Ogenj, ki je zajel deponijo pnevmatik v Lovrencu na Dravskem polju, je po 24 urah pogašen. Za to je bilo potrebnih več kot 500 gasilcev in 200 kamionov gramoza, ki naj bi bil edini učinkoviti način za dokončno pogasitev požara. Tudi nevaren dim se je dokaj polegel, a opozorila okoliškim prebivalcem preventivno še vedno veljajo.
Kot je za 24ur.com povedal vodja Oddelka za sanitarno kemijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje Andrej Planinšek, je dim, ki se širi po ptujskem območju zdravju nevaren predvsem zato, ker pnevmatike ne izgorijo v celoti, zato pri gorenju nastajajo saje. ''To so drobni črni delci ogljika, ki so lahko kancerogeni in se lahko usedejo v pljuča,'' je povedal in dodal, da pri gorenju nastajajo tudi druge strupene snovi, vendar so daleč najbolj nevarne prav saje. Koliko časa bo nevarnost v zraku je odvisno predvsem od moči in smeri vetrov, ki dim raznašajo po območju. Da je nevarnost res minila, pa lahko najhitreje ugotovimo takrat, ko izgine smrad in ne opazimo več sajastega dima, je še opozoril Planinšek.
Štab Civilne zaščite Mestne občine Ptuj vsem prebivalcem občine ter vodstvoma Vrtca Ptuj in Športnega zavoda Ptuj zato svetuje omejevanje vseh aktivnosti na prostem. "Otroški vrtci naj v skladu z možnostmi omejijo izhode otrok in vseh zaposlenih na prosto, Športni zavod Ptuj naj omeji športne prireditve na prostem, vsi prebivalci Mestne občine Ptuj pa naj se v skladu s potrebami na ustrezen način zaščitijo pred vplivi dima in saj," svetujejo v Civilni zaščiti. V primeru, da se pojavijo saje na različnih predmetih, kot so npr. avtomobili, prebivalcem priporočajo, da jih čim prej odstranijo.

Nevarnosti, da bi zaradi požara prišlo do onesnaženosti pitne vode, zaenkrat ni, zagotavljajo strokovnjaki. Kot je za 24ur.com povedal odgovorni za pitno vodo pri Komunali Ptuj Ivan Dobnik, posebnosti na vodovodnem omrežju ni. Prav tako je poudaril, da je črpališče vode od pogorišča oddaljeno štiri kilometre, zato zaenkrat nevarnosti ni, bodo pa vse spremembe spremljali. Bralci so nas opozorili, da je voda ponekod rjavkasta, a Dobnik je zatrdil: "Voda je rjava zaradi gašenja požara in ne zaradi požara samega. Prebivalcem svetujemo, naj tistih nekaj litrov rjave vode iztočijo, saj sicer voda ni kemično ali mikrobiološko onesnažena. Vodo moramo črpati in dokler požar gasimo, ne moremo nič."
'Požar je bil podtaknjen'
Civilna iniciativa je ob 22. uri pripravila protestni shod. Zbrali so že 300 podpisov krajanov proti nadaljnjemu odlaganju gum oziroma, da se le-te skladiščijo z okoljevarstvenimi ukrepi. Lastniku deponije Albinu Brenclju ne zaupajo več in so prepričani, da je požar nekdo podtaknil. Že drugič, saj je na istem mestu zagorelo že pred enajstimi meseci, ko je kazenska ovadba proti neznanemu storilcu ostala brez epiloga. "Tu je nekdo močno zatajil in ukrepali bomo temu primerno,“ je povedal pobudnik civilne iniciative Anton Habjanič in dodal, da ne želijo obtoževati nikogar in bodo počakali na analize kriminalistov. Brencelj je zaradi tako imenovanih špekulacij razočaran in z 'gumami ne želi imeti več opravka.'
Kot je znano, je požar izbruhnil včeraj pozno sinoči na deponiji odpadnih gum. Skladiščene odpadne gume, ki jih je zajel požar, naj bi zajemale prostor dolžine približno 150 metrov, širine 40 metrov in višine šest metrov. Kot je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik PU Maribor Franc Virtič, je prišlo do tlenja odpadnih gum. Zagorelo naj bi na površini približno 12.000 kvadratnih metrov. V boj z ognjenimi zublji je prišlo 22 gasilskih društev iz regije, na pomoč pa so jim priskočila tudi sosednja gasilska društva.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.