeljali policista. A kot je pozneje sporočila policija, med aretacijo ni bil nihče poškodovan s strelnim orožjem.
"Slišal sem dva strela. Eden je bil od policista. Nato sem zagledal, kako je policist padel z motorja. Potem je stekel za roparjem. Poleg njega je za roparjem steklo še šest policistov. Na parkirišču za avtobuse je tekel cikcak, da bi zamotil policiste. Nato so ga dobili pri vhodu na postajo," je za Svet na Kanalu A dejal očividec.
Njegovega pajdaša naj bi že včeraj zvečer izsledili na podlagi avtomobila nekje v okolici Ljubljane. Preko njega oziroma z zbiranjem obvestil naj bi prišli na sled drugemu storilcu.
Kot smo že poročali, se je oboroženi rop končal tragično. Roparja, ki sta iz pošte odnesla pičlih 300 evrov, sta uslužbenko tako močno ranila, da je zaradi poškodb umrla. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi bila uslužbenka ustreljena.
Varovanje po zakonu ali pač ne?
Samo v zadnjih dveh letih so to pošto oropali štirikrat, januarja pred dvema letoma je zamaskiran moški uslužbenki zagrozil s pištolo in zbežal z nekaj tisoč evri gotovine. Tudi pokojna uslužbenka je že enkrat bila tarča oboroženih roparjev. Takrat jo je odnesla srečno, tokrat pa žal ne. Domačini so zgroženi, da vsi ti incidenti niso pripeljali do tega, da bi v pošti namestili videonadzor.
V Sloveniji je bilo sicer v zadnjih dveh letih oropanih že 34 poštnih poslovalnic. Ljudje se sprašujejo, zakaj so pošte tako pogoste tarče ropov.
Sicer pa v Uredbi o obveznem organiziranju službe varovanja piše, da je Pošta Slovenije eden od zavezancev, ki morajo imeti izdelan načrt varovanja. Ta vključuje oceno tveganja, program varovanja in načrt fizičnega varovanja. Poleg tega mora biti načrt posodobljen glede na spremembe varnostnih razmer in oceno stopnje tveganja najmanj enkrat letno.
Pri izdelavi ocene tveganja pa mora Pošta Slovenije sodelovati s policijo, Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo, Obveščevalno-varnostno službo Ministrstva za obrambo RS, Upravo RS za zaščito in reševanje, Upravo RS za jedrsko varnost in drugimi pristojnimi organi, ki so dolžni posredovati podatke, potrebne za izdelavo ocene stopnje tveganja.
Sicer pa mora načrt fizičnega varovanja vključevati opis varovanega območja, objekta, ljudi in premoženja; načrt ali skico varovanega objekta in območja; opis in skice fizičnega in tehničnega varovanja objekta in območja; načrt za uporabo zvez ter ukrepe in postopke službe varovanja ob naravnih in drugih nesrečah, izrednem stanju, krizi in vojni. Načrt fizičnega varovanja mora biti izdelan tako, da so ukrepi prilagojeni posamezni splošni oceni stopnje tveganja.
KOMENTARJI (430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.