Kot je znano, je včeraj okoli pol četrte ure popoldan na avtocesti Ljubljana–Maribor v predoru Trojane zagorel tovornjak. Na ljubljanski policijski postaji so razložili okoliščine nesreče.
Po njihovih podatkih je 31-letni Madžar s tovornim vozilom zaradi okvare obstal na vozišču desnega prometnega pasu. Za njim je s tovornjakom pripeljal 32-letni Slovak, ki pa domnevno vozila ni vozil na potrebni varnostni razdalji in tako je trčil v prvo vozilo. Slovak je peljal naprej in se ustavil za predorom Trojane. Kot tretji je pripeljal 44-letni Bosanec, ki je domnevno zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo trčil v Madžarov tovornjak.
Četrti je nato pripeljal 52-letni Bolgar, ki mu je uspelo pravočasno ustaviti, vendar pa je za njim pripeljal peti tovornjak, ki ga je vozil 52-letni Slovenec, za katerega policija domneva, da prav tako ni vozil na potrebni varnostni razdalji, in je tako trčil v Bolgarov tovornjak.
Kot šesti je pripeljal 68-letni Poljak in uspelo mu je ustaviti, preden se je zaletel. A znova je pripeljal Slovenec, tokrat je šlo za 43-letnika, ki je domnevno zaradi neprilagojene hitrosti kljub zaviranju trčil v Poljakov tovornjak.
32-letni Slovak in 52-letni Slovenec sta dobila globo, medtem ko bo zoper 44-letnega Bosanca in 43-letnega Slovenca policija na pristojno sodišče podala obdolžilni predlog.
Kot je povedal Janko Požežnik, poveljnik Poklicne gasilske enote Celje, se je nesreča zgodila 470 metrov od vhoda v predor v smeri Ljubljane. "Prvi tovornjak je cel zgorel, v enem tovornjaku pa je zgorela kabina, tovor niti ne ves," je dejal Požežnik. Drugih tovornjakov ogenj ni zajel, bolj ali manj so bili poškodovani, ker so se zaleteli.
Kaj bo z morebitnimi kršitelji?
Glede kršiteljev vožnje v času požara v predoru smo se pozanimali tudi na Darsu in policiji. Na Direkciji RS za avtoceste so nam sporočili, da s posnetkov njihovih nadzornih kamer ni mogoče razbrati registrskih oznak vozil, zato smo tudi na policiji povprašali, kako bodo ukrepali proti morebitnim povzročiteljem manjših trkov. Neuradno smo izvedeli, da bodo verjetno priče in morebitne oškodovance prosili, naj prijavijo kršitelje oziroma povzročitelje in bodo tako lahko ukrepali proti njim, uradni odgovor pa še pričakujemo. Pri tem so dodali, da so si sicer posnetke Darsa tudi že ogledali, zbirali pa so tudi podatke na samem kraju dogodka.
Kako ravnati v primeru požara v predoru?
Dars pa nam je tudi pojasnil, kako naj vozniki ravnajo, če se v predoru vname vozilo. Vozniki, katerih vozilo ne gori, morajo najprej vklopiti varnostne utripalke in skrbeti za veliko razdaljo do gorečega vozila. Vozilo morajo umakniti v odstavno nišo, če to ni mogoče, pa ob skrajni desni rob vozišča in takoj zapustiti vozilo. Vsekakor je prepovedano obračati in voziti v nasprotni smeri. Vozniki lahko sami gasijo le začetni požar, če ga ni mogoče pogasiti, pa morajo nemudoma predor zapustiti skozi izhod v sili. Ključe svojega vozila morajo pustiti v avtomobilu, da bi ga lahko gasilci ali reševalci po potrebi umaknili. Požara na tovornih vozilih nikakor vozniki ne smejo gasiti. Morebitnim poškodovancem pa morajo nuditi prvo pomoč.
Voznik, katerega vozilo se v predoru vname, pa mora upoštevati naslednje: Vklopiti mora utripalke, če je mogoče, vozilo odpelje iz predora, a pri tem nikoli ne vozi vzvratno oziroma v nasprotni smeri vožnje. Če to ni mogoče, mora vozilo zapeljati v odstavno nišo oziroma na skrajni desni rob vozišča, ugasniti motor, ključe pustiti v ključavnici in nemudoma zapustiti vozilo. Takoj za tem morajo poklicati reševalce, zato lahko uporabijo SOS telefon in ne mobilnega telefona. Prav tako lahko sami gasijo le začetni požar, če to ni mogoče, pa morajo takoj zapustiti predor, pri čemer naj uporabijo izhod v sili. Pred tem morajo nuditi pomoč morebitnim poškodovancem.
