Sinoči ob 22.50 je pred stanovanjsko hišo v Radovljici eksplodiralo neznano eksplozivno telo, je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik PU Kranj Andrej Zakrajšek.
Eksplodiralo je pred hišo sodnice Katarine Turk Lukan, pri čemer je bila lažje ranjena sodničina 13-letna hčerka, saj je eksplodiralo pred otroško sobo. Zaradi šoka je 12 ur ostala v bolnišnici na opazovanju, zdaj pa je bolnišnico že zapustila. Eksplozivno telo je bilo pritrjeno na okensko polico. Dekle je bilo med detonacijo že v postelji, pred smrtonosnim eksplozivom – gre za gospodarski eksploziv amunal z veliko rušilno močjo, ki ga uporabljajo gradbinci, rudarji, pa tudi pri razstreljevanju kamnolomov in za sproženje plazov – je najstnico obvarovala le omara, postavljena ob zid, na katerem se je na njegovi zunanji strani nahajal eksploziv. Amonal je neznanec sprožil na daljavo, po vsej verjetnosti z mobilnim telefonom.
Nastalo je tudi nekaj materialne škode, višina katere še ni ocenjena. Policisti dogodek še preiskujejo.
Napad povezan s primerom Global?
Za sodnico in njeno družino so že odredili varovanje, saj obstaja velika verjetnost, da je napad povezan z njenim delom.
Turk Lukanova je namreč med drugim sodila tudi v primeru Global. Spomnimo: 7. oktobra 2007 sta pred diskoteko Global varnostnika pretepla 20-letnega Gorazda Čamernika, ki je zaradi udarcev čez tri dni umrl. Obtoženca David Bukovac in Sead Suljanović sta za smrt mladostnika dobila po osem let zapora.
Zalar: Naredili bomo vse, da bomo našli storilca
Takoj ko je izvedela za dogodek, je notranja ministrica Katarina Kresal obvestila pravosodnega ministra Aleša Zalarja. Takoj je stekla policijska akcija, aktivirali so tudi posebno policijsko enoto za intenzivno preiskavo. Storilec je za napad uporabil močno eksplozivno sredstvo, ki pa po besedah direktorja policije Janka Gorška ni bilo ukradeno iz skladišča v Pivki.
Zalar, ki je s pretreseno sodnico že govoril, se je na eksplozijo odzval že ponoči, in sicer na spletni socialni mreži Facebook. 'Pravkar me je pretresla vest o napadu z eksplozivom na družino okrožne sodnice. Zaradi res velike sreče so vsi člani družine napad preživeli. Gre za resno in zavržno kaznivo dejanje. Pristojni organi bomo storili vse, da odkrijemo storilca/storilce in da ti plačajo svoj dolg družbi in oškodovancem.'' Zapisal je še, da je to napad na ustavno demokracijo RS, saj sodniki predstavljajo enega od treh stebrov države. ''Sodniki pri svojem delu odločajo o najtežjih problemih v družbi in posredno skrbijo za varnost vseh, ko odločajo o morebitnih krivdah za kazniva dejanja. Zato si zaslužijo vso podporo in zaupanje državljanov.''
Sodniki: Takšni napadi nas ne bodo odvrnili od dela
V Slovenskem sodniškem društvu so napad ostro obsodili, saj ta po njihovem pomeni resno opozorilo na nespoštovanje institucij sistema in na krizo vrednot v družbi. "Napad potrjuje, da se verbalne grožnje z napadom na življenje sodnikom v zvezi z njihovim delom uresničujejo," so navedli.
Sodnikov tudi takšna dejanja ne bodo odvrnila, da bi svoje delo tudi v bodoče opravljali pokončno, v skladu z ustavo in zakoni, so še poudarili v sodniškem društvu in zapisali, da jih je vest o eksploziji bombe pred hišo kolegice sodnice močno pretresla. Njej in njeni družini izrekajo vso podporo.
'Treba bo urediti položaj in ugled sodstva'
Po mnenju prodekana fakultete za varnostne vede Bojana Dobovška so družbene spremembe, ki so šle v smer diskreditacije sodnikov, ter politika, ki slednjih ni podprla, pripeljali do tega, da so sodniki danes bolj ogroženi. Po njegovem bodo po napadu na okrožno sodnico gotovo sledili določeni ukrepi, dolgoročno pa bo treba urediti položaj in ugled sodstva.
Pojasnil je, da je ukrepanje v primerih, kot je ta, odvisno predvsem od ocene, koliko je posameznik ogrožen, nakar ukrepajo pristojni organi; najprej notranje službe, potem pa še policija in druge pristojne institucije. Če se oceni, da je oseba ogrožena, je zanjo mogoče zagotoviti varovanje tudi izven službe, pri čemer morajo pristojni organi upoštevati vse stopnje ogroženosti.
Dobovšek sicer pojasnjuje, da so vsi poklici ogroženi, "sodniški poklic je pa lahko še toliko bolj, če mu družba ne daje prave veljave". Poleg tega meni, da je mogoče na področju varnosti veliko narediti že v okviru delovnega mesta. Opozoril je namreč, da imajo do sodne stavbe dostop praktično vsi.
Na Gorenjskem letos že tri eksplozije
Letos so na Gorenjskem odjeknile že tri eksplozije. 15. maja je pred Policijsko upravo Kranj eksplodirala ročna bomba. Policisti so že dan po napadu prijeli 21-letnika, starega znanca policije, ki naj bi bombo odvrgel zaradi maščevanja. Dobrih pet mesecev pozneje, 25. oktobra, je odjeknila druga eksplozija, tokrat pred klubom Million, prav tako v Kranju. Policija je prijela tri napadalce, pri enem od njih pa našla orožje, ki so ga maja letos ukradli iz začasnega skladišča neeksplodiranih ubojnih sredstev v Pivki. Šlo je za eno največjih tatvin, zaradi katere so nekateri uradniki ostali brez službe, sprožena pa je bila tudi notranja preiskava. Včerajšnja eksplozija pred stanovanjsko hišo v Radovljici je tako že tretja letos na Gorenjskem.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.