
Takrat šestletni Etan Patz se je 25. maja 1979 prvič sam odpravil iz stanovanja svojih staršev v Sohu na Manhattnu do le nekaj korakov oddaljenega postajališča, kjer naj bi ga pobral šolski avtobus. To je zadnje, kar je znanega o njem.
Nikoli ga niso našli, čeprav so sprožili eno največjih iskalnih akcij. Njegov obraz je prvi, ki so ga natisnili na zavojčke mleka, obenem pa je njegov oče – fotograf po poklicu – poskrbel, da so povsod viseli plakati z njegovo podobo in da tudi po upadu zanimanja javnost dečka nikoli ni povsem pozabila. Zaman.
Več kot 30 let pozneje je izginuli deček znova v središču pozornosti. Newyorški tožilec Cyrus Vance mlajši je že leta 2010 primer znova odprl, te dni pa so newyorški policisti in zvezni agenti začeli preiskovati kleti v poslovni stavbi, kjer še vedno živita zakonca Patz. Kot so povedali, jih je k temu napeljala vrsta sledi, nekateri mediji pa poročajo tudi, da je policijski pes zavohal sledi človeških ostankov. Etana so za mrtvega razglasili leta 2001.
Zaradi preiskave so zaprli del ulice, kjer je Etan živel
Po izginotju Etana Patza se je povsem spremenil način obravnave podobnih primerov. Dogodek je pomenil "rojstvo gibanja", je dejal predsednik Nacionalnega centra za pogrešane in zlorabljene otroke Ernie Allen, ki danes dela to, kar so takrat Etanovi starši – skrbi, da ljudje ne pozabijo. Nekdanji ameriški predsednik Ronald Reagan je 25. maj razglasil za dan izginulih otrok.
Glavni osumljenec za morebitno ugrabitev in umor je bil pedofil Jose Antonio Ramos, ki pa mu niso mogli ničesar dokazati. Ramos je trenutno v zaporu zaradi nepovezanega zločina.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.