Na Darsu smo tudi povprašali, kako v primeru nesreče, stoječega vozila ali požara v predoru deluje signalizacija v predoru. Povedali so nam, da se v predoru, ko sistem zazna nekaj od naštetega, nemudoma začnejo utripati oranžne luči, kar pomeni, da morajo vsi vozniki znatno zmanjšati hitrost in voziti previdno, vsem, ki so že prevozili mesto dogodka, se ne prižgejo rdeči križi. Ti pomenijo, da morajo vozilo ustaviti, ostali pa se morajo ustaviti, zapustiti vozilo in se peš odpraviti iz predora skozi izhod v sili.
Gasilci hitro posredovali
S hitro intervencijo je gasilcem uspelo požar pogasiti v dobri uri. Oskrbeli pa so tudi dve osebi, ki sta se zastrupili pri vdihavanju dima. Po podatkih policije sta se 43-letni Slovenec in 68-letni Poljak lažje poškodovala.
Omenjeni poveljnik Poklicne gasilske enote Celje je za 24ur.com dejal, da imajo na Vranskem že leto in pol eno manjšo posadko treh poklicnih gasilcev, ravno zato, če bi se kaj večjega zgodilo v štirih trojanskih predorih. In ko se je včeraj zgodila večja nesreča, so bili gasilci pripravljeni. "Najprej so bili na kraju dogodka ti trije gasilci, pravzaprav so že po sedmih minutah začeli pripravljati stvari. Če teh treh gasilcev ne bi bilo tam, potem bi bile posledice verjetno povsem drugačne,“ je dejal Požežnik.
Razložil je, da so nato prišli še poklicni gasilci, najprej iz Celja in Domžal. Na kraju dogodka so potem na podlagi razsežnosti požara v povezavi z regijskimi centri za obveščanje poklicali še prostovoljne gasilce iz okoliških društev. Vodja intervencije je nato razdelil delo.
Vendar pa v predor zaradi visoke temperature ne more kar vsak. Požežnik je razložil, da je temperatura pri požarih v predorih odvisna od tega, kakšna snov gori. "Temperature, ki nastanejo, so od 800 stopinj Celzija naprej,“ je dejal. "V takih primerih gredo v predor lahko samo gasilci, ki so opremljeni tako z zaščitnimi oblekami kot tudi z dihalnimi aparati,“ je povedal Požežnik.
"Notri ne gredo niti reševalci niti policisti, saj niso ustrezno opremljeni. Vse to delo bi opravili gasilci. Se pravi, tudi rešili poškodovane ljudi iz predora,“ je razložil vodja celjskih gasilcev in dodal, da so poleg temperature nevarni tudi dimi in strupeni plini, ki nastajajo pri požaru.
Šolska intervencija štajerskih gasilcev
Požar v trojanskem predoru so gasilci pogasili v dobri uri, a s tem se njihovo delo ni končalo. "Treba je bilo spraviti tudi strupene pline ven s prezračevanjem, tukaj pa bi lahko Dars pravzaprav bolj sodeloval,“ je bil kritičen Požežnik. Dejal pa je, da so gasilci intervencijo opravili šolsko. "Točno v skladu s temi načrti, ki smo jih pripravljali leta in leta za take primere. In samo temu se gre zahvaliti, da ni bilo žrtev in da je bila pač materialna škoda takšna, kot je bila,“ je dejal Požežnik. Pravi, da bi lahko zgoreli vsi tovornjaki, ki so bili udeleženi v nesreči, če intervencija in gašenje ne bi bila opravljena tako hitro in učinkovito.
Dars: Hitro in učinkovito so posredovale vse pristojne službe
Po podatkih Darsove spletne strani je sistem videodetekcije zaznal stoječe vozilo, zaradi česar se je aktiviral monitor alarmnega dogodka zaustavljenega vozila. Operater je na osnovi videoslike stoječega vozila zaprl desno cev v smeri Ljubljane. Zaradi požara na mestu nesreče se je sprožil požarni algoritem in predor se je v celoti prometno zaprl.
Dars pravi, da so gasilci iz avtocestne baze Vransko do vhoda v predor prišli v 13 minutah, požar pa so začeli gasiti po treh do petih minutah. "V gašenju so sodelovale tudi druge gasilske enote, pristojne za trojanske predore, in požar uspešno pogasile," so zapisali na Darsu. Dars navaja, da so pri ukrepanju ob izrednem dogodku hitro in učinkovito posredovale vse pristojne službe za zaščito in reševanje ter odvijanje prometa (gasilci, nujna medicinska pomoč, policija, DARS služba rednega vzdrževanja, ITS in elektro vzdrževanje). "Iz poteka dogodkov lahko ocenimo, da so vsi sistemi v predoru delovali skladno s projektiranimi parametri," so še zapisali.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.