
Slovenski policisti so v sodelovanju z bosanskimi kolegi razkrili kriminalno skupino, ki naj bi prek naše države v tujino več let prodajala orožje in eksploziv. Komu točno je bilo namenjeno, se še ne ve, sumijo pa, da naj bi večina končala v Franciji, in sicer v rokah mafijskih združb ali celo terorističnih organizacij.
To zbuja še posebno skrb, saj so zasegli več kot 60 kilogramov eksploziva vrste pentrit, ki je veliko močnejši od bolj znanega TNT. Da bi razstrelili avto, ga je dovolj le kilogram. Poleg tega so odkrili 40 detonatorjev ter 10 avtomatskih pusk M70, 18 raketometov tipa zolja, pištolo glock, avtomatsko pištolo škorpijon, avtomatsko malokalibrsko puško, šibrenico, strelivo za avtomatske puške in protiletalski mitraljez ter različne dele orožja.
Vrednost zaseženega je okoli 60 tisoč evrov, vendar pa bi se ta številka do takrat, ko bi orožje in razstrelivo doseglo zadnjega kupca, lahko povečala tudi za petkrat. V Bosni namreč še vedno leži okoli milijon min, če jih znaš deaktivirati in jih potem prodaš naprej, pa lahko računaš na velike zaslužke, so policisti povedali na današnji novinarski konferenci. Pri nas je cena kilograma pentrita okoli 700 evrov, v Franciji pa je tudi nekajkrat višja.
Operacija se je začela avgusta 2007, pri nas pa so jo vodili celjski kriminalisti v sodelovanju z generalno policijsko upravo. Poleg klasičnih so uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe. Kriminalna združba je bila namreč zelo dobro organizirana. Šlo je za zaprt krog ljudi, v katerem je vsak imel točno določeno nalogo. Bili so tudi izjemno previdni. Kljub temu so policisti delo končali uspešno.
Ovadili so osem osumljencev, starih od 24 do 60 let. Eden je v priporu v Sloveniji, štirje pa v Bosni. Ovadeni so: dva državljana Slovenije, pet državljanov BiH, od katerega ima eden stalno prebivališče v Franciji, in hrvaški državljan, ki prav tako živi v Franciji. Opravili so tudi osem hišnih preiskav. Ena je potekala na Celjskem, sedem pa so jih opravili v Bosni. Aretacije so izvedli istočasno.
Celjan med glavnimi tihotapci
Kot je pokazala preiskava, je bil med glavnimi organizatorji tihotapljenja 60-letni moški z območja Celja skupaj. Zadolžen je bil za to, da uredi prevoz orožja iz razstreliva iz Bosne v Francijo, medtem ko naj bi njegov 56-letni sodelavec s Hrvaške poskrbel za to, da bi blago dobili v roke končni odjemalci. Osumljeni Celjan je navezal stike z domnevnimi sostorilci iz Bosne, ki so razpolagali z orožjem in eksplozivom, ter aprila letos najprej v Slovenijo pretihotapil 7,8, nato pa še 11,5 kilograma pentrita. Policisti so mu ga zasegli, podobno kot deset raketometov, ki jih je prav tako poskušal prodati.

Slovenija - tihotapska avtocesta
Pri mednarodni trgovini z orožjem iz držav bivše Jugoslavije v zahodno Evropo je Slovenija predvsem tranzitna država. "Slovenijo zaznamuje na področju tihotapljenja orožja njen geostrateški položaj. Nahaja se na južni balkanski poti, ki vodi v zahodne države EU, kjer se največkrat nahajajo naročniki oziroma končni uporabniki, in tako predstavlja vezni člen med zahodnim in hugovzhodnim delom Evrope," so zapisali policisti.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.