Talina je prišla v stik z vodo, kar je povzročilo paro, talina pa je ostala v za to prirejeni lovilni posodi pod pečjo, so sporočili z uprave podjetja.
Ker je bila možnost eksplozije precejšnja, so gasilci PGE Celje, PGD Štore, PGD Prožinska vas in PGD Svetina iz obrata evakuirali 22 zaposlenih, pa tudi 85 prebivalcev iz okoliških stanovanjskih objektov v premeru 500 metrov.
"Če pride v stik z vodo, lahko pride do velike eksplozije," je včeraj pojasnil predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Štore Jaroslav Grajžl, zato so gasilci nemudoma izvedli preventivne ukrepe.
Razmere so se po nekaj urah nato začele umirjati. "Tudi sama talina se ohlaja," je zvečer dejal vodja intervencije Poklicne gasilske enote Celje Boris Žnidarko. Ob tem je povedal, da so evakuirali 13 okoliških hiš in stanovanjski blok.
Prostovoljne gasilske enote celotne Gasilske zveze Celje so z vozili za prevoz moštva evakuirane prebivalce začasno prepeljale v bližnjo telovadnico osnovne šole, nekaj pa jih je odšlo k svojcem. Prebivalci so se okrog polnoči že lahko vrnili na svoje domove.
Gasilci so skupaj z zaposlenimi nadzorovali ohlajevanje taline do normalizacije razmer, na kraju pa so ostali do približno tretje ure zjutraj.
Kot je dodal Žnidarko, ni bil v dogodku nihče poškodovan, izlitje pa po njegovih podatkih tudi ni imelo vpliva na okolje, saj so vsi predvideni varnostni elementi vzdržali.
Neposredno je v intervenciji sodelovalo 43 gasilcev, prostovoljnih in poklicnih, še nekaj pa jih je prišlo pomagat pri evakuaciji, je povedal vodja intervencije.
Natančna škoda znana čez nekaj dni, delo poteka nemoteno
Žnidarko je včeraj med intervencijo še dejal, da policija glede samih okoliščin izlitja že zbira podatke, vzrok za nesrečo v podjetju s 300 zaposlenimi pa še vedno ni znan.
Prav tako še ni znano, koliko taline se je ob nesreči izlilo, skupno pa je bilo v peči 30 ton taline, je še pojasnil Boris Žnidarko.
V podjetju so nam povedali, da bodo več informacij lahko medijem zaupali šele čez nekaj dni, ko se bo poškodovana peč ohladila in bo znana tudi natančna višina škode.
Podjetje v nekoliko zmanjšanjem tempu sicer posluje naprej. "Delo v železarni sicer poteka nemoteno, saj imamo še štiri peči," so še dodali.
Direktor Valjev Ivan Štrlekar je medtem za Radio Slovenija pojasnil, da bodo zdaj morali počakati, da se peč ohladi, jo popraviti in potem na tej peči novo zagnati proizvodnjo. Za oceno škode je po njegovih ocenah še prezgodaj, je pa že znano, da bo znašala več 100.000 evrov.
V podjetju so se sicer v sporočilu za javnost zahvalili interventnim enotam, pa tudi prebivalcem Štor, ki jih je dogodek vznemiril. Prebivalce okoliških stanovanj so v četrtek zvečer evakuirali, danes pa so se v jutranjih urah že lahko vrnili na svoje domove.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.