Policija se že od aprila dalje ukvarja z velikim porastom primerov nameščanja tako imenovanih skimming naprav oziroma naprav za preslikavo podatkov z bančnih kartic. Imetniki kartic, posredno pa tudi banke, so bili v teh primerih skupno oškodovani za okoli pol milijona evrov, pravijo ljubljanski policisti.
Predstavniki policije tako ugotavljajo, da naprave na bankomate nameščajo tujci, ki v Slovenijo pridejo zgolj s tem namenom. Po besedah Simona Goluba z Generalne policijske uprave je najbolj na udaru območje Ljubljane, kjer je koncentracija bankomatov največja. Zloraba kartice se lahko zgodi že v nekaj dneh po kraji podatkov, in sicer v tujini.
Slovenski denar dvigovali v Mozambiku, Dominikanski republiki in v ZDA
Pri tem so opisali dva primera. Komandir Policijske postaje Ljubljana Center Igor Ciperle je pojasnil, da je v prvem primeru 21-letni Bolgar, osumljen nameščanja naprav v Ljubljani, zdaj v priporu. Podatke, pridobljene v tem primeru, se je uporabilo za zlorabo kartic v Mozambiku, komitenti različnih bank pa so bili s tem oškodovani za skupaj 6500 evrov.
V drugem primeru, ki so ga obravnavali junija, je bila ocenjena škoda še višja, znašala je okoli 32 tisoč evrov. V tem primeru so zlorabe izvedli na območju Dominikanske republike in ZDA. Policisti so z zbiranjem obvestil identificirali pet osumljencev, vsi so bolgarski državljani. Dva so prijeli v ponedeljek na mejnem prehodu Obrežje, čakata pa na zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom.
Kako prepoznati sumljive naprave na bankomatu?
Skimming naprave so ponavadi sestavljene iz dveh delov. Plastični del se namesti na režo, kamor se vstavi bančna kartica. Ta dodatna reža prekrije prvotno režo, zato jo je po Ciperletovih besedah težko prepoznati, z njo pa se posname magnetni zapis kartic. Drugi del se namesti nad ekran bankomata ali na režo, kjer se izdajajo bankovci, če je ta reža nad tipkovnico za tipkanje pin kode. S tem delom naprave se posname vpis omenjene številke. Magnetni zapis se nato prenese na ponarejene kartice, z uporabo pridobljene pin kode pa lahko nato nepridipravi dvigujejo denar.
Po podatkih policije so osumljeni podatke posredovali naprej, kar pomeni, da gre za dobro organizirano skupino. En del skupine namešča naprave, drugi pa v tujini opravlja dvige s ponarejenimi karticami.
Bodite pazljivi na žičke, vrvice, prekrivanje logotipov ...
Banke sicer imajo sisteme samozaščite, je pojasnil, ampak da storilci "vsak dan najdejo možnost, da to preskočijo". Tako je mogoče podatke o pin kodi dobiti, tudi če uporabnik slabše zakrije tipkanje, zato morajo biti posebno pozorni. Prav tako na policiji dodajajo, da iz reže za kartico ne smejo viseti nobene žičke ali vrvice, logotip proizvajalca avtomatov, ki je nad ekranom, pa ne sme biti zakrit.
Kot je dejal Golub, je slovenska policija zato že okrepila sodelovanje z Europolom, na PU Ljubljana pa že nekaj mesecev deluje skupina, ki se ukvarja samo s tovrstnimi zlorabami. Po Golubovi oceni je skupina zelo uspešna. A kot je še izpostavil Golub, se moramo za zaščito pred zlorabami truditi vsi skupaj.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.