Na Poljskem žalujejo za žrtvami najhujše železniške nesreče v zadnjih dvajsetih letih. Danes in jutri bodo tako zastave plapolale na pol droga, odpovedane so tudi javne prireditve.
Reševalci, ki so dolge ure med razbitinami dveh potniških vlakov iskali morebitne žrtve, zdaj trdijo, da jih ni več. Mrtvih je tako 16 potnikov, med njimi tudi Američanka, še 51 jih je v bolnišnici. Med njimi so trije v kritičnem stanju, medtem ko imajo drugi manjše poškodbe. Na vlakih je bilo skupaj okoli 370 potnikov.
Medtem ko ostaja glavno vprašanje, zakaj je hitri vlak na poti iz Varšave v Krakov potoval po napačnem tiru, zaradi česar se je nesreča tudi zgodila, poljske oblasti zagotavljajo, da so njihove železnice še vedno varne. Po drugi strani so spet postali glasni kritiki, ki očitajo, da v zadnjih 20 letih ni bilo večjih vložkov v železniško infrastrukturo.
Preiskava nesreče bo dolgotrajna. Po poročanju poljskih medijev obstajajo trije možni vzroki, zakaj sta se vlaka znašla na istem tiru. Lahko je odpovedala signalna luč, morda je delala, a je strojevodja ni opazil, lahko pa se je zgodila napaka v kontrolni sobi. Eden od strojevodij se še vedno ni javil, obstaja pa možnost, da je pred trkom skočil z vlaka.
Bilo je, kot bi eksplodirala bomba

Za zdaj še ni jasno, koliko časa bo trajalo odstranjevanje zveriženih ostankov vagonov, ki pričajo o silovitosti trka. "Bilo je, kot bi počila bomba,“ pa je povedala stanovalka bližnje hiše. V času nesreče je stala pri oknu in na lastne oči videla grozovito nesrečo. "Stekla sem iz hiše. Na eni strani sem videla luči vlakov, na drugi prav tako, vmes pa iskre,“ je opisala dogajanje. "Ljudje so vpili na pomoč, zato smo sosedje stekli k njim. Nekateri so razbili šipe, da so lahko prišli ven,“ je še dejala.
Prav bližnji prebivalci so bili prvi na kraju nesreče, reševalci so po njihovih besedah prišli kmalu za tem, policija pa naj bi potrebovala skoraj uro. Potniki so bili v šoku, je povedal eden od očividcev. "Sanjalo se jim ni, kje so.“ "Zaletel sem se v človeka pred seboj. Luči so ugasnile. Vse je letelo po zraku, tudi mi. Z enega na drugo stran kupejev nas je metalo kot vreče. Slišali smo krike in začeli moliti,“ pa je napete trenutke opisal eden od preživelih.
Nesreča je najhujša po letu 1990, ko je v trčenju dveh vlakov v varšavskem predmestju umrlo 16 ljudi. Leta 1980 pa sta se v mestu Torun na severu države zaletela potniški in tovorni vlak. Umrlo je 67 ljudi.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.