V koprskem pristanišču so danes predstavili začetek svetovne kampanje Interpola o nevarnostih organiziranega kriminala in njegovega vpliva na naše vsakdanje življenje. Svetovna kampanja, v kateri sodelujeta tudi slovenska policija in carina, poteka pod geslom Turn Back Crime.
Kriminalne združbe že vrsto let izkoriščajo specifično lego Obale, saj je strnjena med hrvaško in italijansko mejo. Od 483 kaznivih dejanj organizirane kriminalitete, ki so jih lani obravnavali v Sloveniji, so jih na območju Policijske uprave Koper obravnavali 197. To še dodatno potrjujejo dejstvo, da je obalno območje zanimivo za organizirane kriminalne združbe, pravijo na policiji.
Policisti v zadnjem obdobju ugotavljajo, da je v tihotapljenje ljudi vpletenih vedno manj slovenskih državljanov. Kriminalne združbe iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Kosova in celo Afganistana so se organizirale v taki meri, da ne potrebujejo pomoči "domačih" poznavalcev varnih tihotapskih poti.
Bližina Italije in Hrvaške vpliva na številčnost lokalov, kjer se odvija prostitucija, ki mnogokrat preide v t.i. trgovino z ljudmi. Tudi velika ponudba prepovedanih drog po razmeroma ugodni ceni je zelo vabljiva za odvisnike, predvsem iz Italije, ki prihajajo na Obalo po dnevne odmerke drog, občasno pa tudi po večje količine za razpečevanje v bližnjem Trstu.
Nezakonite aktivnosti tudi v koprskem pristanišču
Nezakonite aktivnosti kriminalnih združb se pogosto odvijajo tudi v koprskem pristanišču, ki ga uporabljajo za tihotapljenje drog, orožja, visoko obdavčljivega blaga in tudi ponaredkov blaga. V pristanišču so odkrili tudi nekaj zanimivih primerov tihotapljenja kokaina.
Kriminalci znajo biti izredno iznajdljivi. Recimo v enem primeru so kokain vmešali v pošiljko lepila za keramične ploščice, namenjen pa je bil na zahodnoevropski trg. V drugem so kokain vmešali v olje hidravlične stiskalnice, namenjen pa je bil na balkanski trg. Zasegli so tudi večje količine predhodnih sestavin za izdelavo sintetičnih drog.
V preteklih letih pa je bilo koprsko pristanišče zelo zanimivo za kitajske kriminalne združbe, ki so v centralno Evropo tihotapile ponaredke tobačnih izdelkov, tekstila in obutve. Prav na podlagi podatkov pridobljenih v Sloveniji so lahko policije v centralni Evropi izvedle več preiskav in razkrile združbe, ki so se ukvarjale s preprodajo ponarejenega tekstila, obutev in tobačnih izdelkov.
Največ ponaredkov cariniki odkrijejo v Luki Koper
V kampanji sodeluje tudi carina. Največ ponaredkov odkrijejo cariniki v Luki Koper. Nepridipravi ponarejajo različno komercialno blago: oblačila, obutev, kozmetične izdelke (parfum, toaletna voda), ure … Večina ponaredkov pride v zabojnikih z ladjami (izpostava Luka Koper) in prek pošte (izpostava Pošta Ljubljana), največkrat iz Kitajske, Hongkonga, Singapurja in Indije.
Blago, ki prispe v koprsko pristanišče, je večinoma namenjeno prejemnikom v drugih državah EU (Slovaška, Češka, Madžarska, Hrvaška, Avstrija) ter v Črno goro. Blago, ki ga zadržijo v izpostavi Pošta Ljubljana, pa je praviloma namenjeno prejemnikom v Sloveniji in je rezultat spletnih nakupov. V zadnjih letih narašča število zasegov ponaredkov, pa tudi njihova ocenjena vrednost je vsako leto višja.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.